Interpretare analize

Interpretare analize | Autor: Rallukka

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!
Sunt o viitoare mamicuta de ianuarie 2013, avem 32 de saptamani, sunt nou venita si as dori, sa cer niste pareri in legatura cu rezultatul unor analize, mamicilor sau viitoarelor mamici care s-au confruntat cu asa ceva:
- Anticorpi CMV IgG (citomegalovirus) (cantitativ) 184.1

- Anticorpi CMV IgM (citomegalovirus) 0.11

- Anticorpi Rubella IgG (cantitativ) 35.5

- Anticorpi Rubella IgM 0.23

- Anticorpi Toxoplasma IgG (cantitativ) 0.1

- Anticorpi Toxoplasma IgM 0.05

Astept un raspuns urgent, sunt tare ingrijorata! Va multumesc !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Din pacate nu ne dai si valorile de referinta ale laboratorului (ar fi fost utile in interpretarea rezultatelor).
Totusi, dupa cum arata lucruile, se pare ca la CMV si la rubeola ai IGM-urile negative (ceea ce inseamna ca nu ai infectia in prezent), iar IGG-urile pozitive (ceea ce inseamna ca le-ai avut in trecut si ai deja anticorpi pentru ele). E foarte bine asa, deci stai linistita, zic eu.
La toxoplasma, valorile sunt mici si la IGM si la IGG, ceea ce pare a indica faptul ca nu ai avut boala in trecut (nu ai anticorpi pt ea), dar nici in prezent nu o ai. Trebuie sa fii atenta in continuare sa nu contractezi infectia (stai departe de animalute, spala foarte bine fructele si legumele etc.)
Sarcina usoara in continuare si bebe sanatos sa ai!

PS: nu uita totusi ca singurul in masura sa-ti interpreteze corect rezultatele este medicul tau!




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallukka spune:

Iti multumesc frumos pt raspuns, m-ai mai linistit.. atasez totusi si valorile de referinta ale laboratului sa-mi spui ce indica mai exact:
- Anticorpi CMV IgG (citomegalovirus) (cantitativ)

184.1 NONREACTIVE: <6.0 U/ml
REACTIVE: >6.0 U/ml

- Anticorpi CMV IgM (citomegalovirus)

0.11 NONREACTIVE: 0 - 0.85;
GRAYZONE: 0.85 - 1.00
REACTIVE: >= 1.00

- Anticorpi Rubella IgG (cantitativ)

35.5 NONREACTIVE:0-4.9 UI/ml
GRAYZONE:5-9.9 UI/ml
REACTIVE:>=10 UI/ml

- Anticorpi Rubella IgM

0.23 NONREACTIVE: 0-1.20 S/CO
GRAYZONE: 1.20 - 1.60 S/CO
REACTIVE: >=1.60S/CO

- Anticorpi Toxoplasma IgG (cantitativ)

0.1 NEGATIV:(0-1.6)UI/ml
ECHIVOC, se recomanda urmarirea in dinamica:(1.6-3.0) UI/ml
POZITIV: > 3 UI/ml

- Anticorpi Toxoplasma IgM

0.05 NONREACTIV:<0.50
INCERT:0.50-0.59
REACTIV:>=0.60

Te pup, sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Conform valorilor de referinta ale laboratorului, ramane valabil ce ti-am scris mai sus




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallukka spune:

Yuuuuupyyyyyyyyyyy ! Doamne ajuta! M-ai linistit.. iti multumesc mult, te pup si un week-end minunat sa ai !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


IgM-urile arata infectia activa. La tine toate sunt sub 1. Deci nicio infectie activa.

IgG-urile arata nivelul anticorpilor. La doua vad valori mari, deci pozitive. Deci corpul e imunizat pt bolile respective.

Stai linistita, sunt ff ok rezultatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Pentru Herpes nu ai facut? Intra tot in Complexul Torch.

Si as mai adauga. Pentru ca nu ai imunitate la Toxoplasmoza(si IgG si IgM sunt negative), ai grija cu animalele, in special pisicile.
Spala bine fructele si legumele, mananca doar carne foarte bine preparata termic.

Nastere usoara si un pui sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallukka spune:

Doamne ajuta..nici idee n-ai cat ma bucur sa aud asta, m-ai linistit, imi facusem f multe griji. Cele pt herpes nu mi-au fost date sa le fac. Pupicei, Ellyshor, multumim pt urari! Si tie iti dorim sa-ti traiasca puiul si sa te bucuri de el!

Mergi la inceput