Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna seara fetelor,

Bunica mea n-a mai rezistat sa lupte cu boala si s-a dus... Pe 28 nov, chiar de ziua ei, iar azi am inmormantat-o ca am reusit sa rezolvam repede cu actele si biserica. Eu n-am facut nimic, doar sotul si mamele noastre. Luni dimi am ajuns cu ea la oncologie, dupa ce statuse la camera de garda sa o mai stabilizeze (la terapie intensiva nu mai erau locuri). Acolo mi-au zis ca cel mai bine e sa stea acasa cu cei dragi, ca ei nu prea au ce sa-i mai faca, si mi-au dat morfina injectabila ca sa-i alinam macar durerile. Marti seara i-au facut cei de pe salvare injectie cu morfina ca urla de durere, iar noaptea s-a dus in somn.

Noroc ca il am pe bebe care e zambaret si cuminte si imi da linistea de care am nevoie. Lapticul e ok si sper sa fie in continuare.

Va multumesc din suflet pentru toate incurajarile!

Kytanutz, slava cerului ca ai mers la doctor si ai aflat ce are bebe Luca! Bravo ca ti-ai ascultat intuitia si sper sa va reveniti repede amandoi

Oana, tin pumnii stransi sa primesti numai rezultate excelente la analize!

Olivia, multa sanatate mamicii tale!

Acum mai retin doar ca ati discutat despre suzete, al meu la inceput n-o tinea singur, dar chiar azi in masina, in drum spre casa, a supt-o fara nazuri singurel... o mai scapa nitel, tre sa i-o mai fixez, a si adrmit cu ea in gura pt prima oara. Totusi, la noi suzeta ramane doar pt urgente.

Ah, si Matei a capatat un obicei prost, sa stranga cu gingiile tare de sfarc, de chitai de durere, inainte era tare gentil, nu stiu ce l-o fi gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Kytanutz, tare mult ma bucur ca doarme asa bine bebe Luca. Te inteleg intr-o mica proportie, si mie mi se rupea sufletul cand eram cu bunica la camera de garda si-l auzeam pe bebe prin tel cum plange a jale, ca satul era. E ingrozitor sa nu-ti poti tine copilul la piept, cand are nevoie de tine. La cat mai multe somnicuri linistite pentru amandoi!

Si pe mine ma dispera medicamentele, dar mai ales doctorii care le prescriu Doctorita mi-a dar ovule cervugid care-s interizse in alaptare si trebuia sa pun 10... am pus 7, abia dupa am citit prospectul si le-am intrerupt. Acum medicul pediatru mi-a zis sa-i dau pt tusea seaca pe care o are Matei, Eurespal. Am citit prospectul si cica e interzis copiilor sub 2 ani Faza e ca Matei face si el mucisori, ii dau cu physiomer in nasuc si aspir, ies bine mucisorii, respira din nou fara horcaieli, dar ramane cu o tuse enervanta si nu stiu ce sa-i dau pt ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Stella:Dumnezeu sa o ierte si pe voi sava ajute sa treceti peste incercarea aceasta!
Kytana:pediatra de la sanador ti-a recomandat parasinus? Slava Domnului ca e bine acum Luca, intotdeauna sa citesti prospectul si sa-ti asculti inima!
Mirabela:sanatate baietilor si bravo pt barbatelul de 7 kg!
Paula:sa va bucurati de micul crestin!
Moro:lasa lp, ai lm suficient, o sa se regleze situatia, sunt zile si zile, nopti si nopti.....cu rabdare si incredere in tine, da-i inainte cu titi!
OANA:Doamne ajuta sa fie totul bine la investigatiile urmatoare! exista o carte tare interesanta , studiul china, pe mine m-a lasat masca apropos de legatura alimentatie-bolile sec nostru, inclusiv cancer.
MARIKAKI:ce barbatel ai si tu...bravo, sa mergeti tot asa de frumos in continuare!
Elfica:cum e cu fetele:te descurci singura?

