Un deceniu de reusite… si o noua evolutie.(2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Sunt o persoana cu un somn beton. Rareori am insomnii, de obicei adorm in drum spre perna.
Si repet, somnul linistit pe perna ta e cea mai de pret avutie. Spun asta pentru ca am tot citit in ultimul timp si am tot auzit de multe cazuri de abuz domestic. In fiecare regasesc un pic din mine... si imi dau seama ca in fiecare din noi se gasesc resurse de a-ti duce crucea. Nu-mi dau seama care e resortul care sa te faca sa vrei altceva. Difera de la caz la caz.
Dar seara, cand ma duc si pun capul pe perna si nu sunt nevoita nici sa respir miros de alcool, nici sa stau stresata ca vrea sex, nici sa fiu atenta cum privesc si ce zic sa nu-l evervez... seara aia in care mi-e somn si pun capul pe perna si dorm e comoara mea.

Analizandu-ma am mai vazut ceva: semnalele le ai de la inceput. Crezi ca dupa primul copil se vor potoli... par ca se atenueaza, dar dupa o vreme, dupa ce sugarul devine copil si brusc ai niste minute libere pe banca in parc, semnalele reapar. Crizele se intensifica. Ei bine, solutia nu este al doilea copil. Niciodata. Al doilea copil e a2a ghiulea la picior. Poti sa fugi si cu 2, dar cu siguranta fuga cu 1 ghiulea e mai rapida si mai usor de dus.

Secretul scaparii sta in egoism si valorizarea propriei fericiri. Eu imi doresc foarte tare sa am putine regrete la finalul vietii, oricand ar fi ea. Sa nu spun: as fi vrut sa... de prea multe ori.
Dimineata cand ma trezesc nu vreau sa fie inca o zi din viata asta de cacat. NU, e o zi in care ma trezesc (fara chef, ca deh as mai dormi) dar apoi imi savurez cafeaua in timp ce citesc pe facebook sau pe forum 5 minute, ma machiez 10 minute si ma gandesc ce draguta sunt... fac sandwichul de scoala pentru Maria si scot catelul la pipi/caca... si daca ploua nu ma oparesc ca e noroi pe jos ci ma bucur ca am ocazia sa imi port cizmele roz de cauciuc.
Si azi am un curcubeau deasupra lumii sufletului meu... ceea ce va doresc si voua.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

eleni continua tot as asi nu vei regreta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eleni

Sunt o persoana cu un somn beton. Rareori am insomnii, de obicei adorm in drum spre perna.
Si repet, somnul linistit pe perna ta e cea mai de pret avutie. Spun asta pentru ca am tot citit in ultimul timp si am tot auzit de multe cazuri de abuz domestic. In fiecare regasesc un pic din mine... si imi dau seama ca in fiecare din noi se gasesc resurse de a-ti duce crucea. Nu-mi dau seama care e resortul care sa te faca sa vrei altceva. Difera de la caz la caz.
Dar seara, cand ma duc si pun capul pe perna si nu sunt nevoita nici sa respir miros de alcool, nici sa stau stresata ca vrea sex, nici sa fiu atenta cum privesc si ce zic sa nu-l evervez... seara aia in care mi-e somn si pun capul pe perna si dorm e comoara mea.

Analizandu-ma am mai vazut ceva: semnalele le ai de la inceput. Crezi ca dupa primul copil se vor potoli... par ca se atenueaza, dar dupa o vreme, dupa ce sugarul devine copil si brusc ai niste minute libere pe banca in parc, semnalele reapar. Crizele se intensifica. Ei bine, solutia nu este al doilea copil. Niciodata. Al doilea copil e a2a ghiulea la picior. Poti sa fugi si cu 2, dar cu siguranta fuga cu 1 ghiulea e mai rapida si mai usor de dus.

Secretul scaparii sta in egoism si valorizarea propriei fericiri. Eu imi doresc foarte tare sa am putine regrete la finalul vietii, oricand ar fi ea. Sa nu spun: as fi vrut sa... de prea multe ori.
Dimineata cand ma trezesc nu vreau sa fie inca o zi din viata asta de cacat. NU, e o zi in care ma trezesc (fara chef, ca deh as mai dormi) dar apoi imi savurez cafeaua in timp ce citesc pe facebook sau pe forum 5 minute, ma machiez 10 minute si ma gandesc ce draguta sunt... fac sandwichul de scoala pentru Maria si scot catelul la pipi/caca... si daca ploua nu ma oparesc ca e noroi pe jos ci ma bucur ca am ocazia sa imi port cizmele roz de cauciuc.
Si azi am un curcubeau deasupra lumii sufletului meu... ceea ce va doresc si voua.

Elena & Maria Bucuria


Eu ma bucur ca am 2, nu ii vad ca pe niste ghiulele :), acum, daca ar mai fi cazul as pleca cu inima mai impacata, pt ca se au unul pe celalalt. Ilinca mi-a dat mult curaj si cu ea m-am simtit completa. Si in momentul in care am fost hotarata si am actionat ca si cum nu aveam ce pierde, situatia s-a schimbat.

In rest, nu prea apucam noi sa vorbim, va iubesc si cred ca esti cea mai tare mama din lume, invat, invat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Sa stii ca m-am gandit mult daca sa zic sau nu asta cu 2 ghiulele... dar pana la urma nu am rezistat. Sunt cazuri si cazuri, nu neg, dar sunt uneori (de cele mai multe ori) al doilea copil e facut doar la presiunile sotului care se foloseste exact de asta ca sa te lege de el (unde sa pleci cu 2 copii dupa tine)... si sotia accepta in speranta ca se va schimba ceva, desi stie (eu am stiut mereu) ca nimic nu se schimba.
Nu stiu cum e cu 2 copii. Cu implinirea... cu restul. Aici nu ma pot pronunta. Si daca mi se va intampla, probabil ca voi afla (acum cand zic asta cu intamplatul fac cruci cu limba sa nu fie cazul... pentru ca si Maria a aparut sfidand toate mijloacele de contraceptie, pentru ca trebuia sa vina).

Joi a avut carnaval la scoala si targ de primvara la care toate mamicile au adus chestii gatite de ele. Si Maria cu cateva zile inainte imi tot amintea: sa nu uiti ca ai de facut prajituri pentru targ... si in ziua targului, am fugit de la birou devreme si m-am dus si am facut pateuri cu branza si croissante cu ciocolata. Desigur ca le-am facut cu foi cumparate, dar macar m-a vazut bricoland prin bucatarie, plus ca eu sunt foarte tare la impresie artistica si le-am decorat spectaculos. S-au vandut repede ale mele, mai ales pateurile, ca erau toti rupti de foame si branza sarata mai estompa golul din stomac. Si ce bucuroasa a fost ca sunt si eu ca celelalte mame...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Sunt sigura ca e mandra de tine ca esti mama rebela si deosebita, dar mai stiu si ca nitzel "comun" nu strica. Baga pe lista de taskuri: "mama comuna in randu'lumii / o data pe luna" :).


Mergi la inceput