Meniu pentru Craciun - 2012

Meniu pentru Craciun - 2012 | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Hmmmm...sunt cateva retete care merita incercate.
Gasiti www.supereva.ro/info.asp?id=10754" target="_blank">AICI un meniu special pentru sarbatori - www.supereva.ro/info.asp?id=10754" target="_blank">meniul de Craciun!



O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Mie mi se par prea pompoase ce-ti face la restaurant ,nu acasa.Ia sa facem noi lista noastra de gospodine cu ce pregatim noi acasa...asa, ca pentru oameni de rand,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

foarte mult imi place selectia propusa pentru anul asta de Craciun !

Chiar mi se par super.
Ginger, e normal sa incercam ceva mai special - ca doar nu se gateste ca pentru fiecare zi pentru o masa festiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

De akord da' tot nu ma inspira...sa fiu sincera mie tare imi lipseste masa de Craciun a bunicii mele....pentru mine aia era cel mai speciala seara cu friptane de porc, sarmale prajituri facute de buni (din aia cu miere si o gramada de crema super calorice si o praji care se numeste haios )...Cred ca , cum trece timpul devin tot mai nostalgica.
However ,eu am sa prepar , pe langa produse tipice romanesti ca noua ne lipsesc avand in vedere ca nu fac Craciunul in tara de 8 ani :
somon la cuptor cu garnitura (nu stiu inca de care)
salata de caracatitza
creveti si diverse fructe de mare musai cu tagliatelle
lasagne pentru copii ca fara aia nu se poate
Tiramisu si Panettone cu crema chantilly
sorbetto de lamaie
probabil si un paharel de palinca de-a lu' socru invechiata 15 ani (si-apoi nu ma mai ridic de la masa
Mai special nu fac ca suntem doar noi la masa si nu are rost ca le arunc, din pacate cum s-a mai intamplat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

suna gustos si ce spui tu Ginger!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am ginduri mari pt Craciunul asta.

in primul rind o sa fac vreo 10 feluri de prajituri sa dau la vecinii mei pe platouri.

pt masa de Craciun nu m-am hotarit definitiv dar, printre altele voi face:
-creveti si calamari dati prin pesmet si prajiti
-sarmale
-piftii
-chocolate mousse tort
-paine ciabatta

michelle

Mergi la inceput