Dragelor , nu credeam dar fata mea care a papat pana la o luna jumate lm in biberon, nu mai accepta sub nicio forma bibi, a uitat complet ce e si cum se mananca cu el, mi s-a parut incredibil Nici suzeta nu o vrea, doar titi cand ii e foame, daca nu ii e foame scoate limbuta afara si nu ii trebuie nimic

va pup


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, bine ai revenit! Wow, 5,5 ore legate!

Stela, condoleante pt bunica ta. Imi pare rau ca s-a dus, dar macar nu se mai chinuir saracuta. Dumnezeu s-o odihneasca!
Mie pt rosu in gat si tuse mi-a dat Panadol 3ml de 3 ori/zi, 2 zile. Nu mai tuseste, e tot mucioasa, dar imi pare bine ca mucii sunt albi si nu se mai ineaca cu ei, s-au redus.

Mirabela, felicitari pt cele 7kg! Imi pare rau ca a racit si Calin.

I-am dat Colief in seara asta. Parca avea o mitraliera la fund cand sugea. Sa vedem cum se comporta. A adormit acum!

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

buna fetele
luni am fost si noi la vaccin aici se fac doua odata cate unul in fiece picior si imi venea mie sa plang de mila fetei desi ea saracutza a fost f curajoasa si a plans doar putin chiar de durere si in schimb nu a avut decat o mica stare de somnolentza, am scapat de febra
am inceput si noi de 4 zile sa dormim intre 5 si 7 ore legate pe noapte si apoi dupa masa de pe la 4-5 dimineatza mai dormim inca 3-4 ore
legat de suzeta emma a luat suzeta din sapt 2 si nu i-am tinut-o niciodata uneori o molfaie in somn si cate juma de ora si knd nu o vrea o scoate cu limba singurica de mica ba chiar uneori de vreo 2 sapt o prinde cu mana o scoate din gura si apoi o baga la loc.

iuli ma bucur ca sunteti bn
oana felicitari pt rezultatele de pana acum si stai linistita k totul va fi bn si in viitor, ce mai face sophia si mititelul?
stela condoleantze pt bunica ta si ma bucur k esti ok cu lapticul

marikaki felicitari pt raul grasunel si frumusel, un adev ajutor al mosului

olivia ma bucur k mama ta e mai bn , multa sanatate si refacere rapida

moro si eu cred ca ai putea sa te mulgi si sa ii mai dai lu bebe lm cu bibe k e ok si emma mea ink mai vrea tzatza si are 2 luni jum si nu prefera biberonul in locul sanului

mirabela felicitari pt ingerasul dodolotz de 7 kg si insanatosire grabnica pt D

mami ilinca ce fetitza cuminte si isteatza ai stie ea k tzatza mamii e mai buna decat orice

elfica las k merge si cu protectia aveti doua minuni de care sa va bucurati asa k important e sa fiti sanatosi si sa va iubiti mult

lulutza ce mai faci? cum mai e printesica ta? ce ai rezolvat cu munca?

mai stie cineva ceva de g_rainboww? oare e totul ok cu ea si bebe?
bobuletz voi ce raport mai prezentati?
gaitica bn ai revenit mai da ne vesti despre voi

si celelalte fete mai scrieti cate ceva despre voi si bebii vostri k sa ma mai delectez si eu citind

o zi frum tuturor si un weekend superb si relaxant



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

kytana, scuze, dar nu am apucat sa iti raspund ieri. Ma bucur ca sunteti mai bine si sa o tineti tot asa!

