Piersicute de iulie august (15)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Fetelor, multumesc pentru sustinere pe toate!
Sunt cu moralul un pic mai bine. Ada, ai perfecta dreptate, e mai usor sa ne destainuim aici, daca spunem celor apropiati si apoi lucrurile se aranjeaza, ii impovaram pe ei si raman cu sentimente negative in timp ce noi am vrea sa dam uitarii si sa trecem mai departe. Dar pt. ca e un loc prea public totusi si, mai ales, pt. ca e perioada Sfintelor sarbatori ale Craciunului, nu e cazul sa plang acum pe umarul vostru. Poate mai tarziu, sau poate nu va mai fi cazul (sper).

Altfel, raportam o noapte super linistita, exceptie facand insomnia mea. bb a dormit 9-4 !!! pe la 2 si 3 s-a foit a scancit, eu la faza asta ma duc urgent la baie ca sa fiu apoi disponibila pt el sa pape. Cand colo, la intoarcerea mea el de fiecare data a uitat de ce scancise si a adormit. Ce am mai observat si vreau sa va intreb si pe voi:
CAND NU SUNT CU EL IN CAMERA, doarme mai bine! Din cauza insomniei, am venit in living si am stat vreo 2-3 ore, timp in care nu s-a auzit un sunet de la dormitor de la bb.
Solutia nu stiu care e, ca acum bb si cu mine ocupam dormitorul mare, consortul are camaruta cu un pat mic, deci nu pot dormi pe acolo. Cred ca ma refugiez pe canapea in living. oare sa incerc asa, sa dormim separat? O sa-l aud noaptea?

Azi vreau sa facem bradul, am de facut mancare SI de spalat rufe. E duminica dar asta e, bb are nevoie de pijamalute curate.

Nycosia,ai zis de un ceai de r... (nu am retinut cuvantul) si mere. Ce e? eu am devenit recent pasionata de ceaiuri.

Lorena, e vb. de controlul obisnuit la pediatra, evaluarea pt tratament reflux o sa o faca dupa relatarile mele, nu a prescris vreun test sau ceva.

Ma duc sa schimb scutecul, revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Hola!

Doamne, fetelor cat ati scris, abia mai pot sa va urmaresc, daramite sa mai si raspund punctual. Am muncit pe branci zilele astea, pana la 11 noaptea, o culcam pe bebe la 8 jumate si noi continuam muncam. Am avut o sedinta foto azi, pt proiectul cu dulciurile, a iesit super, macar stiu de ce am muncit ca nebuna. N-am nici brad inca, nici decoratiuni, nici vreun cadou de Craciun cumparat, si nici nu vad cand o sa reusesc.

Grace e suuuuper cuminte, sunt zile intregi de cand NU a mai plans macar 1 minut, a stat cu mama sau cu soacra si eu doar o alaptam si veneam sa ii fac baita cu sotul. Abia azi dupa amiaza am si eu timp sa stau ca lumea cu ea. Noaptea doarme tun pana la 5 dimineata, papa in 10 minute si adoarme la loc pana la 7-8. Nici vorba de stat la san cu orele, cred ca a preluat titulu de cumintica odiseei de la Antonia lui Roxy. Daca suntem atenti la semnalele ei de foame si somn si reactionam in timp util am si uitat cum e sa planga.

Eu sunt varza si cu somnul si cu timpul , azi am reusit sa ma spal si eu pe cap, iar diseara o sa iesim si noi in oras, dupa 2 saptamani de munca intensa. Saptamana viitoare o sa participam la un targ in BRD si iar am de munca dar macar azi merit niste relaxare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

v-am intebat de articol pt ca mi la trimis o prietena fff ingrijorata azi.....David a primit 2 premergatoare cadou(unul se blocheaza automat la trepte)..... si cum nu am intalnit practic niciun copil care sa pateasca ceva de la premergatoare m-am gandit sa mai intreb alte pers...nu-l recomand dar nici nu cred cred ca e atat de daunator pe cat spune articolul... oricum copii trebuie supravegheati!

Fleur am pomenit de ceaiul de rooibos:

http://www.bblabord.ro/2010/11/rooibos-si-tinerete-fara-batranete.html
mie imi place mult si am gasit o varianta de Craciun cu bucatele de mar uscat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

