Colici la 6 luni

Colici la 6 luni | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj


Am un baietel de 6 luni si 1 saptamana.
Ne confruntam inca de la 1 saptamana cu plansul.Copilul meu nu s-a calmat deloc!

Bebe plange mult, se screme, e agitat si are gaze!
Am tot asteptat 3luni, apoi 4luni, 5 luni sa-i treaca, insa nimic!
Ziua nu doarme mai deloc iar daca adoarme se trezeste tipand si nu mai reusesc sa-l adorm!
Pe la 5 luni am inceput diversificarea in speranta ca se va regla la burtica insa nu s-a intamplat nimic!

In prezent papa:
san + lapte formula topfer completare, la ora 10.30 papa fructe crude (mar + para), la ora 14 ii dau piure de legume (morcov,radacina patrunjel, telina,ardei gras,cartof)-din astea nu mananca mai mult de 10 lingurite iar apoi bea lapte (nu reusesc sa-l determin sa manance o masa de legume), la 18.30 mananca cereale -orez cu lapte iar seara san+formula completare!

Am vorbit cu pediatrul si zice ca e ok ca ia bine in greutate , are 8.700g si 73cm; se dezvolta normal si ca ar fi bine sa-i introduc si alte alimente de exemplu:carne, iaurt, branza, galbenus ou!

Constipat nu este, are scaun o data pe zi, insa scaunul are fix consistenta piureului de fructe!

Problema este ca se screme foarte tare, plange, se agita, e balonat si are gaze! Ma tot gandesc sa nu fie intoleranta la lactoza, nu stiu ce sa zic sunt nedormita, frustrata, incordata si foarte suparata!

Pe de-o parte pediatra mi-a zis ca e posibil sa fie si perioada aparitiei dintilor si sa fie putin mai plangacios, mai agitat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Si noi ne-am confruntat cu colici pana la 7 luni, deci este posibil... Avea o foarte usoara intoleranta la lactoza (i-am pus pana tarziu Colief in lapte) dar medicul a spus ca nu este de luat in seama. Faceti analiza de intoleranta la lactoza.

In plus nu-i mai da o vreme fructe crude (mai ales para). Daca este un copil mai sensibil la burtica asa cum este al meu si acum la 3 ani, ii provoaca gaze. Dai mere coapte sau alte fructe innabusite si vezi daca se schimba ceva.

Cand observi ca are gaze ii poti da Infacol. Nu are efecte adverse noi l-am consumat la greu.
Oricum pot fi si dintii de vina chiar daca tu nu vezi inca ca-i iese ceva pe el il pot durea inca de cand urca spre gingie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza spune:

Nu vreau sa te descurajez, dar fetita mea de aproape 1 an are si acum dureri de burtica si doarme destul de prost din cauza gazelor. Sigur, durerile asociate eruptiei dentare vin sa inrautateasca lucrurile.
Si eu eram disperata, mai ales ca destul de des imi facea diaree. La fel, fetita mea se scremea foarte tare si plangea. I-am facut analize peste analize si toate ieseau bine. In vara mi-a facut rotavirus si am fost internata, i-au facut niste antibiotice.
Acum mananca mai diversificat, durerile sunt mai rare. Curaj, am ajuns la concluzia ca asa sunt unii bebei, mai sensibil la burtica. Diversifica-i incet, incet mancarica si treptat va fi mai bine. Stiu ca e ingrozitor de greu, ca te apuca tot felul de ganduri, dar incearca sa fii increzatoare si optimista.
La inceputul diversificarii alimentele se elimina aproape nedigerate, e normal. Incearca sa-i dai si supica de legume, ajuta cat de cat.
Curaj si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

debridat, cura de 2 saptamani cel putin (ar fi indicat chiar o luna).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:


Am incercat toate produsele pentru colici existente pe piata - debridat, sab simplex, infacol - chiar si cel produs in Anglia, fara rezultat!
Singurul pe care nu l-am incercat a fost colief - din cauza pretului foarte mare! Si de ce sa-i dau colief, nu mai bine cumpar lapte fara lactoza?!!Voi ce ziceti?

