Buburuze de mart-apr2013(11)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Felicitari Maria, daca ne citesti! Sa fii sanatoasa si sarcina usoara!

Felicitari fetelor ptr carucioare...wow voi deja v-ati apucat de cumparata una aslta; io parca mai am cel putin inca 9 luni pana nasc; de mult zic sa incep sa ma uit prin hainute sa vad ce-mi mai trebe, dar mereu apare cate ceva. Sper sa ma mobilizez si io curand. poate acu in vacanta de Craciun.

Mara - uof ce experienta ai avut cu alaptarea. Bafta de data asta sa fie precum doresti!

Multumim ptr modificari pe prima pagina:*

Ziceati de activitatea bebelusilor...al meu a inceput sa faca niste tumbe prin burta de uneori zici ca mi-o muta din loc...azi noapte nu prea am avut sanse sa dorm ca mai mereu avea ceva de protestat...dar imi plaaaaaaaaaaaaaace. Ma gandesc ca e ultima oara cand o sa mai simt asa valuri prin burtica si bucuria de bortosica asa ca ma bucur intens!

De citit am citi tot, dar neuronul meu e tare siguratic si nu mai tin minte mare lucru. Asa ca va poop si va doresc o saptamana usoara!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si23+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Buna dragi burtici,

Emi, da bine va mai sade in verde.
Sa-l stapaniti sanatosi. Este f. frumos caruciorul, utilat, pret bun...felicitari pt. alegere.

Va anunt cu regret ca sunt anemica.
Cu tot mancatul meu controlat si cu tot Elevitul tot mai trebuie suplimentat.
O sa merg la dr. sa vad ce imi zice.

Pe mine nu ma intereseaza cate kg acumulez in timpul sarcini si ma refer la faptul ca nu tin la silueta. Ma intereseaza strict sanatatea copiilor ....implicit si a mea.
Normal ca imi doresc sa nasc la o greutate rezonabila....grasimea nu-ti aduce niciun beneficiu in nicio situatie. Daca se va putea f. bine daca nu....nu o sa renunt la suplimente, mancare si odihna.

Va si o saptamana minunata va doresc


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Mara, intr-adevar, ce experienta, insa ai fost inteleapta si te-ai dumirit cum e mai sanatos sa procedezi. Si eu si sotul meu, cand eram mici, ne-au hranit la san asa, pana pe la 4 luni si apoi lapte praf/ de tara si suntem bine, sanatosi :) Sanatatea ta psihica e f importanta pt bebe si mai cred ca acum, cu noul prunc o sa-ti fie bine. Doamne ajuta!

Cosmina, foarte misto ca ai burtica miscatoare. Deosebit sentiment. Eu acum tin interviuri sa angajez pe cineva in locul meu la birou si aproape de fiecare data, in timp ce discutam se batzaie bebelina de ma face sa rad. Mereu e placut, niciodata incomod- inca

Alexa, nu te speria cu anemia, ca cica e ceva obisnuit in randul gravidelor. Cum imi mai spunea cineva aici, depinde si de cum asimilezi vitaminele si mineralele, din compozitii gen Elevit sau poate mai bine din legume, lactate, oua.

Emilia, brava pt carucior! sa va fie super de folos si la cat mai multe plimbari placute!

Eu nici n-am apucat sa ma gandesc la ce-ar trebui cumparat pt un bebe. Ne-am propus, ca din februarie sa purcedem la cate-o cumparatura. In principiu m-am uitat doar de carut si patuc, la hainute sunt mereu atrasa ca de magnet, dar nu iau nimic.Lista mea in ordine cronologica e cam asa:
- nastere: de pus bani deoparte, ca am ales sa nasc la privat
- cursuri de parinti/Lamaze: in ianuarie
- feb+: patuc, saltea si protectii,carucior 3 in 1,abtipilduri de pereti pt copii, perdea copii,hainute,paturici si lenjerii, cadita, termometru flexibil, pompa de san etc

Va si zile calduroase si placute!