In legatura cu toate medicamentele astea pe care scrie 'interzis pana la varsta de....' sau 'interzis in alaptare/sarcina' - de cele mai multe ori se evalueaza raportul beneficii/risc.Daca riscul e mai mare ca beneficiile, nu se recomanda.Daca e invers, se dau.
De ex Novocalminul este recomandat pe prospect de la 4 ani. David a luat pe la 2 parca pentru ca depasea febra 39.5. Asa a considerat pediatrul ca e bine, asa am facut, si a fost bine.
La fel citostaticele mele.Evident ca nu o sa scrie nicaieri pe un citostatic ca ar fi recomandat in sarcina. De obicei folosirea lor si sarcina se exclud reciproc. Dar studiile arata ca beneficiile depasesc riscurile.Da, existau riscuri (greutate fetala mica, retard de crestere), dar uneori sunt asumate si se face tratamentul.
Deci nu inseamna musai ca medicii sunt prost intentionati. Ci ca au considerat (uneori gresit) ca beneficiile sunt mai mari decat riscurile...

mami.ilinca, am frunzarit si eu la un moment dat Studiul China si nu m-a convins. Eu sunt de profesie foarte tehnica si am citit alte studii medicale pure privind cancerul. Studii care m-au convins mai mult decat din Studiul China.
Plus ca am citit multe cazuri de persoane cu dieta vegetariana care au facut cancer de san - forma triplu negativa - cea mai agresiva.
Adevarul e ca sunt multe interese si din partea companiilor farmaceutice, si din partea celorlalti care au interese sa sustina teoria conspiratiei...adevarul o fi pe la mijloc si poate suntem noi prea mici sa il cuprindem cu totul.Dar eu cred in continuare in medicina alopata si merg pe calea asta.Neexcluzand alimentatie echilibrata, viata echilibrata in general , dar nu ca singure coordonate.

Dana, micutii sunt bine.Sophia e cumintica foc, a inceput sa doarma legat noaptea de pe la 10.30 seara la 5-6 dimineata.Mananca, e vesela si cuminte.
David e foarte incantat de ea si nu mai poate de dragul ei.

Vine sezonul rece si va doresc sa treceti cu totii cu bine si fara probleme peste el



Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Stelut, imi pare rau pentru pierderea ta!
Cu timpul durerea o sa se estompeze si o sa va puteti aduce aminte de ea asa cum era inainte.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

La multi ani, Andreea si bobelului tau Andreiutz!
La multi ani si bobocitei Andreea a Ramonei_Bm!

La noi trezirile tot fara numar, fara numar! La 7 a plans de abia am impacat-o, i-am dat Sab Simplex, a vomitat pe mine de a trebuit sa ma schimb, am adormit-o apoi si am pus-o pe burta mea. A mai dormit asa 2 ore. Cand va aud pe voi ca dorm atatea ore legate Sper sa se regleze si la noi in cateva zile cu Colieful asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana sa stii ca e f bine ca esti optimista si ca ai incredere in medic, asta o sa te ajute f mult in vindecare. De acord cu tine in legatura cu drii si medicamentele dar uneori sunt si alte variante mai safe si ei se arunca sa dea ceva mai "puternic" fara rost.

Ramona cum a dormit pitica? Sa stii ca si C uneori doarme si ziua dar si noaptea.

Kytana doamne ce ma bucur ca vad asa mesaje de la tine, tine-ti-o tot asa! Azi cum sunteti?

Of Stella imi pare rau pt bunica ta! Iti doresc multa putere sa treci peste asta. Dzeu s-o ierte! Si C mai musca sanul, deocamdata nu ma doare. Despre Eurespal iti pot spune ca lui D nu i-a mers niciodata, este un antiinflamator al aparatului respirator si fluidifica secretiile. Oricum i-am dat dupa 2 ani.

Mamiilinca ce bine ca papa san acum, cred ca era costisitor sa storci tot timpul si sa-i dai din bibe.

Multumim pt urarile de sanatate si felicitarile pt grasunel!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR DE AZI CU NUMELE DE ANDREI/ANDREEA!

C e mai bine, nu mai are muci, doar nas infundat noaptea.

A facut kk a 6 zi cu sup bineinteles... am inceput sa-i dau cate putin baby drink dim, cand era mai mic facea imediat de la el. Dr a zis sa-i dau Duphalac dar n-as vrea sa-l obisnuiesc cu el.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput