Piersicute de iulie august (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor. In sfarsit am venit acasa la Bucuresti
Azi noapte m-a zapacit de tot. Ieri am inceput sa-i cresc doza de fier si a facut aciditate cred sau nu stiu ce dar a vomat continuu lichid transparent cu putin fier si toata noaptea m-a frecat. S-a scremut non stop.
Asa ca sunt varza
LA cluj am zis ca ma odihnesc si am venit mai obosita decat am plecat
Laura, tie cine ti-a zis sa te apuci de diversificare daca il alaptezi inca la san? Ca eu stiu ca numai la 6 luni faci diversificare daca ai lapte in tzatze si daca e pe LP atunci de la 4,5 luni...
Ada, cat costa papusa aia?

Lore, ma bucur ca sunteti mai bine

ufff..iar nu doarme...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Valy, de ce ai inceput diversificarea asa devreme?
Si eu ii dau fierul direct in gura si ii place foarte mult, am incercst in ceai, dar nu ia placut. Tu ce lapte AR ii dai?
Kimy, programul asta de somn il are tot ?
Fleu, Ericu este precoce si cu tzatzi, nu numai cu dintisorii.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408

De cateva zile Silviu dupa ce suge 5 minute are chef de joaca si sa vorbeasca , se tot intrerupe din mancat si doar plimbat mai mananca ceva. Noaptea si cand e semiadormit suge cum trebuie. Ai vostrii au facut/fac asa?

Mami de doi leuti - Ana si Silviu


si Antonia la fel face dupa ce o mut la al doilea san, incepe si-l scoate din gura, vorbeste cu el, se uita la mine, rade, se rasfatza dar apoi dupa vreo 10 min se pune iar pe papat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna fetelor,

Roxy, din pacate nu am nici un sfat, dar sper ca orice o fi fost, sa ii treaca cat mai repede.
Referitor la agitatia ei de sambata, si Vlad a patit ceva similar cand am fost vineri in vizita si l-au vazut/i-au vorbit/au vorbit pe langa el multi oameni. A fost suprastimulat, obosit de locul nou, si are acum si o retinere mai mare cu "strainii" (partea cu strainii, am inteles ca e normal, e o etapa normala din dezvoltarea lor). S-a linistit atunci cand ne-am retras intr-o camera, aproape pe intuneric, l-am tinut in brate, l-am pus si la san atunci cand a acceptat. A adormit dar a oftat in somn saracul de multe ori. Bineinteles ca au zis cei din jur ca a fost deochiat, dar noi nu credem in asa ceva, ci in stimulare peste masura si oboseala ce rezulta din ea. Cum nu e prima oara cand ni se intampla, stiam ce sa facem, dar eu tot am fost agitata din cauza celor din jur (ce veneau cu presupuneri si sfaturi), si asta s-a adaugat la starea bebelusului.
Hugs.

Zizou, oho, te solicita dar rezisti bine. Cred si sper ca va sta mai mult pe burta atunci cand se va intoarce singura. Eu ii pun jucarii, unele fix in fata, altele mai la distanta, si "lucreaza" acolo cu ele, f serios si implicat (le apuca, le duce la gura, le lasa, le apuca iar, se intinde viermisor dupa cele la care nu ajunge, etc). Si, am zis si mai demult, doar dupa ce a invatat sa se intoarca singur a inceput sa puna si capul jos atunci cand e pe burta. Asa ca se si odihneste singur cate un pic, nu mai striga dupa mine cand oboseste. Sigur, n-am cronometrat, dar cred ca sunt mai mult de 10 minute in toata distractia/munca asta.
Aa, si ca ore de somn, sa stii ca numerele sunt bune la tine. Zilele spui ca sunt agitate pentru ca te solicita, sau ti se pare ca chiar nu doarme destul, e obosita si "mofturoasa"?

Maria, da, si Vlad face asa, numai ca se intrerupe dupa 2-3 minute, nu 5.

Acum, ce am "patit" eu - desi simteam lucrul asta de mai multa vreme, ieri mi-am dat seama ca intr-adevar nu prea il mai alaptam "la cerere" - ii ofeream sanul de mai multe ori decat ii era lui foame, el sugea cate un pic, apoi era distras si tot asa. Ieri, a mancat cam la 4 ore, si au fost mese consistente, iar "programul" de noapte nu a fost afectat. Astazi, ziua a decurs cam la fel. Acum doarme. Sper sa nu am probleme cu lactatia, si urmaresc si cum ia in greutate.

Fleur, ghici ce am acum la racit? Piftie dupa reteta ta. Nu am mai facut niciodata, si a fost intr-adevar simplu. Acum trebuie sa pun la spalat toate oalele. A fost distractiv, ii spuneam lui Vlad (care ma supraveghea de la distanta, din carucior) sa mai aiba rabdare ca mai trebuie strecurat o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Ana, in prima parte a zilei, e foarte bine dispusa. Ne jucam,radem. In schimb in partea a doua, adica dupa 5-6 e un chin. Devine maraita si nu mai doreste decat in brate. Doar ca mi se pare mie ca nu sta si ea singura sa mai scutur un asternut, sa calc, sa fac mancare.

