Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Buna ziua,
A venit iarna.Am iesit ieri afara cu asta micu', se uita asa curios,i am pus mina in zapada dar n a reactionat in niciun fel.
Elena,cred ca e lumea ocupata cu pregatirile de sarbatori sau altele.Eu una nu ies prea mult dar nu apuc sa fac mare lucru din cauza de bb.Vrea atentie non stop.Iar cind doarme mai reusesc si eu sa ma pun linga el,tot e bine asa ca inainte cum il lasam jos din brate cum se trezea. Si al meu s a constipat in prima zi de la morcov dar i am dat apa,cam 30 ml pe zi a baut si a fost mai bine.
Roxana,n am facut faina de orez dar am vazut in kaufland,poate e buna. Nu o fi la fel daca fierbi orezul si apoi il blenduiesti?
Mirela,sper ca ati ajuns cu bine, ce norocoasa esti ca ai vazut asa peisaje,cred ca e frumos in P.Neamt cind ninge,in Bucuresti zapada e mica si urit.
2 liniute,ma intrebai daca ii curge nasul la masaj.Nu i mai fac niciun masaj ca degeaba
Eva,mersi de sfat,calciul e in limite si am mai si luat dar vad ca nu ajuta.
off...plinge
v am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Of Ylari,draga de tine,te compatimesc sincer.Am avut si eu zile din astea si stiu cum e si ma gandesc ca tie,cu doi copii trebuie sa-ti fie de 2 ori mai greu.Eu cel putin momentan ma laud cu o noapte reusita,somn 23-2,2-6.20,6.35-7.45.Dar asta datorita lp.Am renuntat aproape de tot la tziti ca nu mai puteam cu capul.Acum ne mai alintam doar la tziti 1-2 ori pe zi.Cred ca in max 2 sapt,adica la sase luni se va intarca singurel.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

.Sa va povestesc ce am patit eu ieri.M-am apucat sa fac ceva mancare.L-am adus pe R cu mine in bucatarie in scoica.S-a jucat un pic cu jucarioarele atarnate de carut apoi s-a plictisit.L-am dus apoi in sufragerie in balansoar.A stat cat a stat (2-3 min) si s-a plictisit.Eun intre timp pusesem la fiert si nu mai aveam treaba in bucatarie.L-am luat si am venit in dormitor sa ne jucam pe pat.Mai nou vrea sa stea doar pe burta si incearca sa se taraie,dar nu reuseste sa mearga decat in spate .Am stat,ne-am jucat,ne-am sucit,ne-am rasucit.Imi aduc aminte ca ar fi cazul sa pun biberoanele folosite la sterilizat.Nu il las asa pe pitic,care se juca de zor pe pat cu jucarelele lui,il ingradesc cu perne si cu pilota.Ii facusem un tarc perfect.Ma duc la bucatarie,pun la sterilizat,cat putea dura,maxim 1 minut si aud urlete.Vin intr-o fuga,ca nu stiu cum dar parca presimteam ca ceva nu e bine si il vad pe pitic la marginea patului,pilota cazuse si el era cu picioarele in afara patului.Nu va spun ce am simtit,l-am luat imediat in brate si vreo 10 min l-am tinut asa strans la piept fara sa zic sau sa fac nimic.De acum m-am invatat minte:ori la el in patut ori legat in balansoar ori cu mine.Pfiuu ce spaima am tras.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan si puiul tau are canalul lacrimar infundat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Neata fetili! Ce faceti? Cam liniste pe aici!
Nu tu o Virgi, o Anitta, o Elly, o Aever...pai?

Focutul meu doarme de pe la 10 jumate(deja e record), supa e gata, iar eu ma tot chinui sa sortez pozele lui pe luni.
Si noi am avut o noapte cu treziri din juma' in juma' de ora, tipand. Nu stiu ce-l deranjeaza, dar am 2 variante, ori burtica, ori dintii de sus. Ii mufam biberonul cu ceai, tragea de 2-3 ori si adormea la loc. Asta e, mergem inainte cu tupeu.

Ieri am fost sa-i iau ratia de lapte de la spital, nu va mai spun ca fara 50 de ron nu o obtineam, din lipsa de stoc cica...
A trebuit sa-i duc si masuratorile lui, adica 7,760g si 76cm, ceea ce inseamna ca a luat 2 cm si in greutate ciuciu, iar dr a zis ca nu e bine ca nu ia in greutate in conditiile in care el mananca 5-6 mese/zi de lp(150ml-200ml) + 1 de fructe + 1 de legume cu carne. Si mi-a dat o reteta cu Peritol sirop, cica ar fi ptr alergii, pofta de mancare si ingrasare si Carnil care e o solutie care se da si sportivilor de performanta, tot ptr ingrasare. Si nu stiu ce sa fac...
Andrei zice sa nu-i dau nimic ca poate ii stric metabolismul copilului fortandu-l sa se ingrase, mama la fel, iar eu sunt praf...

Ylari, am citit ca esti irascibila azi, dar esti si maxim de haioasa cum povestesti.
Vplayul ala ce papuci face? Nu te mai bine dispui vazand un episod cu vampiri...?

Roxana maare grija cu zvarcolacii astia mici ca au un talent de a-si face loc cu succes printre perne/pilote. Al meu asa a facut cunostinta cu covorul de 2 ori si era baricadat bine, am crezut eu.

Ehee, va las, ma intorc la pozele mele ca vreau sa fac calendare de perete ca si cadou de Craciun ptr bunici si e nevoie de muuulta bibileala.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Ylari,stam la distanta atunci daca e vb de violentaMulta rabdare!
Da,Elena,de la nastere au fost amindoi,trecuse pe la 3 luni,mai era un pic un ochi inlacrimat si credeam ca o sa treaca dar acum e mai rau, secretie f rar are dar nu dreneaza lacrimile.O sa mai merg mai incolo la oftalmo ca dr la care am fost a zis ca nu e o limita de virsta pt .interventie
Anitta,unde ai disparut?
Virgi,a trecut molima?
Elly,poate ai zis dar n am retinut.Ce ti a zis pediatrul despre faptul ca nu maninca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Ete ca si Deea se gindea la fete.Eu am omis o pe aever. Aever???Ai iesit la dat zapada sau la sanius?
Eu nu ma invat minte,il mai las prin pat fara protectii ca ma bazez pe faptul ca nu ajunge departe asa repede dar si mie mi a sarit inima de vreo 2-3 ori cind a facut niste intoarceri periculoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Aici sunt, mey!

Gyan a zis iar sa nu-l oblig, sa nu insist, sa-i dau mese mici si dese. I-am spus ca deja fac toate astea, ca nu sunt o crizata care-si alearga copilul prin casa cu biberonul in mana.
A ramas ca in ianuarie sa-i facem analizele pt alergii si in functie de rezultate o sa vedem ce facem.

Deea, chiar nu stiu ce sa zic, dar parca nici eu nu m-as grabi cu suplimentele recomandate de medic.
In primul rand, nu inteleg de ce nu asimileaza. Aici e problema. Cat ar fi laptele ala de procesat pt alergii, dar tot este hranitor. Mai ales ca el papa fooarte bine. Si mai are si 2 mese solide. Chiar nu inteleg.
POate ar trebui sa mai ai rabdare un pic cu el. O fi doar o perioada de acomodare a organismului cu noul laptic. Nu stiu, zic si eu.

Nici Mihnea nu prea ia in greutate, desi a inceput sa pape iar solidele foarte bine. Cate 200g la o masa.
De 3 zile si-a scos masa de noapte, dar recupereaza lapticul ziua, deci nu e pe minus.
Seara la culcare papa 170ml, dimineata la 7 inca 170ml, la 10 cand se trezeste ii mai dau 100ml, apoi are 2 mese solide(fructe cu cereale si piureul de legume cu carnita/galbenus sau simplu), la 6 seara mai baga 170ml de lapte.

Mie mi se pare ok cum mananca acum. Poate seamana la metabolism cu mine. Eu pot sa mananc si cantitati industriale, degeaba! Nu ma ingras, orice ar fi!
Daca in sarcina ca am stat numai la pat si am mancat toata ziua aproape - ca ce sa fi si facut atatea ore? - si am luat doar 9 kg.
Va dati seama ce soi de vitza sunt! :))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Si sa va mai spun.

Mie mi se pare ca Mihnea e mult mai linistit noaptea de cand nu mai papa la 3 dimineata.
Azi-noapte, a fost prima noapte din ultimele 7 luni, cand nu l-am mai auzit deloc. Dar deloccc!
A dormit tuuun!
S-a culcat la 11, l-am pus in patut si dus a fost.
Cand ma trezi la 7 sa-i dau sa pape nu-mi venea sa cred ca am dormit toata noaptea. :)))))
I-am dat sa pape direct in patut, fara sa-l mai trezesc. A ras 170ml si s-a intors pe partea cealalta. S-a trezit la 10.
Deci, si acum, cand va povestesc, mi se pare ca visez.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Hello!!!
Eli bravo pt papacios si dormicios! Tineti-o tot asa.
Rox ai grija mami cu viermushu mic ca astia de acum or sa fie intorsi cu cheia sa vezi ce fitness facem noi cu ei!!!
Deea vplay-ul e bullshit tot nu si-a revenit si sunt in sevraj azi m-am uitat pr youtube la ian somerhalder ca nu mai rezistam, gezas cred ca e cel mai frumos barbat ever! Pffuuu ce mai vampir ...
Mda Lucas tot marait dar parca mai ok decat ieri oricum noapte ca ieri nu mai vreau ca sunt chiauna si acum... Numai in brate vrea altfel urla... Ma rog nu chiar mereu dar abia apuc sa fac un pipi si gata ma cheama la apel parca sunt sclava isaura... Of, lasa ca se face el mare!
Hai va pup, sa avem copii sanatosi si cuminti!!!


Mergi la inceput