Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La cat mai multe lunite frumoase si sanatoase pentru Rares, Iustin si Emilian!
Anitta si E e iritat, are niste bubite rosii mici in jurul guritei de la bagat mainile excesiv si balit, ba da cu mainile si la ochi si asa mai face si pe acolo bubite. Eu stiu ca sunt de la saliva, mai ales daca e mai acida, si cum ai nostri au reflux...
Roxana Eric a mai rarit-o cu regurgitatul, dar tot nu s-a rezolvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

A, deci de asta e iritata. O sa vedem si ce zice dr, azi mergem si noi la vaccin. Aever, asa-i cu iesitul pe afara, iesim aproape in fiecare zi cateva ore, ori daca-i frig si bate vantul cred si eu ca se irita pe fata. Apropo de Avene, am un spray cu apa termala. Oare strica daca-i dau pe fata? O mai ung cu ulei de migdale ca e uscata pielea, dar sta la uns cat sta un purice intr-un loc.
Eva, am facut si eu orez fiert cu mar copt. A iesit o minunatie, buna de tot, dar iuliei vad ca nu-i plac piureurile, i-am mancat eu minunea asta.
Virgi,n-am nimic concret, dar nu'sh ce am ca-mi pute tot. Ma enervez foarte repede si degeaba.
Is harnicuta azi. De dimineata, cand am scris ultima data, am curatat 1,5 kg de ceapa, 0,5 kg de morcov, am taiat vinetele si ardeii pt zacusca (erau la congelator, asteptau cuminti sa-i bag gatit), iar acum am in cuptor o portioaica de zacusca de vinete.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici!
Andreea, am avut si eu problema asta cu dl Sotz! Am ajuns la aceeasi concluzie ca si Virginia: au ceva frustrari acumulate si in afara de asta le lipseste instinctul matern. Nu au ei rabdarea noastra , nici spiritul nostru de sacrificiu! Daca iti vine sa crezi, bbloiul meu sta si mai mult de o ora legat in balansoar si lui tot i se pare ca sta prea mult in brate... Desigur, seara vrea si el un pic mai multa atentie si atunci il dau in primire, ce sa fac dc atunci vine acasa?
Anitta, apa termala de la Avene e suuper buna la orice fel de iritatii. Eu ii dau si cand se irita de la pampers si pe fata, imi dau si mie dupa epilat. foloseste-o cu incredere!
Virgi, ai fost tare cu spalatul gingiilor! Traim in perioada exagerarilor... asta e!
Roxana, ai incredere ca asa va dormi de acum inainte. Vroia si bb altceva si nu stia cum sa iti spuna!
2 liniute, bafta la vaccin!
Pupalai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Ahaaaaaa! Va tainuiti fara mine!!! Rusinicaaaaa!

Anitta ma gandeam la tine si speram ca esti bine. M-am gandit ca faci ca mine: te dai la fund cand ai o stare mai aiurea.
Sper sa-ti revii ca acusica vine Mosuuuuul....cu cadouriiii si Anul Nouuuuuu!
Pup dulce!

Virgi si eu cred ca sunt vorbiti brotaceii nostri.
Al meu s-a culcat la 1 azi-noapte...avea un chef de ras si de alintat ca m-a molipsit si pe mine. Ne-am harjonit pana a picat lat....s-a trezit azi la 11.

I-am schimbat cerealele: Humana cu fructe de gradina(mar, para si piersica). Sunt muuult, muuult mai bune ca cele de la Nestle. Si lui Boom ii plac mai mult. Sunt cu faina de orez si porumb, fara gluten si zahar.
I-am facut azi mar ionatan fiert cu o pruna mare cruda. Si cu 3 linguri de cereale. Un viiis a iesit! A papat peste 200g.

La cat mai multe lunite sanatoase, frumoase si fericite puilor sarbatoriti!!!

Bafta multa astazi si celor care merg sa-si intepe bucutele si bulanasele!

Lui Mihnea de mai bine de o luna ii dau Nan Ha si nu mai vomita deloc, dar deloc!!! Cu Antiregurgitare vomita intr-una.

