Piersicute de iulie august (14)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Iuli, va primim noi in petit. Aurora are cam acelasi program de masa (+/- o ora)si fite, talente si nervi de fiecare tura. Ce-i drept eu reusesc sa ii dau 120-150 ml si mai are mese cand papa de buna voie 180-200, deci e mai bine din punctul asta de vedere. Oricum, chair si asa te inteleg prin ce treci cu mesele. Eu numai cand o vad ca se arcuieste se spate si se incrunta stiu ce urmeaza....Dupa fiecare masa e plina de lapte pe fata, haine de la cat impinge si trage de biberon. Noi avem de platic, deci macar nu se sparg.
Te intrebam daca ti-a zis dr cat trebuie sa pape minim sa nu se deshidrateze. Se calc in fct de greutate? Nu cred ca sunt in pericol cu Aurora deocamdata, dar asa preventiv...sa stiu.
Asadar va asteptam la petit la Sibiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna seara!

IIULI am scotocit prin emailurile vechi, de acum 6 ani, si am cautat documentul cu STABILIREA RATIEI IN ALIMENTATIA ARTIFICIALA (adica doar pe lp):
-6-7 mese/zi in prima luna
-6 mese/zi la 2-3 luni si 5kg greutate corporala
-5 mese/zi dupa 3-4 luni
mesele vor fi spatiate la un interval de 4 ore, cu o pauza de noapte de 8 ore si cel mult 20 minute/masa
-necesar caloric intre 2-6 luni: 11okcal/kg/zi
-necesar de lichide ptr trim al ii-lea: 140-150 ml/kg/zi, fara a depasi un total de 1000 ml/zi

----------------------------------------------
DOI FRATI
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

David a dormit bine azi..acuma papat la titi si nu ma asteptam sa nu se trezeasca,sper sa doarma bine la noapte.... ca toata noaptea cauta titi sau suzeta..suge un pic si adoarme..daca incerc sa-l trezesc e jale..se pune pe gangurit,vrea lumina aprinsa altfel plange...sunt zombie in fiecare zi,,,nici macar nu stiu de cate ori se trezeste....daca il iau in pat se trezeste de cate ori ma misc
Laura ,Andrei este superb...o sa-ti cer prietenia pe FB ..ce zici?

Porumbita eu stiu ca pt platfus este foarte indicat mersul descult si pe nisip...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

Ina si Viaro bine ati revenit


Aruba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Nycosia la multi ani lui david
Ile da stiu ca e si el mic si cateodata il cert sau strig pe el si apoi imi pare asa de rau ca imi vine si sa plâng.
Laura mersi.o sa caut si eu biscuiti fara gluten.eu daca am vazut ca scrie pe ei de la 8sau 6luni nu i am mai luat in considerare.o sa caut ca poate asa o sa il pacalesc sa imi accepte si fructele.eu i am luat borcanele de la nestle ptr 4luni si nu am gasit cu zah#259;r sau alte minuni.anume cand ai scris m am dus sa mai verific odat#259; la cele pe care le mai am.
Vroiam sa va mai intreb voi lua#539;i exclusiv produse bio?si cand ajungeti la supica cu mai multe legume le amestecati toate la pireu?sau cate o leguma?sau mai variati?eu ieri i am facut prima supica de casa.i am pus pastarnac,morcov,cartof,cartof dulce...si le am amestecat toate.am facut un pireu si l am bagat la frigi si pe azi.si m am hot#259;rât sa fac tot asa o data la doua zile papica.fleur aveai dreptate ca e mai gustoasa mâncarea de casa

Ia ghiciti ce am eu la foc?????piftie.in sfâr#537;it am gasit adidasi.cred ca V am înnebunit deja cu ea
Roxi mi a pl#259;cut cum l ai abordat pe sot cu iesirile de vineri.si acum în#539;eleg eu de ce te bucurai la postarea de pe fb.adica va sa zica esti o mama buna ca nu ai apucat sa faci curat
Eu recunosc ca ,cateodata mai sunt si mama rea.mai il las sa se si Maraie si eu imi continui treaba spre disperarea sotului care imi spune sa nu mai fac nimic si sa ma ocup doar de copii.de parca ar face el curat si mâncare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Iuli, scuze, dar pana am apucat io sa citesc sa vad ca ai raspuns deja, a trecut ziua :)
Mama zice ca in general se intampla asta daca ia vitamine. Ii dai ceva vitamine? Sau poate fi de la vitaminele din lapte daca e unul f bogat cum e Lactana. LMA lui Mihaitza!

