Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *455*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Nici Adela nu sta incaltata in casa, nici cu sosete, nici cu papucei, nici pe parchet, nici pe gresie, dar la noi e cald, kiar nu mi se pare o problema...

Cu "R": Uneori il pronunta (rar, in anumite cuvinte), alteori il inlocuieste cu "L", iar cel mai des il sare complet. Nici asta nu mi se pare o problema, cel putin deocamdata...





Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 30+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Felicitari curea! Sarcina usoara si bebe sanatos!

Cine stie diferenta intre lego si playmobil? Unul e de construit si la celalalt primesti totul de-a gata, sau cum?

Keutu cheliutu


Kea, lego e cu piese mici cu care construiesti avioane, camioane, roboti sau ce vrei tu. Playmobil e o casuta/barca/ferma etc. si diverse figurine si accesorii pe care copilul le muta de colo-colo si se joaca. Plictisitor du parerea mea

Am ras cu lacrimi la prelegerea sotului tau cu cele 2 idei principale Si cum a ramas pana la urma?

Ii place lui Keutu la gradi? Sper sa se adapteze cat mai repede si sa mearga cu placere

Ianis e foarte fericit la gradinita lui, si-a facut prieteni (tot romani) si ma intreaba si in week-end de ce nu mergem la gradi. A fost tare joi dimineata cand erau -12 grade afara, Dan n-avea scoala in ziua aia si a zis ca nici pe Ianis nu-l duce, ca tusea. S-a pus Ianis pe un plans ca el vrea la gradi, ca el nu vrea acasa, s-a lasat convins doar cu argumentul ca nici Alex (prietenul lui) nu vine


Ramona, e foarte greu singura cu doi copii mici, multa putere in continuare Ianis doarme in camera lui, si parca e mai bine asa... Inainte sa-l mutam in camera lui eu ma stresam sa decorez camera cu personaje din desene animate, s-o fac atragatoare si primitoare, sa n-aiba omu' vreun shoc ceva. Da de unde, a dormit din prima seara singur in patul lui fara marait, fara comentarii. Doar la somnul de dupa-amiaza il iau in week-end in domitorul meu, las jaluzelele jos si se face intuneric, ieri am dormit 3 ore la pranz Asa ca la noi e asa: Ianis doarme in camera lui, eu dorm in dormitor, iar tati doarme in sufragerie (sta pana mai tarziu la TV, si oricum sforaitul lui nu-l suporta nimeni), asa ca noi sintem fiecare cu camera lui


Pisicogri, sa-ti traisca Ecaterina si sa-ti revii repede in forma, ca sa faci fata la cele 2 printese si motanului


Magdyi, imi pare rau ca atrebuit sa treceti prin asta, unde s-a intamplat asta, in Romania? Multa sanatate va doresc si sa nu se mai intample niciodata asa ceva!


Oly, cum mai e David? Tot asa tanjeste dupa atentia ta? Eu imi dau seama cat de cumplit e, Ianis e foarte gelos, cum ma joc cu un alt copil sau il iau in brate, imediat isi face si el aparatia si vrea sa-l iau pe el. Daca ar avea un fratior, ar fi urat de tot.


Bianca, abia acum am vazut mesajul tau de pe FB Ce rau imi pare :( Ai ajuns pana la urma in München? La cum s-au precipitat evenimentele incepand cu luna noemnbrie, n-am avut timp de loc de net...


Distractie placuta excursionistelor la munte! Astept sa vizionez poze! Peste o saptamana venim si noi acasa, abia asteptam!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Pisigri, felicitari si pe aceasta cale!

Si noi ne distram cu o otita seroasa, luam antibiotic, ce mai, de sezon. Luni avem serbarea, sunt curioasa, asta micu imi tot canta colinde prin casa.

Duminica faina va urez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Buna fetele!
Felicitari Pisigri pt Cati mica!!! Sa fie sanatoasa si sa o aiba Doamne-Doamn in paza sa!!!

Fetele eu am cazut pe scari... Stie cineva cu ce as putea sa ma dau sau sa pun pe vanatai??? Sunt albastra peste tot si nici in kur nu pot sa stau, ca ma doare de mor. M-am dus precum saniutza, bine ca nuu aveam copiii cu mine, nu stiu unde dracu ma gandeam de am alunecat asa. Nu am nimic rupt, m-a pazit Dzeu...M-a uns barbate-miu cu Crema cu Arnica... Credea ca a cazut vre-unul din pici cand m-a auzit urland... Acu face misto de mine, cica: Vezi sa nu umbli dezbracata prin casa zilele astea, sa nu creada astia ca te-am batut...

