M-am hotarat.............adoptie(84)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Fetele, din pacate nimic. Mi-au zis ca mai sunt niste dosare de copii, dar ca pana se filalizeaza alea vor mai trece 3 luni. Taman bine ce imi expira atestatul. Ma gandesc foarte serios daca sa-l reinnoiesc sau nu.
Bafta tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Buna seara,
nustiu cine( i-mi cer scuze) ma intreba daca am terminat cu adoptia?

DAAAAAAAA AM TERMINAT!!!!!! PLEC IN FEBRUARIE IN TARILE CALDE in CO( abia astept, am promis ca , daca termin cu adoptia ma duc sa stau cu burta la soare indiferent de anotimp, ficamea este inebunita dupa plaja ).

amy2007 iti dau un sfat, sa i-ti renoiesti atestatul, fiindca nu se stie ce poate ti-a rezervat viitorul, sa stii ca si eu am fost in dilema ta la prima reatestare, eram sicarbita de sistem, daca sa ma duc sau nu? acum i-mi pare bine ca nu m-am lasat coplestita de ura.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

malex, ce draguta ai fost ca te-ai gandit si la mine! NIMIC, NIMIC...si sunt atestata in al doilea an... amy, nu renunta, nu te doare sa mai faci actele si sa lasi sa mearga treaba la adoptii si ptr tine, nu se stie de unde apare iepurasul! va urmaresc in permanenta, ma intreb daca s-a intamplat minunea la vreuna dintre noi si la loriana este atat de aproape...doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna seara, dragele mele!
Incep sa ma simt din ce in ce mai linistita, psihic.Azi, la psiholog mi-a zis ceva ce m-a pus pe ganduri:
Daca ai arunca necazurile tale la gramada cu ale altora, cand ai vedea ce e acolo, le-ai lua repede inapoi pe ale tale...
Cat despre copil,stiu ca este unul pus deoparte pentru mine si sotul meu.O sa am rabdare, o sa ma atestez si reatestez pana apare ce e pentru mine:sa fie sanatos si deschis la culoare(nu st rasista, dar noi suntem mai deschisi) si probabil mai marisor,k daca e mai marisor vezi dc are deficiente.
Fetelor, ati vazut copilul studentilor, lasat in padure la cateva zile dupa nastere?Ce minte de studenti au aia? Si dc se razgandesc, probabil il iau acasa fara probleme si mai sar si oamenii pe ei cu ajutoare...
Lili,ma bucur cand ne mai dai vesti despre fetita ta.Mi se pare ca ma aseman asa mult cu tine si sper sa vina si in viata noastra un copilas.
Ami, nu trebuie sa te las doborata de un vantulet. Pai ce te faci cand vine uraganul?
Malex, Ami,Dacris, voi ce ati trecut la preferinte?
Denisa, eu te-am intrebat dc ai terminat cu adoptia. Ma bucur din suflet.Te mai intrebasem cum ai facut cu plasamentul, fara sa fii AM.Tu ai zis k ai luat fetita de micuta, de cateva luni, nu?
K si eu ma gandeam sa iau in plasament, la risc, pana devine adoptabil,dar mi-au zis k nu se poate fara sa fii AM.
Probabil scutece voi schimba la copiii prietenilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

valentina mare adevar graiesti !