Roxi, pupam Antonia si sper sa nu mai ai probleme. Si a mea dupa ce mergem in vizita sau la cumparaturi devine foarte agitata si plange aparent fara motiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Roxy, Clayhanger, eu cu Onuta nu am fost in vizite, insa am observat ca o oboseste si cand avem musafiri si e un pic mai agitatie.
Inca nu am plecat in vizite sau sa schimbam domiciliul ca Ioana, dar imi e ca ii stric programul mai ales ca abia am ajuns si noi la un anumit program, asa in mare... dar trebuie sa incepem sa iesim si noi in lume, cred ca de Craciun o sa incepem.

Kimmy, nu ai incercat sa-i dai sa pape cand incepe foiala? Eu cand o simt ca se foieste ii bag biberonul in gura, nu o las sa se desmeticeasca prea mult ca se trezeste si nu mai adoarme usor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui ZIZOU

Ana, in prima parte a zilei, e foarte bine dispusa. Ne jucam,radem. In schimb in partea a doua, adica dupa 5-6 e un chin. Devine maraita si nu mai doreste decat in brate. Doar ca mi se pare mie ca nu sta si ea singura sa mai scutur un asternut, sa calc, sa fac mancare.

Mami de Emma Mihaela
DN 13.08.2012


Hmm, pare intr-adevar si oboseala.
Pentru facut mancare, la mine solutia a fost sa il iau in bucatarie cu mine, sta in carucior, se uita la mine, in special cand ma plimb dintr-o parte in alta.
Si cand intind rufele e atent.
Cand o sa mai creasca un picut, o sa vezi ca va deveni interesata de ce faci tu, te va urmari si va avea rabdare. Cel putin, asa iti doresc, caci fiecare copil e altfel.

Vera, mai da-ne un semn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Ce face trupa de bebei?Mai, fetelor, scoate Nectarel niste sunete de n-am mai auzit asa ceva. Eact ca o cioara. Ce-o mai fi si asta?L-am auzit la telefon, ca maine vine acasa. Chiar am intrebat-o pe socra-mea ce i-au facut de triluieste in halul asta.
ROXY, ce-ai mai patit si tu cu Antonika. Al meu vad ca reactioneaza bine la lume multa.Acum daca-l ceri in brate intinde singur manutele spre tine.E in recuperari saracu. Are manifestari si de la 6 luni.
IOANA, am inteles ca papusa aia nu costa mai mult de 120 lei. Am sunat si la Bebe Tei sa intreb, or fi zis fetele alea ca-s cu pluta.Au zis sa mai rein ca intreaba la distribuitori. Uite asa fac eu cand mi se pune pata pe ceva.IOANA, tu ziceai ca ANA mai da un lichid transparent afara. O fi acid, dar eu nu i-am dat fier acum si tot mai da cate o gura.La diversificare nu ma bag inca.VERA, pe unde esti?BALANTA, tu?
DELIA, spuneai de niste port bebeuri. Vine tatal tau in ianuarie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Wow Roxy ce bine te-am inteles seara asta!!!
A papat pe la 4 cereale, nu cine stie ce, cateva lingurite, mai mult pe babetica decat in stomacel. Ei si nush daca de asta, dar nu a mai vrut deloc tzatza dupa asta.
Pe la 5 am vrut sa o pun la san sa manance si sa adoarma. Nimic, cum simtea tzatza la buze, cum se apuca de urlat. Nu am reusit sa o potolesc cu nimic decat imbracat in combinezon si scos afara la aer rece. A adormit instant.
Am bagat-o in casa ca era cam frig si in pline bocete nu am imbracat-o suficient de gros. A mai dormit asa, tun, vreo ora, imbracata, in carut.
Cand s-a trezit am zis sa o pun la san, ca deobicei se trezeste flamanda. Nimic, aceeasi poveste. Maraiala, bocete, nimic nu mergea decat bratele. Inainte de baie am zis sa o incerc cu o lingurita din cerealele ce ramasesera de dupa-amiaza. Surpiza, pe alea le accepta.
Dupa baie, iarasi a refuzat tzatza cu urlete. Ma bazam ca e molesita si inainte de somnul de noapte o sa uite de supararea ei. Nimic.
Cu chiu cu vai am reusit sa o adorm in brate, cu "Un elefant se legana...".
Intr-un final cand am pus-o jos dadea sa se trezeasca si am mai facut o incercare. Asa somnambula in sfarsit a tzocait un pic la san.
Si ca sa fie si mai dramatic seara asta am fost singurele ca tati e intr-o delegatie . Cred ca i-a fost dor de el...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Doamne ce ma amuz cand va citesc, adica fac haz de necaz , eu cred ca e ceva in atmosfera ca si a mea e in trend cu refuz sa sug, ma matzai, adorm greu si etc etc

Vera ce faci, da un semn

Mergi la inceput