Ramo, nici Gabitu nu-l pronunta pe "r". Il inlocuieste cu "l"...

Dialog intre picii mei:
Maria: Gabiel esti mare???
Gabriel: Nuuu
M: Esti mic?
G: Nuuuu(rastit)
M: Eu sunt mic?
G: Da
M: Si tu?
G: Da...

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

salutare!
Crina nu il pronunta pe r decat in anumite cuvinte, nu il inlocuieste cu l, decat foarte rar, doar il sare sau il modifica:
Crina - china
loredana - lonedana
prieten - pieten
prosop - sosop

serbarea nostra e marti. din pacate tati nu va fi prezent pentru ca a plecat azi la oradea asa ca va trebui sa ma chinui sa pozez/filmez ca sa vada si el prima serbare adevarata. la cresa nu faceau serbari cu parintii ci doar cu doamnele si ne dadeau tuturor un filmulet de cateva minute.

deabia astept poze si povesti din excursia fetelor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

magdy, nu stiu nici un remediu pentru vanatai. sper sa ai carnea buna, ca sa zic asa si sa se estompeze repede vanataile si durerea...la mine o vantaie tine o vesnicie

mon, multa sanatate sa va faceti repede bine! si mult succes la serbare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Doamne fereste, Magdy, vad ca ati luat-o pe panta cazaturilor, aveti grija
Hihi, Silvi, si Sophia zice "sosop" la prosop. Are cuvinte in care il pronunta pe "r": buric, fular, carte "cocodril" si mai are dar nu-mi amintesc acum. Are cuvinte in care "r" dispare pur si simplu:"Andei, Mac (Marc) etc. Cuvinte in care e inlocuit cu "I": iatza (ratza) de ex. Is multe dar acum m-am blocat:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Magdy, cum te pricepi tu la toate!! Of..bine ca nu ai avut nimic dupa tine, (copii, bagaje, oale, etc)

De vanatai stiu ca se pune paine cu vin rosu (cand te lovesti la ochi), sau foaie de varza cruda zdrobita cu o sticla, cat sa scoti zeama din ea. Mai era cartofii rasi dar astia nu stiu exact pt ce se pun.

Dintre medicamente (mult spus asa) cred ca Lioton gel era sau inca unul si sper sa nu gresesc la nume Hepatrombin. Cu asta ultimul (daca asa l-o fi chemand) ma dadeam cand aveam mainile vinete de la perfuzii, cand imi spargeau venele. Cred ca e cam acelasi principiu ca si la tine s-au sparte venisoare de sange.

Ai grija de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Bine ai venit pe lume Ecaterina! Pisigri: multe pentru fetita frumoasa!

Magdy:imi pare rau ca aveti numai asa peripetii in ultima vreme. Ai grija, daca nu poti sa stai in fund nu e chiar in regula, sa nu ai ceva la coccis, iti spun din propria experienta. Insanatosire grabnica

Lucian doarme in camera lui de la un an,se foieste tare mult daca dormi cu el in pat.

In seara asta am facut si noi bradul si nu va spun ce de treaba am avut azi, am luat un curcan bio din piata, era viu si mi l-a taiat acolo si mi l-a adus si acasa si dupa aia m-am chinuit cu soacra sa-l oparim, sa-l pigulim. Acum sta bine in congelator

Fug la culcare ca maine sunt de munca, ma trezesc la 5.30.

Insanatosire grabnica tuturor bolnaviorilor



http://iulia-elena.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Fetele mersi mult de sfaturi.

Silvi, am carnea buna zic eu, dureza cam o saptamana pana se vindeca...

Floric, de paine cu vin, varza si lioton gel stiam si eu. Ii sunasem pe ai mei sa-i intreb si taica-miu mi-a zis de Lioton, caci lui ii prescrie la dializa, DAR aici nu se gaseste iar produsele pe baza de heparina se dau numai pe baza de reteta. Am sa merg maine la medic sa-mi prescrie ceva.

Simona, nu am nimic fisurat sau ceva de genul asta, doar vanata de la sold in jos pe partea dreapta. Ziceam ca nu pot sta in kur din cauza ca toata buca dreapta e vanata ca naiba. Am sa dorm si eu pe burta sau pe stanga...

Aaaa si sa nu uit, parca Novus spuse ca a cumparat bilet la Craciun Vienez. Sunt curioasa daca se va tine, caci la Galati nu s-a tinut din cauza ca nu au avut public. Le-am cumparat si eu alor mei ca si cadou de Craciun si am fost tare dezamagita cand mi-au spus. Asa ca Novus, anunta-ma si pe mine daca afli ceva.

Mergi la inceput