Piersicute de iulie august (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Ciao fetelor! in sfarsit am si eu laptop nou, ce bine e sa nu mai depind de sot. Stau in varful patului cu el in brate, incerc sa recuperez ce n-am mai citit in ultimele zile.

Balanta: ma gandesc la voi cu drag, poate poate iti transmit niste energii pozitive, multa sanatate ii doresc lui Eric. Ce ciudat e ca parca saracutul el le trage pe toate, mereu ne-ai povestit ce mai patesti cu el, Marc pare mai puternic. Sper sa nu te superi ca am tras concluzia asta.

Nycosia: eu te inteleg ce zici ca usor usor nu mai tin pasul si incep sa ma simt outsider, dar fetele astea sunt de aur si cum nu citesc o zi cum ma intreb care ce mai face

Ada: asa e si al meu la shopping, ma duc cu capul cand tre sa isi aleaga el ceva, mai ales tinute mai importante, pana se hotaraste eu imbatranesc. Nu mai zic ca e si ft chibzuit, vrea si de firma vrea si preturi bune, imi mananca nervii. Eu mult mai repede imi aleg ce imi trebuie.

Beatrice, Ile pagina de Fb a torturilor noastre este http://www.facebook.com/GraceCoutureCakes , iar pt profilul meu gasiti linkul ca si caption la ultima poza adaugata de mine in albumul de pe picasa (cea cu Grace care roade la girafa). Daca vreti sa imi dati add, dati si un mesaj ca sa va identific pt ca daca nu cunosc persoana nu dau accept.


Asa, acum despre noi. Si-a marit reprizele de somn din timpul zilei la 45-60 min, tot 3 la numar au ramas. La ultima in schimb adoarme numai in brate cu suzeta in gura si sunt sanse mari sa se trezeasca daca o pun pe pat. Noaptea adoarme instant cand o pun in pat, cu suzeta,dar in max 5 min o scuipa si de vreo saptamana nu mai plange dupa ea... asa ca am ramas cu o singura trezire de alimentare la 4-5 dimineata.
Nu stiu daca mai suntem chiar balerine, am cantarit-o azi si are 6,900 kg, centimetri nu stiu exact, vreo 64-65 cred.
In seara asta am decis sa stam in casa, asa ca m-am pus si am gatit , am facut spaghetii aglio olio peperoncino, si midii in sos de vin alb, o nebunie. Eu una numai scoici si creveti as manca. E prima seara de cand ne-am apucat de businessul cel nou cand reusim sa cinam ca lumea impreuna. Chiar ma gandeam ca ceea ce n-a reusit copilul sa faca, respectiv sa ne schimbe prea mult stilul de viata si obiceiurile de seara, se pare ca reuseste oboseala acumulata de cand incercam sa punem chestia asta pe roate. Oricum sunt fericita ca am semnale pozitive din mai multe parti si de saptamana viitoare incepem intalnirile cu diversi oameni care ne pot ajuta mult, asa ca o sa fiu si mai ocupata. Imi pare insa rau ca de ex azi am stat cu Grace mai putin, am lasat-o cu mama pana la 15, eu doar am alaptat-o dimineata si apoi i-am lasat un bibe cu LM si am alergat prin oras dupa diverse... si ma simt vinovata... off, de-as castiga la loto ce bine ar fi, ... E tare greu sa le faci pe toate, sa te imparti intre copil si job. Ma gandesc ca trebuia sa mai asteptam macar cateva luni sa fie mai maricica... dar stiti si voi cum e cand iti doresti un anume stil de viata, asta cere multa munca si sacrificii... Ma consolez gandindu-ma ca e spre binele ei pe termen lung. Cele care munciti, aveti si voi ganduri de-astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Am revenit. Bb doarme la mine pe picioare, il mai tin aici pna dam stingerea.

Balanta, ma tot gandesc la voi, sper din tot sufketul ca snteti bine si ca mititelul o sa isi revina repede si complet. Eu tot timpul am avut impresia ca in perechile de gmeni unul e mai puternic si unul mai delicat, dar ca exista un echilibru perfect intre cei doi si ca unul il "trage" dupa e pe celalalt. Eu cred ca reprizele lor d joaca impreuna sunt unul dintre cele mai bune medicamente pt Eric.