23+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc fetelor. Mi-e asa drag carutul ca fac ce fac si dau o fuga in camera cealalta sa-l mai vad . Am mai pus inca cateva poze cu fiecare piesa si pe langa ce am postat are si plasa de tantari si pelerina de ploaie.
Si eu sunt putin anemica, in ciuda tuturor vitaminelor, deci chiar cred ca e normala starea asta la gravide :) ca limitele de laborator nu sunt ajustate pt gravide ci sunt lasate cele standard pt oamenii ne-gravizi.
In alta ordine de idei, maine facem 23 sapt :)

23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Astazi am fost si noi la control si am vazut bebelina . Suntem bine are in jur de 1,400 kg la 27 sapt si 3 zile. Cred ca suntem in grafic.

Eu am luat 10 kg pana in prezent destul de mult, dar cum spuneam dc buburuza e bine, o sa dea mami kg in timp.

Dupa ce i sa confirmat sotului ca nu si-a schimbat sexul , ce credeti ca imi spune .....lasa ca la al 4-lea chiar te duc sa nasti in State , asta pt ca acolo se lipesc operatiile. Mi-a cazut fata la ce se gandeste al meu sot. Nu va inchipuiti ce replica i-am tras....nu o pot reproduce aici .

A am reusit si eu in sfarsit sa intru in picasa si am pus cateva pozici.





Danina 27+ cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Danina, esti o mamica tare frumusica.

23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna seara burtici si buburuze mici!
Noi nu am mai scris de f mult timp de#537;i v-am citit aproape zilnic. Am fost f stresata in preajma bitestului de ni#537;te rezultate dezastruoase. De#537;i ecografic totul a fost mereu in parametrii, rezultatul final a fost f prost pe baza analizelor de sânge. Drept urmare am fost f aproape de CVS si amniocenteza pe care am decis ulterior sa nu le mai fac deoarece riscul de a-i face r#259;u puiului meu m-a oprit. Astfel încât nu am avut starea cea mai buna de a impartasi toate aceste scenarii terifiante. Ecografiile seriate nu au ridicat semne de întrebare drept urmare am decis sa #537;tiu si sa am încredere ca buburuzul meu drag va fi s#259;n#259;tos.
Acum avem deja 25 de sapt si a#537;tept#259;m cu ner#259;bdare ecografia de mâine, in timp ce Bocanila sare de zor in burtica.

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Ciau fetele, intru si eu sa va salut scurt.
Bebelina e bine, face tumbe in burtica, maine o vedem la control la morfo.

Eu nu am luat vitamine pana acum, sper sa o tin asa in continuare.
Ultimele analize au iesit super ok, fier, calciu in grafic, s-a mirat si doctorita :) VSH a iesit mai mare, dar am inteles ca asa e la gravide (asa e, referintele sunt pentru persoane non-gravide). La kg sunt pana acum tot in grafic, am luat doar 4 kg.

Burtica creste si misca, spre amuzamentul meu. Sper ca maine sa o vedem bine bine si la 4D. Ultima data statea cu nasul in placenta si am reusit doar sa ii vedem un pic nasucul.

Va pup, sa aveti o seara faina!!

Danina, ce printese frumoase ai!!! Felicitari!
Elena, si eu sunt tot asa cu cumparaturile... o las pe mai incolo! Adica mai la anu'....


21+ Bebe Tereza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Emilia si Nicole multumesc fetelor, sunteti dragutze .



Danina 27+ cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza!!!

Musai sa bag si eu un ochi pe picassa sa admir caruciorul si pe Danina.

Veve bine ai revenit.Imi pare rau ca trebuit sa treci prin stres insa ai incredere ca puiul va fi bine.De fapt sun convinsa ca va fi bine

Danina felicitari pt vestile bune de la eco.Sotul tau e o mare figuraTot mai spera la o putzica asa-i?Am o cunostiinta care initial a avut 2 baieti,acum are 5Tot au incercat poate -poate iese fata insa DD a avut alte planuri cu ei.

Nicole,Veve bafta la eco!Va asteptam cu vesti buneSi eu mai am amr 2 zile pana la marea reintalnire

Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!!!



Cosmi 22+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput