Curcan de tara la cuptor -reteta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

N-am mai intrat de ceva vreme si doresc sa va multumesc tuturor pentru comentarii. Toate mi-au fost utile!
Letitia, cum prinzi sunca de piept?Cu scobitori sau tifon?
Puiul pe sticla se face asa: iei o sticla de 500g (din sticla) si o umpli cu apa, dupa care o pui in picioare intr-un vas cu apa de-un lat de palma. Puiul se pune in picioare peste sticla si se da cu sare si piper la exterior. Il bagi in cuptor pana se rumeneste. Cand e facut 50% e bine sa il intepi pt a lasa grasimea sa curga in oala de dedesubt. Iese f bun asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

letitzia,puiul ala,ideal este sa-l"imbalsamezi"cu o seara inainte cu de toate:sare ,piper,boia ,cimbru si usturoi.

Il speli,usuci bine carnea,potzi face eventual un amestec fluid cu condimentele de mai sus(le pui intr-un castron si le amesteci cu putzin ulei)si ungi puiul ,interior si exterior cu amestecul asta.

Lasa-l peste noapte(macar citeva ore inainte daca nu reusesti mai mult)si apoi baga-l la cuptor,infipt intr-o sticla in care ai pus apa,sticla pusa-n tava cu apa,la riindul ei.

Eu folosesc aerul cald la cuptor,nu-l intzep cum spune lbelciug,pentru ca eu il curatz d egrasime inainte(tai grasimea de pe und eo vad)si daca-l mai si intzep,iese tot sucul.Dar o potzi face daca vrei.

Cuptorul il dau la 180°C la inceput si aporpae de sfirsit il dau la 200°C sa iasa pielea crocanta.

PS:Daca pui un pic de miere in amestecul ala,s-ar putea sa ai o surpriza foarte placuta.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

lbelciug,carnea se impaneaza cu sunca,adica ori o bagi pe sub piele,ori faci crestaturi mici si acolo bagi sunca si usturoi.

Dana

Mergi la inceput