Iar febra...:(

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Reactie de la infectie virala si atat! Nu rosu in gat, urechea e ok, nu muci, nu tuse ... si cica e infectie virala iar bubitele o reactie.. dar mai mult nu ne-a lamurit.. iar daca mai face febra si in timp de 24 de ore sa incep cu antibiotic!!! Ptr ce?!!! Eu nu am inteles de ce sa dau antibiotic daca e doar o infectie virala.. ca inainte de cate ori a avut infectie virala nu era necesar antibiotic...Asa ca sunt in ceata la fel cum eram si pana acum..

Poate voi aveti alte sfaturi, pareri..

O seara placuta de Mos Nicolae!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu te-as sfatui sa-i faci exudatul faringian ca sa fi sigura ca nu e scarlatina. E pacatoasa boala asta...cauzata de un streptococ.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

cred ca nu e chiar gresita ideea cu antibioticul. Febra asta indelungata oboseste organismul si apare suprainfectia bacteriana.
La noi cel putin, asa s-a intamplat deseori...in sfarsit, acum e mare, am mai scapat de probleme

Sanatate multa !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Cum e ceva viral, cel putin asa pare, ai putea incerca isoprinosine (1/2 dimineata si 1/2 seara).
Si noi am avut un episod febril cu febra de pana la 39.9 recent, eventual o mai poti ajuta cu supozitor cu novocalmin, scade febra foarte repede.
Iar roseola am avut si noi cand era mititel tare(sub 10 luni) si a avut bubite si pe fata, si pe cap, si pe talpi, peste tot. A durat cam 1 saptamana chinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

isoprinosine e un imunostimulator. NICIODATA imunostimulatoarele nu se dau cand omul e bolnav,pt ca mareste reactia de aparare a organismului,adica febra e mai mare,boala dureaza mai mult.

in alta ordine d eideii, isoprinosine este un medicamet exagerat de tare pt a fi folosit de copii.dupa asta,ce sa ii mai dai?
daca ai citit prospectul,se foloseste in cazuri d eimunodepresie severa.
mama il ia in ciroza, copilul varului meu l-a luat cat timp a trait si avea HIV.
este un tratament agresiv.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Multumesc de raspunsuri !

Ali nu e usor sa fac un exudat aici, eu ma rog de mult timp de pediatra sa-i fac o analiza la kk ca banui viermisori.. insa ea imi tot repeta ca nu e cazul, ca nu are.. ca daca avea o durea burtica si noaptea..

Ingridnen nu vreau sa-i dau antibiotic doar ca ca sa-i dau. Totusi febra a fost de la ceva..

X_ggg multumesc de sfaturi dar nu mai dau nimic dupa ureche la copii...is patita ...iar novocalmin/algocalmin nu folosesc.. aici in Be e ca si interzis si nu se foloseste deloc.. nici macar in spitale..

Histamina

Azi e mai binisor, a vrut sa mearga la gradi... si au stat mai mult afara.. era rece ca gheata, manutele rosii de la frig, fara fesuri, fulare....plus manusile ude si in buzunarul de la geaca... asta-i gradi in Be.. cica asa ii calesc....si sunt afara cel mult 3 grade...

O zi frumoasa in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Febra a revenit azi-noapte plus si durere de cap.

Multumesc celoc care au intrat si mi-au dat un sfat, , multumesc ca mai intrati si pe aici si totusi incercati sa ajutati o alta mama!

Multumesc si celor care au vazut subiectul, dar nu au binevoit sa dea macar un sfat, din pacate nu-i subiect de barfa, subiect de mahala (ca asta-mi pare ca a ajuns acest forum... cu toate ca e destinat copiilor, vad ca la mare cautare sunt alte subiecte care nu au legatura cu copii..) si subiect de aruncat cu vorbe urate si jigniri in masa.. E doar un subiect al unei mame ingrijorate ca al ei copil e iar bolnav.. si cauta sa afle daca mai sunt mamici care au trecut prin asa ceva...

O sa spuneti de ce nu merg la medic.. am fost de 3 ori.. si am sa merg si diseara la medicul de familie...

Numai bine si un wkd placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Picky, mie mi s-a spus de la doctor ca febra trebuie tinuta sub control, daca sare de 38.5. Pana la 38.5 inseamna ca organismul duce o lupta, peste 38.5, organismul incepe sa scape lupta de sub control.
Antitermicele, chiar daca i le-ai da mai mult in aceasta perioada, isi fac treaba si nu inseamna ca ai supra medicat-o, pentru ca e vorba de cateva zile.

Schema la noi e alternativ ibuprofen/panadol dozat dupa greutatea corporala, la 4 ore una de alta, pana febra cedeaza. In cazul in care febra sare frecvent de 39.5 se introduce si novocalminul, 2 supozitoare/zi maxim.

Crede-ma, copilul meu care a fost practic sanatos tun pana la 3 ani, cum a intrat in colectivitate, cum o tine dintr-o raceala in alta. Nu la toate face febra insa.
Iar durerea de cap ar trebui sa ii treaca cu ibuprofen.

In legatura cu isoprinosine, eu stiu ca e un antiviral care se da pentru a atenua infectii virale, mai ales infectii respiratorii. Eu i-am dat de 2 ori, in 2 raceli mai la inceput, si e drept ca nu s-au prelungit.
Cand il lasam, am ajuns si la otita, amigdalita, laringita, iar din "batalia" asta anti-antibiotice, anti-medicamente in general, eu hotarasem ca nu ii trebuie(de la mine putere). Pana a facut o infectie sinusala minunata, cu muci purulenti de-a dreptul.
Asa ca fiecare medicament trebuie luat exact la momentul potrivit.

Eu nu am spus hai sa indopam copiii cu isoprinosine 5-10 ani, ci sa le dam 1 zi cate jumatate de comprimat dimineata si seara.
Incerc sa ma feresc sa emit judecati de valoare si sa vorbesc din proprie experienta.

La febra 39.9 am vazut si eu 3 doctori intr-o zi. Nici unul nu mi-a dat antibiotic direct, pentru ca nu ii curgea nasul, nu tusea, nu era deranjat la burtica. Doar anti termice. Si sa vedem dupa daca mai apare ceva. Ma si miram, ca vorba aia, traim in Romania.
Dar febra trebuie tinuta sub control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

X-ggg ea merge la gradi de anul trecut, de a 2 ani jumate.. iarna trecuta a fost maim ult bolnava decat sanatoasa, insa acum asta a fost mai ok, dar a aparut aceasta febra cu bubitele si de azi noapte si durere de cap.

La fel e si schema noastra nurofen/perdolan insa ea refuza supozitorul si atunci ramanem doar la nurofen dat la 6-8 ore..altceva nu accepta nici macar perdolan sirop ca are gust de capsuna si ii provoaca voma...iar cand ii iau nurofen ii iau doar cu gust de portocala.

Multumesc mult

Andacos multumesc ca macar esti interesata de acest subiect... si ca macar te faci utila apasand doar clik pe "dezaproba".. ai si tu o grija.. si asta e bine. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

inchis la cererea autoarei.

Mergi la inceput