Ada, io o plesneam direct! ai fost o doamna, nu alta. La mine e invers. Eu zic ca are 4,5 luni dar s-a nascut prematur si toti zic - bun, si varsta corectata care e?

Mie mi-a venit un ciclu azi, cat toate zilele. De unde ma plangeam ca lunile trecute de-abia ce il zaream, azi am fost precum hidrantul! Groaznic! Mi-a zis ginecoloaga sa nu ma sperii ca asa va fi primul ciclu adevarat . Sper sa nu ma tina multe zile....
Ce bine a fost un an fara ciclu...

Legat de beute, si eu mai trag cate un deget de vin rosu ca mor ce imi place.

Mie mi-a revenit laptele la normal...adica 150 la o masa, dar m-am hotarat sa ii las 90 ml de LP Lactana pe zi la penultima masa, ca vad ca parca pune pe ea mai usor. De unde nu luase nimic intr-o saptamana, ieri a pus 100 gr scurt. Asta dupa LP.

Pup fetele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nycosia

Laura ,Andrei este superb...o sa-ti cer prietenia pe FB ..ce zici?





Multumesc mult , sigur ca da , contacteaza-ma .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Hopa, fetele si noi la raport. M-am instalat in varful patului si ce bine e.Deci, sa nu uit, LMA lui David, in primul rand.Azi am fost la kineto si la ergoterapie La ergoterapie se joaca cu el Adica ii arata tot felul de jucarii cu oglinzi si clopotei si trebuie sa traga de clopotei.Apoi, ii pune cu niste omizi colorate care canta si trebuie sa le prinda cu mana si sa le mute dintr-o mana in alta.Maine va lucra la saltea.Nu este decat el singur la kineto iar la ergo cu o fetita de 9-10 ani in carut tare frumusica dar cu un handicap.Nu stiu ce sa fac , sa merg acolo sau sa vina cineva acasa.Noi stam aproape, dar tot sa-l scot mai ales pe vremea asta Nu mergem decat vreo 5 pasi pana la masina. Chiar nu stiu cum e mai bine. Voi cum procedati? sau cum credeti ca este mai bine?Fetelor am descoperit cadoul pe care mi-l face sotul meu de craciun.Nici nu stie saracul ca am dat de el. Mie-mi plac, mult de tot ceasurile din aur si de firma, astea-mi plac mie, si acum am vazut ca mi-a cumparat un Breitling cu curea albastra de silicon pe care tot il urmaream. In rest nici nu-mi doresc altceva, dar la ceasuri nu ma pot abtine.
ILENUTA, nu stiu sa-ti dau add pe grupul de pe facebook, m-am chinuit dar, degeaba .Te-am gasit pe fb. Fetelor sa ma adaugati si pe mine la voi.
VERA, azi m-a vizitat cadastristul la birou si mi-a povestit de tine. A zis ca esti super de treaba.Of, vorba lui Roxy, ce-as mai vrea si eu o intalnire cu toatele.
IOANA, asa am patit si eu prima data Acum de cand iau AC, astea doar cu progesteron, nimic.Numai cand le opresc imi mai vine.Dar, nici fara ele nu pot sa stau.
ALI, piftie. S-o mananci sanatoasa si sa te gandesti si la noi.Ce fain e in Germania.Mai intru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

G

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

Ina si Viaro bine ati revenit


Aruba!


Ce am facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

ILENUTA,eu nu stiu ce-ai facut., dar, oricum nimic rau .Da, chiar ce-o face ARUBA?

Mergi la inceput