Pentru diaspora DC - mergeti la vot?

Pentru diaspora DC - mergeti la vot? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Vin alegerile si constat o apatie in interesul pentru politica. In aer pluteste un sentiment de lehamite. Nici nu mai stiu de ce ar merge cineva la vot cand se cunosc deja castigatorii, se stie primul ministru, se stiu deja ministrii ...

Aud oricum ca anul asta vor fi cele mai putine sectii de votare pentru diaspora romana, si oricum de asta nu se scandalizeaza nimeni...de fapt, la ce bun?

Am deci o intrebare pentru diaspora romana de pe DC: mergeti la vot?

sper sa raspundeti voi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu nu merg...nici daca as fi fost acasa nu as fi votat...la ce bun?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Noi nu mergem din motive practice: suntem prea departe de sectia de votare. Altfel am fi mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Io as merge si o sa si merg dar aflu azi cu stupoare ca nu ma incadrez in categoria votabila. Nu stiu care e definitia legala exacta a rezidentei dar nu am o viza de rezident aici ci o viza de munca . Nu am un domiciliu declarat pe undeva ca nu mi se cere, ambasada ma stie dar nu stiu daca exista vreo procedura formala sa te declari pe acolo sau ne raporteaza ambasadorul pe vazutelea.
Sper sa ne lamureasca cineva daca putem vota sau nu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Cat am trait in Romania am votat de fiecare data. Cand am plecat nu m-a mai interesat ce se intampla acolo si nu am votat. Avand in vedere ca nu am nici un fel de ganduri sa ma intorc in tara, mi se pare ipocrit sa votez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

eu merg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Exista doua locuri de senatori si mai multe de deputati pt diaspora,eu zic ca pt acelea vota un roman cu domiciliul in strainatate.Cei mai cunoscuti candidati in colegiul 1(din care face parte Olanda)sunt actualul deputat Branza si Socaciu(cel cu iniatitiva de a se dubla filmele in romana).Primul a fost pomenit mai mult prin presa din cauza afacerilor cu statul,favorizarea unui grup de firme evazioniste si alte magarii decat prin ceva concret,favorabil ,realizat pt cei pe care ii reprezinta iar al doilea...consider ca nu are habar de problemele romanilor din Europa.Despre ceilalti candidati nu stiu nimic.Deci nu cred ca voi merge sa votez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

jenn, de acord cu tine. Brinza e o mare varza, iar socaciu a ramas celebru de cind cu referendumul si cu afirmatiile lui cum ca poporul e prost. Eu recunosc ca ma duc pt ca neprezentarea nu face decit sa serveasca usl-ului.

Ideea e ca, chiar daca nu ne place de candidatii din colegiul nostru, sistemul electoral e in asa fel construit incit poti da o sansa, prin redistribuire, altui candidat din alt colegiu din partea partidului pe care il sustii.

In plus, prin votul meu, scad procentajul USLului. E un vot negativ, recunosc, dar in momentul asta avem de ales intre est si vest. Un USL cu procentaj de peste 50% nu va mai avea nici o bariera in calea drumlui bolsevic ales de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_b spune:

Parerea mea este ca ar trebui sa facem un efort si sa mergem toti la vot ,nu ca am avea pe cine sa votam, ci doar din considerentul ca poate, se mai linistesc baietii destepti daca vad ca oamenii sunt interesati si daca nu ies lucrurile asa cum ar trebui acesti oameni care au iesit la vot pot iesi la revolta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am primit un email despre o sectie de votare unde as putea sa ma duc dar nu o sa facem 6 ore cu masina sa votam...pe nu stiu cine.

plus ca eu nu intelg de ce mai voteaza diaspora atita timp cat nu traiesc in Romania?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Nu, ca e prea departe.

Si nu mi se pare nici corect sa votez, daca nu am de gand sa ma intoc in tara.

Mergi la inceput