Unde gasesc haine de pat romanesti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Sunt f bune Trainica si se gasesc in hipermk.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

N-am mai auzit pana acum expresia "haine de pat", chiar se foloseste acest termen sau l-ai inventat tu? Si la fete de masa cum se spune? Haine de masa?





daca n-ai auzit tu nu inseamna ca nu exista

http://www.shopmania.ro/produse-de-curatat/p-husa-haine-de-pat-103x45x15-cm-5280147

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Doresti sa fie de provenienta romaneasca din motive de dimensiuni, material folosit sau din dorinta de a cumpara produse romanesti?

Eu am gasit si lenjerii de provenienta straineza de foarte bua calitate insa recunosc ca ma enerveaza: 1. dimensiunile fetelor de perna, de cele mai multe ori 50x70, ori eu am perna preferata de 70x70 si 2. faptul ca multe lenjerii sunt compuse doar din fata de pilota si fata/fete de perna, fara cearsaf, pt ca afara se folosesc mult cearsafurile din jerseu cu elastic, care se prind sub saltea.

Din acest motiv am fost nevoita sa imi cumpar si 2 perne de 50x70, care ma enerveaza dar pe care le foloseste copilul pt ca totusi imi place sa fie patul cu lenjeria completa, iar pe perna mea pun fete de perna clasice, albe.

Mie iarasi nu imi place lenjeria de pat din bumbac creponat pt ca nu se pot apreta si in familia mea se prefera lenjeriile de pat usor apretate.

Vei gasi ce iti doresti, am vazut si lenjerii din bumbac satinat sau damasc, in Selgros, la niste preturi prohibitive pentru mine (150-250 lei pe set de 2 persoane). Mai este o firma din Piatra Neamt cu lenjerii de calitate, nu au contract cu supermaketurile insa au mici reprezentante prin orase.

Si, desi poate nu crezi, sunt si firme turcesti care au lenjerii de pat pe dimensiuni "clasice" romanesti (cu fete de perna si de 80x80), cu material bun, mai ieftinute putin decat cele romanesti dar astea-s la noroc, n-as putea spune sigur unde le gasesti.

O alta solutie e sa cumperi tu material de calitate si sa vorbesti la o croitorie sa ti le coasa. Tot scump iesi

Uite aici o sursa de materiale si inspiratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu mi-am facut perne special ca nu-mi gaseam garnituri cu fete de perne altfel decat 50x70 cm.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Multa vreme si eu mi-am confectionat lenjeriile. Bine..nu eu, la croitorie. Ieseam ceva mai scump, dar erau exact pe marimea dorita, cu materialele pe care le vroiam eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

N-am mai auzit pana acum expresia "haine de pat", chiar se foloseste acest termen sau l-ai inventat tu? Si la fete de masa cum se spune? Haine de masa?

sorry de off-topic.

Trainica sunt f bune, sau cel putin erau in trecut.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...




hah,eu mi-s ardeleanca de loc si pe la noi,pe la reghin ,li se mai zice asa klenjeriilor de pat ;-)-haine de pat

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

O alta solutie e sa cumperi tu material de calitate si sa vorbesti la o croitorie sa ti le coasa. Tot scump iesi



eu mi le-am facut la o croitorie mica-mica, cu 100 de lei setul de doua persoane, cu materialul lor (ales de mine) fiindca am un pat ciudat rau, 2x2 m si pe care nu statea nicicum un cearceaf normal. asa ca l-am facut cu elastic la colturi, dar din acelasi material ca si restul. si da, am si eu tot perne mari, 70x70 cm, si nu gaseam decat seturi cu 50x70. si in set au intrat si doi puisori (hai, ziceti-mi acum ca si asta-i termen inventat ) si doua pernite ornamentale, doar de decor, pe care nu dorm.

mie nu mi s-a parut deloc scump, avand in vedere cat as fi dat pe un set de doua persoane la asemenea dimensiuni ale cearceafului (peste 2 metri fiecare dimensiune).

chiar, ar trebui sa-mi mai comand vreo doua seturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Pai pana la urma pretul nu il da manopera, ca nu e nushce sofisticatenie de cusatura la o lenjerie, ci tocmai materialul.

Pana sa paralizeze soacra nici nu dadeam bani, ca mi le facea ea, dar tot am o lenjerie facuta care a fost scumpa al naibii...dar e frumoasa rau...cu mare, scoici, caluti de mare chestii din astea, si am vrut-o fara cusatura pe mijloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

hah,eu mi-s ardeleanca de loc si pe la noi,pe la reghin ,li se mai zice asa lenjeriilor de pat ;-)-haine de pat

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...



Si eu

Mergi la inceput