Nu stiu ce analiza se face pentru intoleranta la latoza si mai ales unde?Se face din scaun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Incearca si probioticele. Ar trebui sa ajute tranzitul. Pe fetita mea au scapat-o de colici Colief si probioticele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:


Ioana_Pos ce probiotice?
M-am gandit si eu la probiotice insa nu stiu ce sa zic, ma gandesc sa nu faca rau in timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Eu am folosit Jarro Dophilus. Gasesti la farmacii si mai accesibile. Nu cunosc un efect advers daca respecti indicatiile prospectului. La noi administrat 1-2 ori/ zi si-a facut efectul cam in 10 zile.

Multa sanatate baietelului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Analiza pt. intoleranta la lactoza se face din sange (din pacate). Dureaza mult, vreo 10 zile rezultatul

Laptele fara lactoza nu este la fel de hranitor. Colieful contine o enzima care ii ajuta pe bebei sa digere mai usor lactoza. Nu este acelasi lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Incearca si probioticele. Ar trebui sa ajute tranzitul. Pe fetita mea au scapat-o de colici Colief si probioticele.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




Ioana, cand ati renuntat la Colief cea mica s-a constipat?
Si cum l-ai administrat. Exact ca in prospect?
Eu l-am cumparat dar inca nu am deschis sticluta. Unele fete de la odisee au avut prb cu kk cand au incercat sa renunte ca era prea scump. Nu e prb de bani dar nici sa faca apoi la 6 zile nu vreau.
Multumesc.


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna!

incep prin a ti spune ca nu vreau sa te supar, dar ai inceput mult prea devreme divesificarea!!! stiu ca ai ascultat de doctori, de doctori romani! regret ca unii din aceasta tagma sunt asa de in urma...cu stiinta!
mai ales la bebeii cu burtica sensibila trebuie sa intarzii diversificarea, ca sa apuce sa se matureze digestia si tot ce e pe acolo. de abia acum la 6 luni ar fi tb sa incepi usor, usor cu legume fierte, cereale, etc.

acum din experienta mea cu copiii proprii si tratati de medici din afara:
-la primul nu am experimenat colicii, nu a avut nici gaze, a mancat lapte matern pana pe la 3 luni si apoi supliment cu lapte praf Nan pana la 6 luni, cand am inceput diversificarea.
-acum la al 2-lea copil, desi fizic seamana izbitor cu primul, am aflat ce inseamna colicii: dureri de burta, plansete si GAAZEEE, parca era un cimpoi. mai dar gazee...
acesta mananca inca de la nastere si lapte matern si un pic de supliment. din maternitate a primit Nan.
asa ca am incercat tot ce se poate ptr colici, de la Grip Water, Sab S, Infacol din UK, probiotice si Colief.

probiotice i am dat ceea ce s a testat la bebei si anume PROTECTIS-picaturi. ce am observat: dupa ele facea mai bine treaba mare, dar gazele tot acolo erau.
apoi am schimbat laptele. de la Nan am trecut la Humana.intr adevar acum s a observat o imbunatatire: caca nu mai era verde, a inceput sa faca mai usor, sa aibe o consistenta normala (inainte era asa aerat). dar era ca un cimpoi=gazeee...
apoi am inceput Colieful. cam dupa 2-3 zile am vazut o diminuare in cantitatea de gaze si au incetat chircirile, durerile de burta si plansetele. cert ca i am dat vreo 7 sticlute. de la a 8-a am inceput sa scad doza si sa i dau mai rar. a continuat sa fie bine. nu s a constipat. nu au reaparut colicii.
acum elimina gazele doar cand are si scaun. cam o data pe zi.

pot sa ti spun ca am mancat fructe tot timpul. am evitat doar varza, fasolea si celelalte alimente care ma baloneaza. dintre lactate am renuntat doar la lapte, dar consum iaurt, branza.

----------------------------------------------
O mamica fericita!
M.A. (21.06.2006) si R.G. (23.07.2012)
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput