ce model de patine sa cumpar pt .baiat ,incepator

ce model de patine sa cumpar pt .baiat ,incepator | Autor: EleonoraTM

Link direct la acest mesaj

Trebuie sa cumpar baiatului meu (12 ani) prima pereche de patine de gheata, si nu stiu ce ar fi cel mai potrivit in acest sens. Ma refer pentru patinaj artistic.Am fost prin cateva hypermaketuri si am vazut din cele cu ghete clasice de care doreste ,la preturi intre 70-100 lei...Dar nu stiu cat sunt de bune ....

Mai mult, isi doreste neaparat din cele cu ghete albe,de fete :-),nu vrea sa auda de alea negre,masculine.

Habar nu am,marimile la ghetele de patine sunt identice la fete /baieti? Adica daca are 38 marimea normala la incaltaminte ,aceeasi marime trebuie si la patine (de fete,in cazul nostru)?
As vrea insa ceva de calitate,chiar si daca sunt mai scumpe. Ce firme /modele sunt de buna calitate? Multumim

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa probeze. Trebuie sa-i fie bune sa nu-i fie largi deloc cand isi strange sireturile sa ii prinda bine glezna. E foarte bine ca isi cumpara clasice adica din piele, cele din plastic stil hochei sunt naspa rau, o mizerie alea nu's patine sunt glume de prost gust.
Nu conteaza prea mult firma oricum este in crestere asa incat o sa le vindeti ca vor ramane mici. Important este sa "trageti linia" la sina adica sa mergeti la cei care le ascut canturile si le trag santurile - intrebati-i pe cei care au deja, unde isi fac patinele.
Sa nu exagereze din prima zi, va avea dureri de glezne si de fund(muschi) dar sa nu renunte pentru ca in 7-14 zile va merge binisor si de acolo incolo va fi din ce in ce mai bine. Nu conteaza daca vrea gheata alba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EleonoraTM spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Trebuie sa probeze. Trebuie sa-i fie bune sa nu-i fie largi deloc cand isi strange sireturile sa ii prinda bine glezna. E foarte bine ca isi cumpara clasice adica din piele, cele din plastic stil hochei sunt naspa rau, o mizerie alea nu's patine sunt glume de prost gust.
Nu conteaza prea mult firma oricum este in crestere asa incat o sa le vindeti ca vor ramane mici. Important este sa "trageti linia" la sina adica sa mergeti la cei care le ascut canturile si le trag santurile - intrebati-i pe cei care au deja, unde isi fac patinele.
Sa nu exagereze din prima zi, va avea dureri de glezne si de fund(muschi) dar sa nu renunte pentru ca in 7-14 zile va merge binisor si de acolo incolo va fi din ce in ce mai bine. Nu conteaza daca vrea gheata alba.



Sper doar ca prietenii sai sa nu fie rautaciosi sa faca tot felul de comentarii ca poarta patine de fete!!

Am dori desigur de piele,dar eu cred ca ce am vazut in acele magazine (carrefour,real,etc) la 70-100 lei cum ziceam,acelea cred ca sunt din material sintetic,inlocuitor de piele .!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sigur ca-s din inlocuitori.
Dar n-are a face. Daca el pe alea le vrea, lasa-l sa aleaga ce vrea, important este sa patineze. Nu cred sa le poarte mai mult de doua ierni, asa ca nu te crampona prea tare.
Dar ascute-le, asa cum zice si Marius.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EleonoraTM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Sigur ca-s din inlocuitori.
Dar n-are a face. Daca el pe alea le vrea, lasa-l sa aleaga ce vrea, important este sa patineze. Nu cred sa le poarte mai mult de doua ierni, asa ca nu te crampona prea tare.
Dar ascute-le, asa cum zice si Marius.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


El vrea doar sa fie albe :-)), eu ma refeream la faptul ca doresc daca tot ii cumpar,sa fie patine de calitate,adica de piele,si o firma mai buna.... de asta mi-ar fi de ajutor niste recomandari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e o problema, sa fie cu sireturi si sa fie pe picior/glezna. Cat despre prietenii rautaciosi oricum pot sa fie ba ca are culoarea alba ba ca merge ca o rata, ba ca a cazut nu stiu cum... de gura lumii nu scapi. Oricum se plictisesc rapid de comentarii si isi vad de patinaj. In plus e in crestere deci nu cred ca merita sa va bateti capul cu maruntisuri. Sa fie bune este important, sa se stranga corect pe glezna, sa nu il jeneze la degete/calcai, sa aiba lama "trasa" pe canturi ascutita si facut santul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Eu am intrebat aici si am primit raspunsuri bune, in urma carora am si cumparat patinele recomandate TecnoPro Bianka: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174979&nm=Patine-de-gheata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi am avut Roxa, reglabile. L-au tinut vreo 3 ani.
Au costat ceva peste 300 lei.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Aveti idee daca exista patine pt.copii mai mici? As vrea sa-i iau fetei mele de 4 ani. Ea poarta lapicior masura 26-27. Ati avut la copii patine asa mici? Eu tin minte ca aveam patine cand eram mica, dar acum nu prea am vazut...


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EleonoraTM spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu e o problema, sa fie cu sireturi si sa fie pe picior/glezna. Cat despre prietenii rautaciosi oricum pot sa fie ba ca are culoarea alba ba ca merge ca o rata, ba ca a cazut nu stiu cum... de gura lumii nu scapi. Oricum se plictisesc rapid de comentarii si isi vad de patinaj. In plus e in crestere deci nu cred ca merita sa va bateti capul cu maruntisuri. Sa fie bune este important, sa se stranga corect pe glezna, sa nu il jeneze la degete/calcai, sa aiba lama "trasa" pe canturi ascutita si facut santul.


Multumesc pentru sfaturi si ajutor ! As mai avea o intrebare : din multitudinea de modele de patine ce se gasesc pe net,vad ca sunt unele cu gheata mai scurta,de genul :

www.icemonster.com.au/SiteMedia/w3svc334/Uploads/Images/Riedell%20115%20Figure%20Skates.jpg" target="_blank">http://www.icemonster.com.au/SiteMedia/w3svc334/Uploads/Images/Riedell%20115%20Figure%20Skates.jpg

altele ,cu tureac mai inalt:

http://img11.aprod.hu/images_aprodhu/3186937_1_644x461_botas-korcsolya-gyor-.jpg

http://i.ebayimg.com/00/s/NjAwWDgwMA==/$T2eC16dHJHEE9ny2srK!BQO4Omjbnw~~48_20.JPG

Care e diferenta? Eu mai degraba i-as lua,daca gasesc,din cele mai inalte,sa ii prinda bina glezna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Dia, exista sigur patine asa mici, nepotelul meu are unele reglabile dinainte sa aiba 4 ani, comandate pe net, cred ca au dimensiunile 26-29.
Eleonora, patinele trebuie probate si in general se iau cu o masura mai mari. Nu investi prea multe sute de lei, e destul de probabil ca anul viitor sa nu-i mai vina. Poate il convingi sa-si ia totusi negre, daca nu, uita-te la al doilea link, arata un pic mai masculin, fara floricele si auriu pe glezna :)

http://www.patinaj.ro/oferta_patine_role.html

http://www.decathlon.ro/RO/patine-gheata-elegance-201927990/

Mergi la inceput