Ada, si noi am fost azi si in banesa, si in fashion outlet . A stat soacra cu asta mic si am fost dupa cadouri de craciun. A fost asa bine sa am cateva ore doar cu sotul meu, nu am avut asa ceva de cand cu bb.
Bneinteles ca din cadourile de craciun n-am luat mai nimic, in chim ne-am luat noi - eu doua rochite de la p&c, niste botine inalte, ceva lenj ntima, niste ghte de mers in parc si bineinteles cosmetice, iar al meu 3 camasi, 2 tricouri polo, o pereche de pantaloni si niste pantofi simpatici de la ecco. Am enumerat astea special sa va arat cate pot cumoara in aprox o ora doi oameni care se hotarasc ffff usor cnd merg la cumparaturi , apropo de ce povesteau Ada si Alina. Nu e f bine nici asa, ca banii se duc muuult mai repede si nu stii p ce. Am luat si cadouri pt fini, parinti etc, dar mai avem de dt si maine o raita - iar vne maman, iar eu am de gand sa mergem si la film .

Ana, eu i- am prezentat girafa: "sofia de cauciuc si prietenii ei" - tot timpul i le dau pe toate din set cu girafa drept sef de clan . Incerc sa ii denumesc lucrurile care il plc cu cat mai multe cuvinte, ma distreaza cum se uita cand aude o sintagma cunoscuta: salteluta de activtati este "ferma animalelor cantarete", caruselul este "maimutele care il maimutaresc pe mozart", leaganul este "vibratorul care ne ajuta sa facem treaba mare" si tot asa. Imaginatie n-am nici eu, dar incerc sa vorbesc cntinuu cu el, deci improvizez

Roxy, eu as veni, dar e f departe sa vin sngur cu bb - abia am indraznit sa merg cu el vineri sa il lusm pe sotul meu de la serviciu (mai nou, e pieton ), in conditiile in care noi stam la tineretului si el lucreaza langa csmigiu . Am mers cu 40 la ora, de cred ca se intreba si masina ce oi fi patit

Aruba, eu in continuare te invidiez rau pt cum reusiti voi sa va faceti timp unul pt altul. De fiecare data cand povestesti, ma gandesc la cum eram noi doi inainte de bb si cum e acum. Parca suntem alte persoane, iar viata noastra de dinainte parca am vazut-o intr-un film si nu a fst reala. Mult succes iti doresc cu businessul - o sa faceti si livrari la domiciliu?

S-a trezit, fug.

noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

'neata fetelor!
Eu dau cafeaua ca Davidura se trezeste de ka 5-5.30 in fiecare dimineata si adoarme pe la 08 cand mie mi-a sarit somnul!
Afara e totul albbbbbb!!
Daviduta are acum cred 7.200Kg ,70 de cm , papam noaptea numai san si ziua alternez mesele cu LP Milumil, nu am inceput diversificarea pt ca a fost f. colicos si m-am gandit sa astept pana la 5 luni cand o sa incep cu cereale..apoi legume fierte la abur (piure) si apoi trecem la crud ..
clayhanger si eu eram atenta la postarile tale din acelasi motiv
Dupa 4 luni a inceput sa manance 150 ml / acum mancam in reprize de garait in 30-45 de min...si uneori mananca si 180-200 ml dar numai dupa 3 ore de la ultima masa
Eu am folosit dermalin doar in prima luna pana am terminat cutia...acum spal la 40 de grade cu Dash lichid si Ariel praf.....fara cocolino..clatire dubla si la spalat pun si o lg de bicarbonat deoarece asta vara am facut o ciupercuta de la transpiratie (a fost si indicatia dermatologului ca sa nu le fierb)
Avem un ochisor care curge...ciudat este ca 2-3 zile e ok apoi iar face secretie galbena ..dar o sa vedem ca schimbam medicul...
Cam atat despre noi..
Multumesc de incurajari!
O zi minunata !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Nycosia multumim de cafea
eu cu greu mai reusesc sa scriu,habar n-am de ce,lipsa de concentrare banuiesc..in fiecare dimineata ma apuc sa scriu,multumesc de cafea,apoi maraie piticu',ma ocup de el,apoi de altele..la un moment dat ma intorc la scris dar nu mai e dimineata,nu mai multumesc de cafea ect,makes sense?
Balanta,ma bucur sa aud ca Ericutul e mai bine.Doamne ajuta sa se rezolve..piersicuta
Noi suntem bine,am revenit la 2 treziri peste noapte,a 3a la 7.30.proba suptului am facut doar in primele 3-4 zile de viata,in spital,cand ne puneau s-o facem.acum n-am nici cea mai vaga idee cat mananca la o masa insa ia foarte bine in greutate,e vesel,umple scutecele..la ultima masuratoare facuta de mine,avea 8300 si 65cm.
azi ne viziteaza unchiu si matusa.am prestat aseara niste sarmalute in foi de vita si un tort si voi face si o friptura de vita cu legume la abur.
eu spal lucrurile impreuna, cu detergent obisnuit(ariel)si balsam


Duminica frumoasa sa aveti!
sper sa mai revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata si multumim de cafea Nicosia

Mie imi place ce scrii si sper sa postezi zilnic, la tine ninge, wow, aici ploua

E doar o impresie ca nu te poti integra

Aruba delicioase prajii, am dat like, sper sa iau eu tortul

Vera iar ai fost harnicutza

Azi facem bradul si vroiam sa mergem la patinoar dar nu e vremea buna

Puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza,

Noi am lipsit de la raport ieri ca am fost pe la tara.

