CITIM. 3

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Iarina_r inca nu am o parere despre carte. Sunt abia la inceput.
Daca mi se pare buna o sa va spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Iarina_r inca nu am o parere despre carte. Sunt abia la inceput.
Daca mi se pare buna o sa va spun.


Asteptam recenzii. Altceva de Kazantzakis ai mai citit? In afara de Zorba grecul. Eu mai am Ultima ispita a lui Hristos si Hristos rastignit din nou.




Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Saptamana trecuta mi-a picat in mana si am citit "Mama si sensul vietii" de Yalom. Foarte interesant, desi povestile parca n-au fost asa de juicy ca cele din "Calaul dragostei".
Am vazut ca a aparut si la noi "Problema Spinoza", dar exact dupa ce facusem comanda de carti de luna asta... deci luna viitoare!

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare


Mi-am luat si eu 'Mama si sensul vietii' si aia cu Nietzsche. Acum fac o pauza de Yalom ca sa mi se para si astea la fel de misto.

Acum citesc o (putin mai) veche dragoste de-a mea - Zeruya Shalev, 'Farame de viata'. Mi se pare si mai fascinanta decat 'Thera' si 'Sot si sotie'. O recomand cu toata inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Am inceput Jocurile foamei - Suzanne Collins, de fapt sunt la volumul II si chiar imi place. Recomand cu placere cartile.



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Si eu sint tot la volumul II din Hunger Games, deocamdata la primele pagini! L-am inceput pe primul cu destul aprehensiune, intrebindu-ma daca nu sint prea batrina pentru asa ceva, dar mi-a placut. Sper sa nu ma dezamageasca urmarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

A citit cineva carti ale Lindei Olsson? Eu sunt tare incantata de ea, are un stil narativ extraordinar, ma fascineaza. De cate ori o citesc am in fata tabloul complet, parca ma uit la un film: imagine si caractere.

Nu stiu daca e tradusa in romana, ea scrie in engleza desi e suedeza de origine. Dar traieste in Noua Zeelanda. Ultima carte insa e scrisa in paralel de autoare in cele doua limbi. Am inceput-o zilele trecute si cu greu ma abtin sa nu stau ore intregi sa citesc.

Pe amazon vad ca sunt trei carti ale ei: http://www.amazon.com/Linda-Olsson/e/B001IGP24E

Ultima e asta: http://www.lindaolsson.net/?cat=15 vad ca e tradusa si in germana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Iarina_r am citit toate acele carti pe care le-ai scris.
Imi place Nikos Kazantzkis mult. A fost prieten cu Panait Istrati

Mihaela_s m-ai facut curioasa cu Linda Olsson. Pana acum nu am gasit traduceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Micaelca, ca de obicei imi dai niste sugestii foarte faine.
Mihaela, am vazut ca Linda Olsson are o singura carte tradusa in franceza "Astrid et Veronika". Am sa o comand sa o citesc daca spui tu ca e buna.
De N. Kazantzakis n-am citit prea multe : Zobra, Cristos rastignit a doua oara si o carte pe jumatate (cumparata rupta :) ) despre o calatorie in Asia. Pe aici se mai gasesc (rar) carti doar pe la anticariate.
Marox, ceea ce citesti e si pentru tineret ? (asta ca sa stiu ce as mai putea sa-i cumpar celui mare)

Am citit o groaza de "minuni" : inclusiv o carte cu vampiri ! Adica "Domnisoara Cristina" de Eliade. E foarte interesanta, insa nu va sfatuiesc sa o cititi seara la culcare.

Va sfatuiesc doua aparitii recente :
- Toni Morrison "Home"
- Patrick Deville "Peste et choléra" (in Elvetia sigur se gaseste cartea) despre un savant-explorator-botanist Yersin.

Citesc acum Raymond Queneau "Exercices de style" : o aceeasi povestioara scrisa in enorm de multe feluri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mik,
Nu stiu daca te ajuta, insa fii-mea a citit "Jocurile foamei" anul trecut. Abia implinise 14 ani. A devorat cele 3 volume intr-o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Iarina_r am citit toate acele carti pe care le-ai scris.
Imi place Nikos Kazantzkis mult. A fost prieten cu Panait Istrati


Da stiu ca au fost prieteni. Sotul meu e fan Istrati, eu nu prea.
Ai terminat Raport catre El Greco? Ceva impresii?


A citit cineva Tache de catifea a lui Agopian. O sa ma apuc sa-l citesc si eu dar dupa ce termin Cartea soaptelor a lui Varujan de la care am luat o pauza cu Jocurile foamei.

Am inceput cam multe carti pe care le-am lasat treptat din mana pentru ca nu m-au mai atras. Una din ele e Necazuri cu scoala a lui Daniel Pennac. In ultimii 2 ani mi se intampla cam des sa las o carte daca nu ma prinde, nu prea mai am rabdare sa o duc pana la capat. Si apropo de lasatul cartii am reluat dupa aproape un an o carte lasata care pana la urma mi-a placut foarte mult se numeste O zi mai lunga decat veacul de Chinghiz Aitmatov.





Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput