Reclame?

Reclame? | Autor: ocebine

Link direct la acest mesaj

Imi poate explica cineva pe intelesul meu de ce de 2 zile imi apar reclame cu "fete" dispuse de intilnire (reclama din josul paginii)? Inainte, imi apareau reclame legate de chestii care le cautam pe net...dar de 2 zile doar frumuseti asiatice si fete care vor barbati batrini imi apar. E laptop de servici...nu are NIMENI altcineva acces la el iar eu jur ca nu vreau o intilnire cu vreo fetiscana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Imi poate explica cineva pe intelesul meu de ce de 2 zile imi apar reclame cu "fete" dispuse de intilnire (reclama din josul paginii)? Inainte, imi apareau reclame legate de chestii care le cautam pe net...dar de 2 zile doar frumuseti asiatice si fete care vor barbati batrini imi apar. E laptop de servici...nu are NIMENI altcineva acces la el iar eu jur ca nu vreau o intilnire cu vreo fetiscana.

"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes



si mie imi apar fetele astea asiatice si este doar computerul meu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

oh, vorbiti despte amy, vanessa, jane si mai stiu eu ce? asiatice dragute?

si pe mine ma agaseaza.... as vrea sa scap de ele cumva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ocebine, sa-ti expliceu fara sa ma cototz pe catedra.

DC-ul traieste ca site si din publicitati pre-calculate (ceea ce mi se pare normal caci capacitatea de trafic e importanta si avem la dispozitie tot istoricul de la adam si eva incoace).

Calculul unei publicitati dinamice afisate se face fie in functie de istoricul de navigatie (asta ca sa-i spun scurt caci lucrurile sunt mai complicate), fie in mod absolut : pe tot ce vine ca acces de un domeniu se difuzeaza o aceeasi chestie.
"Vanessa & co" in cazul de fata poate sa apara la tine din cele 2 motive.
Insa, istoricul de navigatie poate fi calculat in functie de navigatia proprie si personala sau in functie de navigatia celorlalti care trec prin acelasi punct de acces.
Ai sa spui, ca "punctul de acces" ce mai este : in cazul unei retele fixe ca cele de la job sau mini-reteau care se formeaza in casa fiecaruia, un punct de acces poate fi pentru mai multa lume (diversa, colorata si cu alte centre de interes decit tine).

Acum vad ca Michelle a spus ca are si ea fix aceeasi problema si bine localizata : in istorul de navigatie, apraritia unui singur cuvint ca 's.e' citit la un topic pe DC poate declansa calculul cu pricina si deci "demoazelele" puse la vedere.
O solutie (pe care nu o garantez nici 50%) ar fi sa stergeti istoricul de navigatie si cokies.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

chestia e ca, computerul meu e singurul din casa cu internet iar istoricul si cokiesurile le sterg de citeva ori pe zi.
de fete tot nu scap!

dar la email la yahoo imi apar baieti si scrie ca sunt din zona mea(orasul meu).

chiar ca nu mai stiu ... poate cand fac search anumite cuvinte simple, uzuale sa duca la aparitia acestor reclame?

m-am dus si la "ad choice" si la google si am selectat ca nu vreau reclame....tot degeaba.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

E asa cum spune MIK.
Chiar auzisem ca mai nou Google isi coreleaza reclemele cu profilul de Facebook iar tot ceea ce stiu despre fiecare user este alarmant de mult. Facebook cel putin vinde absolut toate informatiile despre userii sai - lucru pe care noi nu l-am face niciodata.
De curand a fost un scandal in Germania - ce a demonstrat marele brese de privacy pe care le are Facebook.
Nu numai DC exista datorita reclamei - dar insasi Google (si mai ales) ... deci este pur si simplu alegerea lui Google.

Mergi la inceput