Piersicute de iulie august (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

noi n-am avut nici o reactie la vaccin,dar dr mea imi da -in ziua cu vaccinul THUYA9 CH-5 GRANULE IN 10 ML APA SI LA 48 DE ORE SULFUR 9 SAU 15 CH 5 GRANULE IN 10 ML APA , si n-am avut probleme.
cica homeopatele astea contracareaza efectele adverse ale vaccinurilor pe termen lung. acum...nu stiu ce sa zic-dar eu i le dau in continuare. poate e o coincinenta-dar rau n-au ce sa-i faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Michelle,multumim de capitol!m-am indragostit de printesa ta cea mare,asa blonda si cretulina imi imaginam si eu sa am o fetita
Am noi prietene pe fb,acum trebuie sa ma lamuresc care cine e
Mi-am bagat ochiu' prin pozele de pe fb si am admirat piersicute frumoase toate si fratiori la fel de frumosi.mi-a luat ceva timp drept urmare am facut doar ciorba pana acum
Fleur,cozonaci facuti in casa.eu nu ma risc ca stiu ca-i de munca la ei..
Kimmy,felicitari pt dintisori!
Camila,eu am luat mulajul picioruselor cu: http://www.aplmedident.com/dental-clinical-consumables.html
si apoi am umplut cu ipsos(aveam prin casa pentru reparatii de tot felul)
trimit si mai revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ali -- si eu la fel mi- e cumplit de somn, nu mai scriu.

Voiam doar sa va intreb ce sunt aceia adidasi pentru piftie si cum se face?? Mie nu imi placea cand facea bunica-mea, dar se mai schimba gusturile simas incerca...

Si mai boiam sa va intreb daca stiti vreo reteta de cozonaci cu crema de nuca facuti la masina de paine...

Restul nu imi mai amintesc.

Noapte buna!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Nycosia, multumesc de reteta si te rog pune cartea pe mailul comun.
Si eu sunt pro vaccinare in general, dar recunosc ca pot exista efecte adverse inspaimantatoare. Cel mai grav e ca unii dr par sa le ignore complet.
Michelle, intentionezi sa o dai pe Bianca in comunitate? Stii cumva daca refuzul ROR poate crea neplaceri?
Ile, eu am colacel. E super si bebe e tare fericita. Ca si inconvenient...de fiecare data cand o pun cu el trebuie sa umplu cada mare cu apa si asta dureaza vreo 15 min. Consumul la apa creste considerabil.
Sunt pe fuga acum, asa ca nu mai stiu daca vroiam sa mai raspund cuiva.
Va pup si ne citim mai tarziu sau dim la cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Salutare fetele!!!

Am reusit sa mai intru pe la voi desi nu am citit nimic din urma.Nu ma intrebati cu ce ma ocup ca nici eu nu stiu.Nu-mi ajunge timpul de nicio culoare.Cu 2 copii e mult mai greu,mai ales cind trebuie dusi cu masina peste tot,plus casa,cumparaturi,curatenie...uf,nu ma mai pling.

Suntem bine,inca nu am inceput diversificarea,dar suntem pe aproape.
Vroiam sa va spun ca m-am inscris la un curs de alimentatie sanatoasa la copii si adulti.
Asa ca sunt toba de carte,doar cu practica e mai greu.

Dupa ce m-am inscris la curs m-am cam socat ca tot ce stiam de acum 5 ani de la Lucas s-a schimbat radical.Si anume daca pina acum trebuia sa asteptam pina la 6 luni,acum e indicat sa incepem din saptamana a 17 a,adica 4 luni.
Inainte glutenul era subiect tabu,acum trebuie obisnuit copilul cit mai devreme sa ia contact cu el ca mai tarziu sa nu se declanseze alergiile.Asa ca la fiecare pireu de legume se adauga o lingurita mica de faina si una de ulei de rapita(sau cum i-o spune).
Lapte de vaca are voie dupa 6 luni,la pireuri sau iaurturi de casa...

Deci eu una sunt total debusolata si o sa fac dupa instinct.

Va pup ca ma striga,sper sa mai revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valy27

laura- eu mi-am luat cantar .pt constipatie a folosit cineva produsul lass-b??? sau lactuloza???


