Am nevoie de idei....

Am nevoie de idei.... | Autor: geniest

Link direct la acest mesaj

Buna !

de Sf. Andrei am invitati (mici si mari - din familia extinsa) si nu am timp sa gatesc. De regula, comand pizza, insa cred ca s-au cam saturat de pizza si as vrea altceva....ce ??? nu stiu.....

Deci, ce as mai putea comanda pentru acasa astfel incat sa nu dau gres ??

Tortul il fac...vreau doar mancare...

Multumesc,

g

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

paste sau lasagna
goujon de pui, cu susan, cu garnitura si sos de usturoi
frigarui de pui
platou asortat cu aperitive
mancare chinezeasca

acolo unde comanzi pizza de obicei, nu exista in meniu si feluri de mancare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

chiftelutze cocktail
aperitive cu dif. feluri de salam, brinza...masline si vegetale
frigarui de porc/pui
curcan, peste
garnituri:orez, piureu, varza...
salate boef, orientala...varza

sunt firme de catering care iti ofera un meniu din care sa alegi.

de ex eu am gasit una pe net(nu stiu cat e de buna...si cine sunt ...e doar un ex)...au diferite meniuri de unde sa iti alegi
http://www.bunbun.ro/meniu/



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

niste copanele de pui cu garnitura . platou cu aperitive . diverse salate .

mini prajituri .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Aperitive simple si rapide ,focaccia ,cornuri sarate pe care le congelezi si le umpli cu 2 ore inainte de a fi servite ,cu ce doresti tu .
Salate mixte ,cum ar fi de vinete ,nu stiu daca exista in Ro radichio trevigeano,e un fel de salata de culoare rosie ,de forma lunga sau exista si rotunda ca o varza mai mica ,taiata subtire cu pere ,nuci si parmezan taiat mai mare (scaglie).
Aperitive cu peste de mare daca va plac si le plac invitatilor cu diverse tipuri de salse ,sosuri.
Trebuie sa ma mai gindesc si scriu.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

mancare chinezeasca , numai ca astia stau prost la deserturi, dar daca zici ca ai tort, e OK

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Cand nu am foarte mult tip la dispozitie sa gatesc si am musafiri multi in general eu comand aperitivele de la o firma de catering, iti fac ei tot felulde gustarele, iar la felul doi bag repede o friptura la cuptor sau fac un gratar in curte. La desert inghetata, pe vremea asta nu prea merge, dar impreuna cu un strudel de mere sau un foetaj de fructe e ok (le gasesti la raionul de congelate).
Bugetul pt 10-15 persoane catering ar fi undeva intre 200 si 500 lei. La 500 lei am primit aperitive si desert pe platourile lor frumoase- doar sa le pun pe masa.

Succes!

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Fetelor ...din tot ce ati spus aici am extras ce mi-a convenit mie si meniul s-a concretizat in 2-3 salate, musai una cu ton. Somon afumat pe unt si paine. Iar ca fel principal tot somon, dar rondele pe gratar. Langa, o sa pun niste cartofi cu rozmarin. Eu zic ca nu-i rau. Tortul l-am facut. Sper sa fie si bun, ca am incercat o reteta nou-nouta.

inca o data....

Mergi la inceput