Tricolor de imprumut...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aceasta este harta mea. Aceasta este Romania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

ba a mea!



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)



Licitatie si Tombola "Spiritul Craciunului"
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am ajuns si eu acasa plecat fiind la o sueta pret de-o bere cu amici de-ai mei de la un curs profesional facut in urma cu un an.
Iar pe drum am revazut tricolorul arborat pe ici pe colo pe cate o cladire pe un balcon. Maine este 1 Decembrie. Nimic nou! Majoritatea romanilor probabil vor spune constatativ "a mai trecut un an" ca mai in toate momentele ce marcheaza trecerea timpului un Revelion, o aniversare a zilei de nastere.
Si ma intreb desigur, de ce viata asta ne instraineaza. Suntem mancati de vii de viata, de cotidian, de probleme ce sunt de multa vreme agasante, stresante, aglomerante, in asemenea hal incat nici nu mai stim cum ar fi viata fara de ele. Am ajuns sa traim simbiotic cu toate grijile intr-un mod atat de mecanic, incat umanul dispare incetul cu incetul din noi, lasand loc robotismului. Tac! pac! tac! pac! M-am trezit (ce bine, chiar?), sus, spala, imbraca, pleaca, rezolva, vino, mananca, pleaca, vino, rezolva, e noapte, deja? Ce zi este azi? Nu uita sa... ai grija nu cumva sa... iar nu ai platit... ti-am spus de o mie de ori sa...Tac! pac! Tac! pac! Alo?
Maine e totusi 1 decembrie. Iar acum la 11:59 noaptea cu exact un minut inainte de a fi 1 Decembrie, ziua Romaniei, ziua mea de roman, am norocul harazit de soarta de a ajunge sa spun:
La multi ani draga mea tara!
La multi ani Romania!
La multi ani dragii mei romani oriunde veti fi fiind pe acest pamant!
Va ofer, daca nu aveti, prin acest mesaj un tricolor de imprumut.
Sa aveti grija de el pentru ca este al meu, al tau al nostru pentru tot restul vietii.

Am ajuns sa ne amintim ca suntem romani si sa ne uram la multi ani doar de ziua nationala.
Ieri discutam cu cineva de 86 de ani, care-mi spunea ca inainte de '40 toti avau in casa tricolorul si toti locutorii satului arborau steagul la sarbatori.
Imi spunea ca "era obligatoriu sa pui stagul la sarbatori de 10 mai, 24 ianuarie sau 1 decembrie".

Am intrebat-o, cum era obligatoiu? Va dadea amenda?
"Nu! Nu ne dadea nimeni amenda dar era obligatoriu".

La vremea respectiva oamenii respectau decizile autoritatilor ca pe niste legi.

Prioritatile si le stabileste fiecare. Daca nu dedicam timp pentru chestiuni comune, inseamna ca nu ne interesaza si ca facem doar parada de patriotism.

La multi ani Romania

Si sa ne amintin de Romania in fiecare zi, nu doar de sarbatoarea nationala si atunci poate si facem ceva pentru Romania si pentru noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

La multi ani tuturor romanilor ! (ce avatar fain are ADMIN )


------------------------------------------
Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

La multi ani, Romania!
La multi ani, romani!

Mergi la inceput