Herpes, afta, sau altceva?

Herpes, afta, sau altceva? | Autor: dia_filipas

Link direct la acest mesaj

Buna!

As dori o parere fie de la dr. ce raspund la acest subiect, fie de lapersoane ce au mai avut urmatoarea problema:

Fetita mea de 4 ani face destul de des in ultima vreme o bubita in interiorul gurii, in zona unde se intalneste buza cu gingia. Buba e alba, in jur e rosu si o doare destul de tare, ii e greu sa manance. Acum, eu am virusul herpetic in sange si cred ca i-am transmis si ei ceva, mie imi iesea destul de des herpes la gura (si cate 4 deodata ), dar dupa prima sarcina nu mi-a mai iesit asa des, apoi, dupa a doua nu mi-a mai iesit deloc... (acum nu stiu daca asta e relevant, dar am vrut sa explic toata situatia cat mai bine).
Intrebarea mea este: se poate ca fetitei mele sa-i iasa herpes in interiorul gurii, sau ce altceva ar putea fi? Si imunitar e mai slabita, ca a tot fost racita, si stiu ca si asta e un factor pt. aparitia herpesului, dar nu stiu daca poate iesi asa, pe interior...

Multumesc pentru orice lamuriri!

__________________________
Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se poate. In egala masura poate fi afta. Pentru herpes exista testare specifica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ce descrii tu este mai degraba afta decat herpes. Cand mai apare mergi la o farmacie cu fetita sa se uite farmacista si sa va spuna ce-ar fi indicat. Daca e afta foarte bune sunt Glicerina Boraxata simpla sau cea cu Propolis.

21+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Multumesc de raspunsuri!

Marius stii ceva detalii despre analiza asta? Ca sa stiu pentru ce sa-i cer pediatrei bilet de trimitere.

Emilia am dat-o si cu glicerina, da nu se imbunatateste situatia...oricum se pare ca buba trece de la sine in cateva zile. Acum o dau cu pioctanina, ca asta i-a dat pediatra mai demult cand a avut o rana in gura (era bebe si s-a zgariat cu ceva in cerul gurii si s-a infectat). De atunci cu asta ii dau cand ii mai iese cate ceva...

Intrebare: de la ce apar aftele? Ce sunt de fapt?


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Stiu ca sunt clinici private care fac determinari inclusiv pt virusul herpetic ei nu dau tratament ci doar identifica prezenta virusului si de care anume. Am vazut in prezentare trebuie sa caut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Am rezolvat misterul: e afta. Am fost azi la pediatra, a vazut-o si a concluzionat ca e afta. Mi-a zis ca am procedat bine dand-o cu pioctanina si sa continui asa.

Multumesc de sfaturi!


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrushkDea spune:

da,am trecut si eu asa ceva cu baietelul meu cand avea 2 ani.trebuie sa te duci la doctor si o sa iti dea un gel,sau un sirop chiar ptr a distruge microbul. baiatul meu avea bubite,daca le pot numi asa ,albe si rosii,chiar si pe limba i se extindeau. doctorul mi a zis k nu e nimic grav,e un microb care putea fi luat de la orice,un biscuite cazut pe jos si bagat imediat la gura,de pe mainile lui chiar,etc. e normal k nu mananca,al meu nu a mancat o sapt ,ptr k avea usturimi .e greu,dar va trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Herpesul dat de virusul herpetic si de cele inrudite are ca loc de
aparitie tegumentele si mucoasele. Este posibil ca ceea ce descrieti
|dvoastra sa fie o stomatita aftoasa - pt o diagnosticare corecta si un
tratament adecvat, vizita la medic in momentul aparitiei leziunii
respective e de dorit
Sanatate multa !

dr. Mariana Stefan

Mergi la inceput