Despre soti...pfiuu...pe mine ma enerveaza al meu ca e superprotector cu Mihnea. Ma innebuneste: dar a mancat? dar l-ai schimbat? dar dc il strang sosetele, dar nu-l mai tine asa ca sta stramb
El e in stare sa stea cu piciul si toata noaptea in brate dc asta vrea Mihnea. Sa vezi ce se agita dc il aude plangand.
De vreo 2 zile l-am mutat in celalalt dormitor - ca ne sforaia - si s-a mutat numai dupa ce i-am promis ca dc plange bb sau ceva, sa-l chem, sa nu-l las pe bb sa planga!
De parca eu ziua las copilul sa urle....eh, se vede ca e innebunit dupa puradelul lui. Si asta micu a aflat shmecheria...sa vedeti ce se scalambaie de alintat cand vine taica'sau....un mic shmecheras e!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Fetelor voi ii scoateti pe pitici afara pe frigul asta? Mie parca imi e cam frica decand a fost racit.Am iesit duminica cu el cat am fost la vot,am fost cu masina si apoi 10 minute pana in carrefour si deja de ieri a inceput sa tuseasca.Bine,a tusit de 2 ori toata ziua,dar dupa ce am tras cu el am devenit paranoia.Si parca aud si un mic harait cand sta pe burta si se agita.Nu stiu zau ca daca iar raceste o iau raznuta .

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mersi, Stef pt intarirea convingerii ca apa termala e ok!
Elly, Doamne-ajuta sa pot sa ma desprind de ochelarii astia gri, pe care i-am capatat pe nesimtite, nu stiu cine s-a furisat si mi i-a lipit de ochi.
Pana una-alta am fost invitata la o sezatoare de Craciun, vineri seara. Am zis ca ma duc, sper sa se descurce baietii sa aiba singuri grija de fetita. Ce stiti, cat rezista laptele de mama la congelator? Eu am o portie de cand era Iulia mica, cred ca avea vreo 2 luni. E ok sa o dezghete acum, dupa 4 luni, sa i-o dea? Daca o vrea, desigur. N-avem nici biberon macar, imi doresc sa o vrea cu lingurita, din cescuta. Poate ar trebui totusi sa cumparam un biberon pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Pfoayyyyyyy ce mai laudai carutul de dimineata ca acum dadui cu bata in balta rau de tot .
Pai , il imbracai pe pici grosss , cu ditamai caciuloiul, fular la gura( pe care nu il suporta deloc ), il pusei in carut si zic sa iesim afara sa platesc si eu facturile. Dar zapada este super mare , cararile sunt ori super stramte ori inexistente , balti uriase iar cu carutul nu am putut inainta deloc, asa ca hotarai sa ma intorc in casa dupa Manduca si sa las carutul dar s-a pus al meu pitic pe un urlat de am renuntat cu totul la iesit pe ziua de azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Roxana, avand in vedere ca puiul tau a fost asa de bolnavior, si mie mi-ar fi teama sa ies. Noi iesim aproape in fiecare zi. Acum, ca a nins tare pe la noi, o scot cu ergobaby, sta lipita de mine si stiu sigur ca nu ii e frig. Plus ca n-am testat caruciorul pe zapada mare ( a fost cred ca de vreo 50 de cm depusa, dar pe trotuare s-a tasat sau a fost curatata). Tu ce vaccinuri i-ai facut pana acum?
Iar in legatura cu regurgitatul, Iulia mai regurgiteaza foarte putin. Are zile in care deloc nu da afara. Azi de ex, a dat o singura data si asta pt ca s-a agitat in timpul suptului, cand a intrat taica-sau in raza sa vizuala si voia sa-l vada mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anitta si eu folosesc si pt mine si pt bb apa termala de la Avene.
Si eu is cam in butoi, dar nu ma las. Astazi trebuia sa merg la ceremonia de botez a primului vapor din serie, dar cum era la ora 12... adica cand papa Eric m-am lasat. A ca s anu mai spun ca hainele de iarna sunt sus in sifonier, d enu ajung la ele. Si ma suna sotul si imi spune ca diseara suntem invitati la restaurant... iar eu arat exact cum se descrie Ylari, i-am zis sa se duca ca eu am program la tzatza si chiar nu am dispozitia necesara sa port discutii savante cu tot felul de ingamfati care te iscodesc. Era buna ocazia sa scot la plimbare cadoul meu de Mos Nicolae si de ultimele 10 ocazii de anul acesta pe care al meu sot le-a ratat. Na ca fac ce fac si tot ma plang.
Ma duc sa pap ca acum se trezeste sirena urlatoare. Deci urla aproapein continuu, stau cu el numai in brate, ma termina, bine macar ca papa, azi a ras 100 ml.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Anitta, intradevar apa termala este exceptionala( eu am de la Ivatherm cu apa termala de Herculane). Eu o folosesc sa il sterg pe fatza dimineata.
Laptele matern congelat sta bine mersi 6-7 luni dar sa il decongelezi cu grija, treptat.
Distractie placuta la sezatoare, sa te relaxezi si tu putin
Si noi mergem maine la intepat.. uff ca de abia astept sa scapam

Mergi la inceput