cand sunt cazuta - am si eu momente din astea - ma gandesc la ce necazuri cu adevarat au unii oameni . duminica am mers la biserica . au adus o icoana facatoare de minuni . coada mare . am stat vreo 2 ore in picioare , bolnava , abia stateam dreapta si la un moment dat mai ca-mi venea sa plec ; vine o familie , ea max 28 el si la fel . isi faceau cu greu drum , iar cand au ajuns in dreptul meu am vazut si de ce . in spate ea ducea un baiat de vreo 6-7 ani paralizat . asadar , cu ce drept ma vait ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Gabi, asa e!
Doar ca parca nu ne vine sa credem de ce nu se intampla si noua, de parca noi am avea rolul principal intr-un film numit viata, iar filmul trebuie sa se termine cu bine...
La mine la scoala e la o clasa un baietel f bolna, cu tetrapareza.E f simpatic si suntem prieteni, iar mama lui, mai mereu pe la scoala e super cumsecade.Nu am stiut si nu am indraznit sa intreb cum de...
Cand am fost in spital,mama lui a aflat ce am patit si a venit la mine. Mi-a zis k a patit ce am patit si eu, dar ei i-au salvat copilul...
Se gandeste ce va face cand va creste, se va ingreuna, sau ea nu va mai fi.Nici nu a vrut alt copil, k sa nu-i lase povara fratele...
Sa va spun ce a zis un preot legat de familie: familia este formata din sot si sotie, care prin casatorie devin un trup.Daca acesta nu pot avea copii, nu trebuie neaparat sa infieze, dar daca infiaza, sa-l duca la biserica si nu stiu exact cum a zis k se face o slujba...si iti da preotul copilul, iar tu spui "din mine te nasti" sau ceva de genul.
Va las si eu, k ma pun la somn. Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

succes in tot ceea ce faci si noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina30
Denisa, eu te-am intrebat dc ai terminat cu adoptia. Ma bucur din suflet.Te mai intrebasem cum ai facut cu plasamentul, fara sa fii AM.Tu ai zis k ai luat fetita de micuta, de cateva luni, nu?
K si eu ma gandeam sa iau in plasament, la risc, pana devine adoptabil,dar mi-au zis k nu se poate fara sa fii AM.
Probabil scutece voi schimba la copiii prietenilor...


Draguta stiu ca sunt mai multe tipuri de asistenta
-Plasament familial cu asistenta maternala( unde esti angajata cu contract de munca, toate drepturile salariale)
-Plasament familial(urgenta) unde nu ti-se plateste decat acea suma de bani de 97 de ron( insemnad un fel de chirie)+ alocatia de stat a copilului.
Fetita mea nu a fost micuta cand am luat-o a fost un pic mai maricica, eu nu am vrut bebelus,sotul era cu bebelusi si pe mine ma lua cu transpiratii, daca scazi putin din 4 ani si un pic cat are acum - 1.9 luni o sa-ti iasa varsta ei- 2 ani si ceva.
Ei niciodata nu o sa-ti spuna direct ce si cum, o sa te invarta in jurul cozi.
Cred ca te-am ametit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Valentina.....eu am trecut fetita 3-5 ani. sanatoasa, poate avea si intarzieri psihomotorii, de etnie romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetele!
Azi a fost prima zi cand nu m-am mai trezit plangand...
Sper sa me descurc si pe viitor.
Nu stiu exact ce visez noaptea, dar ma gandesc mereu cum ar fi fost bebele,cum ar fi fost plansul lui, cum il spalam cum alapta.Imi doream mult sa alaptaz cat de mult.Vai si cat lapte am avut si nu am avut cui sa-l dau.Asta este.Asa a fost sa fie.
Acum ma gandesc ca vom avea un copilas pe care il vom iubi, dar nu mai vreau sa-mi fac planuri si sa-mi pun termene.Cand va vrea Dzeu.
Denisa, scuze k am inteles gresit. Cred k tot ce am receptionat corect a fost k ai avut puiul prima data in plasament.Important e ca acum e a ta.
Fetelor, dar cum se acomodeaza copiii care au de exemplu intre 2 si 3 ani.Noi avem serviciu, la gradi nu il putem duce, concediu nu ne putem lua,iar statul nu ne da concediu de acomodare.
Sa zicem k ne permitem sa platim o bona sa stea cu el, dar copilul va fi derutat...
Si si la gradi dc il ducem, dc e mai marisor, cum se obisnuieste el cu mami si tati?
De ce nu se ofera o perioada de atasare, indiferent de varsta copilului?
O colega a zis k a luat un baietel de aproape 2 ani si nu a mai beneficiat de CIC. Sotul are serviciu mai lejer si sta cu copilul,iar copilul e f atasat de tata. Ei ii spune mama, iar lui ii spune tatiiii...

Mergi la inceput