Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Offf tin pumnii kytanuts sa fie totul bine nici nu ma gandeam ca poate intr-adevar sa fie ceva asa ...de investigat...de stat in spital...ma gandeam ca na...nu doarme bbic pt ca esti si tu agitata sau pt ca are Luca mai multa energie....asteptam vesti bune!
Olivette sanatate multa mamei tale!
Stella multumesc mult pt rapunsuri si putere multa iti doresc...
Mirabela e un scump Calin mai spuneau fetele ca pun poze undeva eu am crezut ca pe mail-ul comun pe google dar fie n-am stiut unde sa caut fie nu acolo sunt pozele as pune si eu dar nu stiu unde...ca pe FB pot dar nu va am acolo...
Paula felicitari pt botez!soacra ta imi cam aduce aminte de ai mei ...vb ta bine ca n-a stricat dispozitia tuturor!
Noi suntem bine,ieri noapte m-a supt bb non-stop...culcat langa mine...cum scapa sanul maraia...asa ca am dormit dar iepureste...si evident mameloanele mele se resimt...alaltaieri avusesem o noapte de vis dormise bb cu pauze de supt aproape toata noaptea...din 12 ore adica vreo 6le-a dormit speram sa devina regual dar baa...si azi ca si noaptea trecuta ma tot suge nu doarme si maraie dc scapa din gura sanul ....
Apropo de vaccinuri la noi vaccinul bcg in spital nu se face....acum cand merg la o luna ii face primul vaccin ...uite nici nu m-am uitat cum se numeste...si aici nu mi-a dat sa-i dau nimic...nici viganol...
fetele si bbceii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Buna fetelor,

Am vorbit cu Kytanutz si m-a rugat sa va transmit si voua ca a ajuns cu Luca acasa, i-a externat din spital. Se pare ca puiul mic a facut o intoxicatie din cauza paracetamolului sinus pe care ea l-a tot luat in ultimul timp. La spital puiutul a facut si o diaree si de aceea l-au tinut pe apa de orez. A fost groaznic pentru ea sa-l vada bagat in incubator (se pare ca in drum spre spital se cam albise la fata Luca) si nici nu respira bine. Mititelul era epuizat de la atata nesomn. Nu a avut voie sa-i dea san si bb tot o cauta cu gurita si ea nu putea sa-i dea sa manance si sa se linisteasca. Acum sunt acasa, azi a dormit 30 min apoi 2,5 ore si la 14.00 cand am vb cu ea statea linistit in patut, treaz, fara sa planga. Va multumeste pentru ca v-ati gandit la ea si va roaga sa o scuzati ca nu intra, dar este nedormita de 40 de ore si vrea sa stea cat mai mult cu pingu mic. De asemenea, m-a rugat sa va transmit sa va ascultati tot timpul instinctul cand e vorba de puii mici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Of, nu pot sa cred, paracetamol sinus stiu ca nu se da in sarcina si alaptare, dr imi spunea tot timpul sa fie para simplu... acum medicii astia tare ciudati mai sunt... cu efedrina se dopeaza sportivii sa aiba energie multa... bine ca e totul ok acum.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Kytana, sanatate multa la bebe si cat mai multa odihna pt tine si pt el!


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Of...nu am mai intrat de ceva timp si peste ce dau?

Iuli, sper ca sunteti bine.Adica stiu ca sunteti bine atata timp cat sunteti acasa.Te pup si ai grija mami de tine si de pingu mic.Ca acum vine 15

De la noi...am avut cateva zile mai urate. Per ansamblu e de bine, dar dl dr a fost cumva ingrijorat de unele aspecte ale raportului de dupa operatie, asa ca m-a trimis la mai multe investigatii.
Am facut CT marti si azi am aflat ca din fericire nu am nimic la plamani, ficat si oasele din zona toracelui.Ar trebui sa mai fac o scintigrafie (pentru toate oasele) si vedem dupa....
Oricum sunt anumiti factori care ma includ in categoria de risc crescut de cum inainte.Risc crescut sa se intoarca boala prin alte parti.Sper sa nu fie asa.
Pana atunci sunt pe tratament hormonal, o sa fac radioterapie, am intrat la menopauza..chestii de astea distractive.

