Fiv la Sibiu (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

carla , iubarete si lipicioase .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia1984 spune:

Multumim pentru primirea calduroasa, carla multa bafta la punctie si cum ai zis tu ovocite iubarete.

Intradevar sper sa nu stau mult pe aici, dar tinand cont ca de 4 ani ne luptam pt un copil (sau 2) si cum anu asta dupa fiecare stimulare pentru fiv aparea cate ceva mi se pare tot mai indepartat acest vis. Povestea e lunga si dureroasa sufleteste, in 2008-2009 dupa mai multe luni de stimulare cu closty, dr de aici a zis sa facem o spermograma (n-o ceruse 1 an), soc maxim cand am facut-o: azoo, am simtit ca s-a prabusit cerul pe noi, in fine dupa mai multe zile de plans, am reusit sa ne punem pe picioare, am inceput sa caut pe net clinici de fertilitate si asa am ajuns la Sibiu in dec 2009, si acolo o noua spermograma, acelasi rezultat. Cu ovarele mele micropolichistice am decis sa facem fiv si o biopsie testiculara.

Am inceput un tratament de stimulare pt fiv in ian 2012 oprita ca nu cresteau foliculii si endometru nu era ok. Am reluat in mai 2012 cand din nou era doza prea mica pentru a creste foliculii. In aug 2012 cand in sfarsit am reactionat la tratament am facut polip endometrial, deci din nou ne-am oprit. In oct am facut histero pentru scoaterea lui, defapt lor ca mai crescuse 1. In nioembrie reactionam la tratament, stiam ca fac hiperstimulare, dar la doza mai mica nu reactionam. Punctia sotului a fost programata cu o zi inainte de punctia mea si soc: negativ, adica nu au gasit absolut nimic, ultima mea speranta se duse, nu stiam nici macar cum sa-i spun, el era la terapie intensiva la Polisano, m-am adunat cu greu nu puteam sa-mi stapanesc lacrimile. Am fost nevoiti sa alegem un donator, discutasem si varianta asta dar sperasem din tot sufletu sa nu fie cazu. Asa ca m-am dus la punctie cu sufletu distrus, aveam 37 de ovicite si 21 embrioni Z5 calitate foarte buna dar parca nu ma pot bucura cum ar trebui, sotu zice ca ii ok si sper sa nu se schimbe lucrurile mai tarziu peste ani. Adica da am discutat pana si varianta adoptiei si speram sa nu ajungem acolo. uffff am reusit sa ma descarc emotional, adica nimeni inafara de noi 2 nu stie ca avem proba de la donator e apasator si te macina psihic cel putin pe mine. Acum mergem inainte si incercam primul FET in ianuarie.

Hai ca am sris un roman aici, dar macar m-am descarcat sufleteste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clausimo9 spune:

Carla, multumesc pentru primirea calduroasa.
Bia,sunt sigura ca o sa reusesti. Au postat si alte fete in situatii similare si acum au. Si eu am un polip, la inceputul lunii ianuarie sunt programata la histeroscopie.
Fetelelor, aveti idee daca sun pentru programare la dr. Ispasoiu cand o sa ma programeze? De obicei cat dureaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clausimo9 spune:

Carla, iti tin pumnii, te asteptam cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clausimo9 spune:

Nu mai scrie nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marie_83 spune:

Bia imi pare rau ca ai trcut prin atatea intamplari urate dar sunt sigura ca in final o sa va strange-ti puiutul in brate si o sa uitati de tot si sunt sigura ca sotul tau il va considera al lui si-l va iubi maxim!SuccesSi eu am facut hipesrstim si am amanat transferul,acum sunt in ziua 4 de la transfer de fulgisori
Clausimo eu am fost programata destul de repede.Iti tin pumnii sa fie totul bine!
Carla iti trimt o imbratisare si sper ca Mosul sa ne aduca ce ne dorim cel mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia1984 spune:

Multa bafta Marie, sunt sigura ca mosu iti aduce 2 liniute, cati ai transferat? ce tratament ai luat inainte?
Clausimo suna la clinica si cere o programare dupa histero, sigur o obtii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismoni spune:

carla ma gandesc la tine si din suflet sper sa ne dai vesti bune curand
marie mai ai putin - dar atat de mult, pana afli exact cati s-au prins
fetelor noi bun venit
clausimo programarea se face destul de repede daca dr. nu este in concediu; daca prinzi perioada concediului sau dureaza, dar nu foarte mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marie_83 spune:

Bia multumesc
Am transferat 2 blasto,trat inainte a fost cu femoston 3/zi din ziua 3 a cm,utrogestan 3/zi din ziua 11 a cm cand am redus femoston la 2/zi,continui trat pana in sapt 12(Doamne ajuta!)In ziua 19 am facut transferul si acum astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

va pup pe toate . sunteti extraordinar de puternice .

marie sa fie realizare maxima .

bia imi pare tare rau de experienta pe care ai avut-o . si noi avem exact aceleasi probleme . sotul azo si eu sindromul ovarelor micropoli . aceeasi teama o am si eu . ca la punctie nu vom gasi nimic . adica azo inexplicabil , poate insemna ca nu vom gasi nimic . in 2009 aveam 7 milioane . in 2010 soc - nici unul . dupa ce tinuse dieta cu suplimente si ceaiuri . si nu fii speriata . este extraordinar ca ai reusit sa ai atatia bb , chiar daca cu donator . eu am o vorba : macar daca nu este al nostru , macar este la unul dintre noi - si nu trebuie nimeni sa stie asta in afara de voi 2 si dumnezeu . sa fie lipiciosi si sa ai o sarcina reusita . dupa ce ii vei vedea chipul nu mai conteaza ca nu este si al lui . vei vedea ca el va nutri o mai mare dragoste fata de bebe decat tine . nici pentru el nu va conta ca in gene are alt adn . sunt sigura .

carla te asteptam draga mea cu vesti . nu ne mai fierbe .

crismoni
felicitari . cat a fost beta ?

clausimo te asteptam cu vesti bune. nu bune , foarte bune .




Mergi la inceput