AUBA, iesire placuta.Mai, fetelor, ma uit la Doamne de poveste pe Acasa si ma umflu de plans.Impresionant. Sa nu se trezeasca al meu ca zice ca am luat-o razna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Mersi Fleur!
Aruba, cata energie ai, dupa atata munca eu as cadea lata, nu cred ca as mai putea sa si ies!Iar Grace e o fetita si frumoasa foc si foarte cuminte!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Intradevar vin sarbatorile ceea ce ar trebui sa fie un motiv de bucurie, insa este si un moment de bilant ceea ce ne creaza diverse angoase individuale (cum aratam, cum ne simtim in pielea noastra), familiale (ar putea si sotul sa stea mai mult cu copilul ...), profesionale (nu am avut cum sa onorez toate comenzile de torturi ..... hi, hi, hi)
Dar pentru noi acest an a fost un an generos in care ne-au venit puii pe lume. Cred ca este cel mai bun motiv sa iesim din oala sau din borcan. Eu, cel putin, asa incerc sa ma consolez pt faptul ca
- stau numai in casa, cu exceptia iesirilor cu copilul, iar cand ies abia apuc sa ma pieptan (cele 5 fire pe care le mai am si aveam un par des) si sa ma dau cu parfum Parul l-am tuns, dar nu foarte scurt ca sa pot sa-l strang in coada ca am oroare cand il vad pe hainele fetei sau si mai rau in manutele ei. Unghiile sunt taiate din carne ca sa nu ranesc copilul. Dus se face pe apucate, iar spalatul la cap tot asa. Va admir pe cele care reusiti sa va duceti la coafor, mani peni, masaje.... Eu nu pot lasa copilul cu nimeni, plange pana nu mai poate. Hai sa va povestesc ultima tentativa de ieseala, vineri hai sa ma ducsi eu in Afi sa caut cadouri de Craciun. Bun, datele problemei: o soacra usa in usa cu noi gata sa ramana cu copilul, am hranit copilul, l-am culcat si am fugit. Si ce credeti? Intr-o ora suna disperata ca s-a trezit copilul si urla si nu reuseste sa-l potoleasca...
M-a lasat sotul in moll si a plecat acasa sa linisteasca copilul, insa s-a speriat cat de urat a putut sa faca, a urlat pana i-a iesit din stomacel lapticul sub forma de spuma. Concluzia, dureroasa, dar adevarata, nu mai pot pleca nicaieri fara copil....
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Intru si eu repede la raport.
Raportam un weekend agitat pt noi. Aurora a fost cuminte si dulce ca de obicei.
Am citit mai mult in diagonala, asa ca nu prea stiu ce sa rapund, revin maine cu mai multa coerenta.
Fleur, a mea a inceput sa doarma toata noaptea de cand am mutat-o singura in camera. Cred ca o mai trezeau si foielile noastre sau Tv-ul. Sper sa se rezolve problemele tale de orice fel ar fi ele si oricand ne poti povesti daca consideri ca te ajuta. Eu mereu imi aduc aminte ca pe perioada sarcinii si nu numai tu erai "sursa de zen" a odiseei, asa ca nu ai voie sa fi necajita in prag de sarbatori. Sa dam inapoi niste zen?
E valabil pt toate fetele: afara din butoi ca vin sarbatorile si piersicutele vor o atmosfera minunata.
Aruba, bafta cu afacerea.
Noi ne gandim la un concediu prin februarie si doar gandul ne revigoreaza, dar pana atunci avem acum la sf de an vaccinul de 4 luni.
Aha, uitasem ce era mai important (poate ajuta pe cineva) am reinceput sa ii dau Aurorei Bonisan (stopasem fiindca nu avea colici). De cand ii dau face caca mai usor si zilnic, mi se pare ca papa mai bine si regurgiteaza mai putin. Nu pot sa bag mana in foc ca revenirea apetitului e de la Bonisan, dar parca e prea mare coincidenta.
Va pup si ne citim maine la cafea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Buna seara dragi mamici si pitici,

Noi am facut iar o escapada pana la tara ca s-a taiat porcul ieri si guita pe gratar. Era pacat sa-l lasam sa se plictiseasca. Si cu niste mamaliga mi-a mers la suflet.

Am citit pe sarite si iar mi s-a sters ce vroiam sa rasp.

Fleur Patrick doarme in camera lui de cand s-a nascut. E adevarat ca am videomonitor langa cap si il vad cand scartaie. Insa mi s-a setat somnul sa nu-l aud decat pe el. Uneori dimineata cand se trezeste sotul, ca sa mai pot dormi, imi pun doape in urechi si culmea, pe el il aud cu toate doapele mele. Si nu cand plange, ci cand incepe sa-si suga degetele, sau se intinde/casca zgomotos. Are o sg trezire pt papa, la 6-6.30. Mai maraie cateodata, in somn, dar adoarme la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Ma pregatesc sa ma bag si eu la nani, printul doarme de ja de vreo doua ore. Am stat cu el ca plange tare urat in somn cateodata, acum e mai linistit.

Ina, da, mananca un pic mai bine bb, desi primele 3 mese din zi mai mult se face ca mananca - mie mi se pare ciudat rimul lui: la mesele de la 8, 11 si 14 a mancat in total 250 ml, la 17 a mncat 240 si la 21 tot 240. Cred ca ar mai bine sa manance mai chilibrat, dar eu multumesc lui Dumnezeu ca mananca.

Lorena, daca vrei sa mergi la dr recomandata de Ina (dr Becheanu - ti-o rcomand si eu, e fff profi), pot sa iti dau nr tel pt programare. Poate nu a fi rau sa mergi pe mana ei cu problemutele Oanei. Daca ai nevoie, spune-mi.

Revin dimineata, nopte buna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

neata gagici! va poftesc la o cafea calda si biscuiti de casa! daaa am reusit sa fac si eu ceva dulce
m-am uitat pe grupul de pe facebook numai familii frumoase ....
Si eu am in ceput sa-i dau lui David bonnisan din nou dupa ce a inceput cu niste mici crize de colici + ca mi se parea ca-i ies dintii si sotul mi-a adus aminte ca pe prospect scrie si pt durerile de dinti!
revin sunt solicitata!

Mergi la inceput