Deci mi-e din ce in ce mai greu sa ma mai trezesc la pompa noaptea. Mai am 2 sapt... Azi sunt cam chiauna ca s-a cam trezit azi noapte, asa ca nu mai stiu ce si cui sa rasp.

Balanta pupam Ericutul sa treaca buba.

Vera cum ai timp sa gatesti atatea bunatati? Ce face Mattia in timpul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Evident ca la fitza asta mic al meu nu are succes sofica... Dc are lana el un plush si sopfie, cu siguranta alege plushul pe care si-l indeasa in gura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata mai pe la amiaza
Mai dau si eu o cafeluta,poate sunt doritoare.Eu inca mai sorb la ea.
La mine nimic nou de raportat...doar ca si-a schimbat ora de facut kk,si nu mai face dimineata ci seara,de obicei dupa baita si nu-mi prea place ca ii iese de multe ori si bine-nteles ca trebuie s-o schimb de toate hainele...plus ca imi place atare mult sa fie curatiiica la nani.
Altfel e destul de cuminte momentan,sta si singurica.E tare tare zambareata,ajunge sa ma uit la ea si e cu gura pana la urechi.Iar e in pauza de povestit,in schimb motroseste si studiaza jucariile mai mult decat pana acuma.

Ana,am incercat si eu s-o alaptez mai rar si am observat ca nu facea bine nimanui.Era mai agitata,si vorba ta,daca nu-i nici sete nici foame,nu accepta sanul.

Fetelor ieri eram tare nervoasa,e perioada dificila cu Timea,e tare neascultatoare,si cum eu nu am rabdareee.Horror.Asa ca dupa ce a adormit Emma,am baut un ceai,m-am bagat in vana si am tras un pui se somn haha.Eu asa adormeam si inainte,doar ca acuma nu prea mai aveam timp de baie,doar de dus rapid.L-am lasat pe sotul de garda,si am stat cat mi-a tihnit.Cand am iesit din vana mai sa-mi puste sanii!

Opa,plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Iuli, de ce nu ii ajustezi putin cate putin programul lui bb astfel incat sa il culci devreme pe la 8-8.30 si astfel ati avea serile doar pt voi. Chit ca nu puteti sa iesiti, macar va dedicati cateva ore doar pt voi 2, face minuni pt psihic, crede-ma. Apoi poate o seara pe saptamana o chemati pe soacra sa il pazeasca pana pe la 11-12 noaptea, si iesiti si voi in oras. Eu sunt de parere ca daca se vrea, se poate, si un cuplu nu trebuie sa renunte cu totul la vechile obiceiuri odata cu venirea unui copil, altfel apar frustrari, certuri, reprosuri si in ultima instanta se ajunge la despartiri, si vorba aia, copilul ce a castigat din asta??

Ilenuta: te-am reperat, poate te alegi cu tortul :)

Eu am dormit mult dar sacadat azi noapte, ca niciodata s-a trz pitica de 2 ori pentru mancare, la 3 si la 6, apoi a dormit dupa pana la 10.
As vrea sa mergem diseara la targul de Craciun de la Universitate, a fost cineva? Merita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Buna, fetele. KIMMY, chiar mi-a prins bine cafeaua ta de la ora asta. Noi am fost in club, chiar aveam pofta.Traiasca soacra-mea ca altfel, eram planton.
IIULI, are dreptate ARUBA, trebuie sa incerci sa faci ceva si sa aveti timp ptr. amandoi.
VERA, ce bunataturi.
In rest nu am nimic de raportat. Ma duc sa votez si revin.
Ca meniu, avem ciorba de perisoare si chiftelute cu sos.
ARUBA, si eu m-am simtit vinovata si poate alta lume m-a condamnat, mai ales tinand cont de problemele lui NECTAREL, ca am inceput imediat sa lucrez. Eu, chiar nu am o alta solutie.Al meu are un salariu foarte mic,de fapt, se stie cum se plateste in Politie si sunt singura care tine, casa cu totul.Ma gandesc, ca altfel nu le-as fi putut oferi atatea. Am si o rata care-mi sta pe creier. Viata, este asa cum este si ma gandesc sa-i asigur pe amandoi si sa nu-i las cu datorii.
Altii m-au indrumat sa-mi iau asociat. Poate mai tarziu, acum trebuie sa-mi fac un vad si sa ma cunoasca lumea.

Mergi la inceput