Aveti grija de voi si de puiuti!Dar si de voi...e nevoie si de noi ca sa putem avea grija de ei.

Nu stiu cine zicea de vaccin.La BCG nu exista alta varianta decat cel danez.Deci cine a facut in maternitate, pe ala l-a facut. La Sophia a copt (ea a facut vaccinul acum 2 luni - la o luna. La nastere nu l-au avut)si are ditamai guguloiul care acum trece.La David nu a copt niciodata, nu era semn.Am facut de doua ori IDR-ul sa vedem daca isi facuse efectul, ni s-a spus sa repetam vaccinul. Intr-un final am lasat-o asa.

Olivia, multa sanatate mamei tale si refacere usoara!

Stelut, imi pare rau pentru bunica ta. Ma simt solidara si incerc sa iti transmit ganduri bune si multa putere. Doamne-ajuta!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Oana, ce mult ma bucur ca ai mai eliminat cateva stesuri de pe lista si pe cele pe care le ai vad ca le gestionezi foarte bine. Te admir pentru asta. Multa sanatate iti doresc tie si copilasilor.
Iulia, bine ai revenit acasa! Sper sa va linistiti tu si Luca si sa aveti zile si nopti linistite de acum inainte. Imi inchipui prin ce a trecut si pinguinul senior fiind departe de voi si neavand posibilitatea sa va ajute in vreun fel.
Moro iti trimit PM cu parola de la poze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Azi fata mea de la 06 pana la 15 a dormit numai cate 5-10 min si in rest numai in brate si san... sunt rupta.
Ieri a dormit aproape toata ziua...am spalat, calcat, smotru, mancare... si seara eram tot ok...
Azi nu am facut nimic si sunt rupta de oboseala.
am scoso si afara vreo 30 min. A dormit afara si cand ne-am intors vreo 30 min apoi a luato de la capat...
Cum reuseam sa o culc un pic urla baiatul din camera cealalta MAAAMIII!!! Incepea si fata iar sa urle!
Pe la 15 a adormit, dar baiatul tot nu a vrut sa se culce... acum a venit sotul si se chinuie el... succes!
Si eu sunt tare ingrijorata de vaccinul asta... la noi e ca un cosulet copt. Sper sa nu apara vreo problema...

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

pupici fetelelor si boboceilor

iuli ma bucur k sunteti bn si totodata imi pare rau k a trbuit sa treceti prin asta, pupici si multa sanatate si curaj

am fost si noi azi la cantarit si raportam o domnisorica de 5.800 la 10 saptamani, conform dr de aici un copil absolut normal nici slaba , nici grasa, exact k la carte

pupici tuturor si o seara cu mult somn si fara treziri de papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor. Am 2 intrebari.
Copiii vostri iti tin singuri suzeta(la 8 saptamani)? Al meu o scapa daca nu o tin eu, si nu e ca nu-i trebuie ca se smiorcaie pana i-o dau.
Pt fetele care alapteaza exclusiv vi se intampla sa nu aveti lapte suficient seara? Folositi si altceva in afara de Galafor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mandra mea pana azi nu o tinea...da` azi nu stiu ce a fost cu ea... o fi vreun puseu de crestere cine stie ca mititica dupa vreo 2 ore de supt a inhatato si si-o tinea de nu aveai treaba (6 sapt)
cred ca ii era foame si nu ii mai ajungea sanul... habar nu am... zic si eu asa. Ca si noi ne-am chinuit cu suzi de cand am venit acasa da o tineam noi cu mana (tati cand eram eu la piata sau pe undeva).
Galafor?! ce e asta?
eu nu folosesc nimic... mai i-au cand imi aduc aminte Centrum materna... da e pt mine mai mult ca sa nu o iau pe aratura de la oboseala


& fetita

Mergi la inceput