CITIM. 3

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Ce liniste pe aici. Sa inteleg ca nu mai citeste nimeni?
Eu am terminat Tache de catifea si marturisesc ca e plictisitoare. Acum am inceput Autoportretul scriitorului ca alergator de cursa lunga a lui Murakami.



mamica de ingeras Eva 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Manuela si eu am inghiti greu omul duplicat pana spre final, cand a fost ... Neasteptat. Mi-a placut mult pestera si cel mai mult intermitentele mortii. Scriu prost ca nu sunt pe comp, scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ma plangeam ca nu mai apuc sa citesc. Doua dintre momentele mele pentru citit s-au dus pe apa sambetei. In autobusul de dimineata cu care merg la munca- a picat ca ma duc cu masina de la incepututl anului... In mod paradoxal traficul e destu de ok si ajung mai repede. A doilea moment era in pauza de masa de la munca, numai ca am inceput sa mananc cu o colega si e cam aiurea sa imi scot cartea si sa o las cu ochii n soare... Mai ramane seara inainte sa adorm, dar mai mult de 15-30 de pagini nu reusesc. Voi ce solutii/ siretlicuri aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Manuela, incearca si eseu despre orbire. Este... zguduitor in realismul sau. S nu poti sa nu te impiedici sa zici: asa ar fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Ioana,intrebarea lansata de tine ar merita un topic separat : cand si cum citim,tabieturi de lectura( exista o ...fiziologie a cititului,dupa mine ,proprie fiecarui cititor).
Raspunsul meu nu ar face decat sa "otraveasca " pe cititorii pasionati : citesc mai ales dimineata,la cafea,in pat(job-ul imi permite,lucrez mai pe seara si sunt foarte autonoma )Citesc apoi ,inainte de culcare,si ar mai fi de comentat...

On topic : am terminat Llosa - "Ratacirile fetei nesabuite".Simplist etichetata drept "romanul unei povesti de dragoste".Am iesit din carte reconfortata,in ciuda bazaconiilor pe care autorul mi le-a bagat pe gat.Asta pentru ca Llosa scrie bine.Interesante atmosfera si aspectele privind cultura anilor 70-80 in Europa si aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Galisia, buna idee!

Hai sa animam un pic subforumul asta, ca saracu' e cam Cenusareasa printre dezbaterile politice si tocanitele de nervi de la alte categorii de subiecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Bun regasit!
V-am tot urmarit si vad ca in ultima vreme am citit in ton cu voi.

Prins si eu gustul Zeruyei Shalev (Sot si sotie mi-a cazut in mana), m-am scufundat de-a binelea in atmosfera ei ultra feminina si emotionanta, de-abia astept urmatoarea.
Nimerit apoi peste David Grossman, Cartea de gramatica interioara. Nu eram pregatita sa reiau epopeea pubertatii, dar a fost interesanta experienta. Ati citit-o, ati avea chef de comentat?
Astepta de multisor si un Amos Oz - Cutia neagra - yep, parca e cea mai buna carte pe care i-am citit-o pana acum.

Dupa asa sir israelian, caut carte franceza. Gen Anna Gavalda . Aveti vreo idee ?

Saramago imi place si mie enorm. Pluta de piatra isi asteapta randul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Bun regasit!
Saramago imi place si mie enorm. Pluta de piatra isi asteapta randul.


asta-mi aminteste de ceva: intr-o discutie elevata s-a ajuns si la Saramago. Eu citisem 2-3 romane da doream sa ma afirm si sa arat ca stiu despre autor. Si cand am captat atentia tuturor, imi iau elan si decam: Saramago a scris si "pluta de..." numai ca aici s-a facut pauza intre neuronii mei, ca nu mai stiam din ce era pluta. Stiam ca e ceva ce nu pluteste si un material greu folosit in constructii asa ca am continuat "de ciment!". portocalie in dungi m-am facut dupa aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Hehe piatra, ciment pe aproape.

M-am uitat pe polirom dupa Pluta de piatra pare foarte interesanta si cred ca o sa mi-o achizitionez si eu, cu atat mai mult cu cat m-ati facut curioasa.



mamica de ingeras Eva 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Inca nu mi-am cumparat Pluta de piatra. Am inceput sa citesc Daniela Zeca - Istoria romantata a unui safari, cam siropoasa... dar mai e pana o termin asa ca nu ma pronunt mai mult.



mamica de ingeras Eva 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.

Mergi la inceput