Felicitari S.Ellena, succes Irilac! #48

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Cellena, ce amuzanta esti cand povestesti de sotul tau! Am ras cu hohote. La mine e invers in ceea ce-l priveste pe sotulica. Tot timpul cat e acasa sta calare pe burta mea, o pupa de o albeste si o intreaba mereu pe fi-sa cand vine la noi. Eu am inceput sa vad cam rar pupaturi asa...ma si face geloasa :)))
Dana000, burtica mea e la fel ca a ta...de sub sani pleaca. Iar mimozica mea sta stransa numai in partea stanga a burtii si ma loveste cu piciorusele cat poate ea, ca m-a umplut acolo de vergeturi care ma inspaimanta. In partea dreapta a burtii am f putine. Faptul ca e sus inseamna ca ne asteapta cezariana, nu? Nici nu mai ma gandesc, sunt pregatita pt orice. Important e sa fim bine amandoua si sa nasc odata, ca nu mai am rabdare.
Tocmai m-am intors din oras, am colindat vreo 3 ore. A fost prima data cand am simtit ca nu mai ma tin picioarele, deci gata. Nu mai plec la plimbari asa lungi si mai ales sg.

39+ cu Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Fetele, burtica mea e foarte joasa! Ce-i drept, cu un col scurt si o placenta pozitionata jos nici nu avea cum sa fie altfel... De vreo cateva zile puiul a inceput sa impinga cu caputul in col si provoaca durere. Ufi. Macar 2 saptamani daca ar mai avea rabdare...

Nu mai stiu cine zicea ca a spus sotul ca bebelina e urata. Al meu a zis ca e extraterestru :)) la prima eco si la prima miscare s-a albit la fata. Il vad ca incearca sa se apropie de noi, de burtica dar asta acum, ca mai avem un pic . Pana acum nici mana nu o punea. Ba chiar o retragea cand i-o asezam eu. Ieri bb a scos un fundulet si un spate in afara si i-am pus mana sotului. Ii straluceau un pic ochii:). Acum cateva zile l-am sunat, nu a raspuns si i-am trimis mesaj: Mi s-a rupt apa. Nasc. In 10 secunde m-a sunat cu o voce tremurata si speriata si taceam la telefon. M-am datde gol cand am inceput sa rad :)).

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 34+ cu Gabriel

Si am ajuns la 8 luni :x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Dana,, centura mea arata ca un brau mai lat care se prinde cu arici si daca e nevoie de o strangere mai ferma are 2 fasii suplimentare cu care te poti strange peste ea, tot pe baza de arici.
Nu stiu daca e cea mai buna sau nu, dar am cumparat-o in urma unui impuls de moment, ca altfel ramaneam fara.
Daca vrei ma pozez cu ea si pun e picasa
Dupa cezariana esti ok daca ai calmante si un ajutor de nadejde.
S.ellena, nu stiu daca faptul ca nu a coborat e indicatie de cezariana. Stiu ca mai coboara si in travaliu. Al meu era coborat bine, cu o saptamana inainte de operatie era deja "angajat", cu capu' intre oasele mele. Era al naibii de dureros, mai ales noaptea. Bine ca am scapat.
Mena, sa nu faci ca in povestea cu lupul
Hai ca mai ai un picut

Andie, La multi ani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Onutz, cand fac 37 s el intra in concediu . Poate nu ma apuca nascutul pana atunci... Ar fi culmea

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 34+ cu Gabriel

Si am ajuns la 8 luni :x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

La multi ani Onutz!
La multi ani Andie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

Am fost azi din nou la control. Alta incercare nereusita de "membrane sweep", din nou col inchis. Diferenta e ca de la col lung de 2.5 cm saptamana trecuta, azi a fost de 1.5 cm. Mai facem o incercare peste o saptamana si daca nu nasc intre timp vom programa cezariana pt 14 dec. Oare nu e prea mult sa stau 2 saptamani peste termen?? Mai ales ca eco nu mi se va mai face, deci nu vom sti cum e placenta, daca e imbatranita sau nu... si pe primul baiat l-am nascut 10 zile peste termen, dar acum vor fi 14...

mami de ( iulie 2010) si 39+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

"Irina Andreea a venit pe lume la 12.35. E minunata. Astept sa ies de la reanimare sa mi-o aduca!"

Felicitari Ioana!
Sa a traiasca printesa, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!

Multumim mult de urari fetelor!
Noi suntem in toiul "petrecerii" Sarei!

Va cu drag pe toate!

Iulia, mami de Sara Andreea si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Felicitari Ioana,micuta Irina Andreea sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii! Si tie recuperare usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Offff Mya,nu stiu ce sa zic.Dr mea mi-a zis ca daca depasesc termenul trebuie monitorizare la 2 zile,daca nu chiar zilnic depinde cum arata placenta.Poate isi face curaj mititelul si se naste normal...si al meu la fel sper sa isi faca,doar ca pe mine nu ma lasa dupa termen.Daca tot ajungem aici mai bn mai devreme.
Problema mea e la bazin ca e stramb si declansarea nu prea merge,bebe e sus,colul e inchis...
Pana nu demult mi-era teama sa nu nasc prematur,acum ma nelinistesc ca nu mai vine odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

mya la mine la prima sarcina tot 14 zile vroiau sa ma lase si apoi sa inuca travaliul. Dar primele 10 zile dupa ce am depasit termenul trebuia sa merg la fiecare 2 zile la monitorizare (CTG) apoi urmatoarele 4 zilnic.
Eu cred ca te vor chema si pe tine, nu te lasa asa. Control la col nu aveau de gand sa-mi faca, am rugat eu o moasa sa faca control dupa 7 zile si cum tot inchis era m-am decis sa-mi induc singura travaliul dupa 9 zile, asa ca a10a zi dupa termen s-a nascut V.
La tine e totusi semn bun ca s-a scurtat colul, poate saptamana viitoare se si deschide .

mena nu-ti mai speria sotul ca intr-o zi poate chiar trebuie sa nasti si el ramane pasiv crezand ca e ar o gluma .

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 38+

Mergi la inceput