_
fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
SARA MARIA
DN-30.07.2012


eu am folosit lass-b primele 2 dati a vut efect dupa aceea nu .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Fleur , merci de raspuns
Ile si noi avem colac , este ft vesel la baie cu el . Subscriu la ce spune Muraturica ...pana se umple cada si pt 10/15 min cat tine distractia + spalat
Aruba , mult succes !
Dana pt mine diversificarea este ... ceva de ma doare capul , n-am crezut o clipa ca este atat de greu sa-i dai unui copil sa manance . Supaaaaa nici nu vrea sa o vada , doar fructe si cereale

Mama cand ma aude de mancare o ia durerea de cap . A zis ca-i dau numai ciudatenii , ca asa ma crescut ea sau asa se cresteau copiii inainte si deea suntem mari si sanatosi, pe cand generatia asta sunt plini de alergii si sclifositi pana la loc comanda . Numai erau blendere si copilul nu se mai ineca . Au crescut generatii de copii cu mancare "zdravana" si copiii nu s-au inventat la mine prima data M-a lamurit = am multe fitze in cap . Ii mai spuneam eu niste retete pe care le gasisem pe net , a luat-o durerea de toate cele . Eu am incercat sa-i spun ca numai suntem in anii '80 , dar nu am cu cine sa discut , raspuns final ...pe mine nu ma scarpinat nimeni in coarne si sunt mare , sanatoasa si frumoasa


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Am niste reveniri de memorie, sa le zic repede, cat dureaza :

Ana, sigur, scaneaza daca vrei pagini din Wonder weeks, eu nu am gasit-o nicaieri si e interesanta (adica nu mai fa rezumat, cred ca iti consuma mult timp, scaneaza daca e mai simplu asa). Eu recunosc ca nu le am cu nr de sapt., o sa-mi copiez un calendar pe calculator sa-l am la indemana. In sarcina reuseam sa le numar ca aveam calendar mare din ala de se pune pe birou, la servici- notasem pe el nr de sapt si imi sarea in ochi.

Kimmy, felicitari Emei pt dintisor(i). Ce bine ca nu a durut-o deloc, pe noi ne-au terminat durerile de dinti/gingii, de-abia acum l-au mai lasat si i-au iesit acum fix o luna. De atunci tot la incisivii de jos am ramas.

Aruba, ce ocupatie faina sa decorezi prajiturele de sarbatori. Cred ca, dincolo de consumul de timp, efort si (nu in ultimul timp) bani, iti prinde bine sa te mai desprinzi de scutece & co. mi-as dori si eu o activitate de acasa, poate acum din ianuarie cand incepe Eric cu cresa.

Dana, hello stranger! Ce relaxata erai tu in sarcina, se poate sa te lasi acum coplesita, mai draga? Da informatiile despre diversificare sunt contradictorii. Cred ca are dreptate si mama Laurei pe undeva - uite ce frumoase si mai ales mari (asta-s eu!) ne-am facut si n-am mai mancat piureuri la blender cu/fara gluten. Stiu ca mi-a dat odata bunica bors la 1 an si ce s-a mai suparat taica-miu pe ea.

Ma duc sa-l pun pe piciu in exersaucer ca se plictiseste holbandu-se la mine cum tastez.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise
Cred ca are dreptate si mama Laurei pe undeva - uite ce frumoase si mai ales mari (asta-s eu!) ne-am facut si n-am mai mancat piureuri la blender cu/fara gluten. Stiu ca mi-a dat odata bunica bors la 1 an si ce s-a mai suparat taica-miu pe ea.



**************************
Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Este si cazul meu Fleur cu" mare"

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

fetelor, mare sunt si eu, ca de aia nu mi am gasit azi nici o haina care sa mi convina!!!
dar sunt si mare si PLINA de alergii. asa ca la mine, cand a fost vb sa diversific primul copil si ii disperam pe doctori cu intrebarile, mama si bunica mea nu si au permis sa comenteze nimic.
si credeti ma, copilaria mea a fost un chin din pct asta de vedere: nu mezeluri, nu vafa "Laura" (sarlota de vanilie, mai tineti minte?), nu oua, nu capsuni, nu carne de animal tanar...
dupa revolutie cand s au mai desteptam si dr romani si au aparut testele de aklergie si la noi, am aflat ca faceam alergie la conservanti, coloranti si proteine vechi (adica la cremwursti proaspeti nu aveam nimic, peste 2 zile ma umflam de la ei). daca mancam capsuni netratate nu aveam nimic, cum mancam capsuni "dubioase" ma umflam ... si ma umflam rau, pana la soc anafilactic (umflat limba, sufocare).
asa ca venind in spate cu acest "bagaj" genetic, suflu si in iaurt la ai mei copii.

----------------------------------------------
DOI FRATI
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput