CITIM. 3

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Bine v-am regasit si pe topicul asta!

M-am apucat de ceva vreme de citit psihanaliceste si antropologiceste. Dupa ce-am citit Ervin Goffman - 'The presentation of self in everyday life', m-am apucat de moshu' Freud, sa vad daca ce bantuia prin creierasul meu din facultate incolo era pe bune sau erau doar bucati din inconstientul colectiv .

Asa ca am citit 'Eseuri de psihanaliza aplicata', 'Cazul Dora' (si alte cazuri celebroase si creieroase, omul cu sobolani etc) si-acu imi fac curaj de 'Psihopatologia vietii cotidiene' desi am inceput sa ma cam plictisesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Mi-am cumparat Evelyn Waugh - A Handful of Dust si Paul Theroux - Blinding Light, cu precizarea ca primul nu-mi place (poate mi-o placea acum) dar al doilea da. Ma gandesc sa incep cu primul si sa save the best for last.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

micaelca,daca puseul tau "psi" nu s-a epuizat,incearca un Yalom.
e "easy and brilliant" si are capacitatea de a oferi paradigme noi si surprinzatoare asupra existentei ( si desigur,asupra propriei persoane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

La multi ani!
Tocmai am primit de la Mosu un cadou pe care mi-l doream, si anume o tableta Kindle ("pierd" destul de mult timp pe drum in metrou si alte mijl de transport intre servici-scoala-casa, si prefer sa nu car mereu o carte clasica in geanta), si sunt in cautare de carti in format electronic.
As vrea sa va rog, daca aveti si puteti, sa imi trimiteti si mie pe email carti electronice?
Adresa mea e danateu2003@yahoo.com
Va multumesc anticipat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

La multi ani!

galisia, parca am citit un Yalom, dar nu mai stiu cum se numeste, una cu o tipa care zapaceste un psihiatru. Tin minte ca nu mi-a displacut.
Mai ai vreun titlu de recomandat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Micaelca

La multi ani!

galisia, parca am citit un Yalom, dar nu mai stiu cum se numeste, una cu o tipa care zapaceste un psihiatru. Tin minte ca nu mi-a displacut.
Mai ai vreun titlu de recomandat?




Pot sa raspund eu? Pe primul loc, pentru mine, e "Solutia Schopenhauer". Dar nu le-am citit pe toate, anul asta mai am in plan "Mama si sensul vietii" si "Plansul lui Nietzsche".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

micaelca,recomand - "Calaul dragostei",o serie de 10 cazuri "literaturizate",ca sa zic asa.Desi sunt cazuri extreme,la limita - fascinant este faptul ca la cu totul alte dimensiuni ,patologia lor este omniprezenta in cotidianul fiecaruia( de ce ne indragostim, mecanismele de aparare,somatizarea,confruntarea cu pierderea ,cu moartea,si muuulte, multe altele...)
in plus,Yalom degaja un umanism rarisim si este un companion ideal in nevoia si efortul de a (ne) intelege mai bine.

JG - dupa "Calaul dragostei " am avut asteptari la fel de mari de la "Mama si sensul vietii "Din acest volum ,mai slab dupa parearea mea - remarcabila ramane "Paula" ,o poveste despre felul in care moartea catalizeaza viata.

Yalom ramane,in opinia mea, mai captivant in lucrarile lui "oneste " ,de specialitate,decat atunci cand face literatura : "Tratat de psihoterapie de grup" , "Psihoterapie existentiala" si recenta antologie selectiva din toata opera lui scoasa de editura "Trei ".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

salutare :)
vij si eu aici, ca sunt lenesa la citi in ultima vreme si poate mi se face rusine.
am avut si treburi, e drept, da totusi.
am reluat de cateva ore () doctor faustus. Am citit-o la 18 ani si acuma se cere o revizuire :)


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Galisia, sunt total de acord cu tine in ceea ce-l priveste pe Yalom, si eu ii prefer lucrarile de specialitate.

Zilele astea continui cu "Moarte subita" cu mare incantare. De fapt singura rezolutie batuta in cuie pe anul asta este sa citesc cel putin 30 de pagini in fiecare zi si deocamdata vad ca-s foarte motivata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Ma bag si eu in vorba , in jurul meu parca nu mai citeste nimeni nimic si n-am cu cine schimba impresii...

Yalom - am citit si mi-a placut "Plansul lui Nietzsche" acum vreo 2 ani, iar in vara am mai citit cu greu "Miciuni pe canapea" - cea mai proasta carte citita de mine in ultimii 5 ani.

O sa caut ce ati mai recomandat voi pe aici, din cartile de specialitate...

Eu citesc acum o carte de la Mos, "Accidentul" I.Kadare, am citit vreo jumate si pana acum imi place.

Mergi la inceput