Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Cateva poze cu Frichishor la 3 luni.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Mirabela ,e o splendoare copilul tau

Cu kk la bebe eu stiu de la sora mea.Locuieste in Germania si are un pediatru f bun si renumit in orasul unde locuieste.Anul trecut fetita eio era de varsta alor nostri si la fekl nu facea kk.In a 5-a zis s-a dus cu ea la medic.Ghici ce i-a spus? Daca pana la 8- 10 zile nu face k nu e nici un pericol.Dupa 10 zile se recurge la o metoda de stimulare.

La fel acum cateva saptamani s-a dus cu ea ca avea mucisori.I-a spus dr sa faca temperatura de 18 grade in seara aia.A ascultat si a doua zi nu mai avea nimic.La ea in mod normal sunt 20-21 grade maxim .

Noi avem tendinta sa marim temperatura cand vedem copilul ca se apropie de o raceala ceea ce e cam gresit.Se stie ca microbii se dezvolta la caldura.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Salut fetelor

Sper ca toate mamicutele si bebelushii scumpi sunt bine,nu am apucat sa citesc mare lucru,am de recuperat vreo 10 pagini,ma apuc imediat

Noi suntem bine,am avut botezul sambata,a fost frumos,a durat putin slujba,15 minute,Roli a plans la nasa in brate,ca era ora lui de somn,a zis preotul sa-l iau si sa-l linistesc,apoi l-am dat inapoi la nasa ca numai ea a avut voie sa-l tina cand i-a turnat pe caput apa sfintita.la poze nu am sta prea mult ca a plans puiucul asa ca am mers la restaurant.pe drum a adormit.a dormit si la restaurant,a sta si putin treaz,dar nu prea mult.a tot papat(l-am alaptat acolo la masa,m-am intors putin intr-o parte sa nu se vada prea mult) si a dormit,cand in brate la mine si la sotior,cand in scoica(acolo numai putin a dormit,il puneam ca sa putem sa mancam si noi)
Tot a fost bine si fromos,in afara de proasta de soacra-mea care a stat la masa ca o muta si cu o mutra de acritura.S-a ofticat de ce i-am zis sa-l dea pe Roli si la parintii mei in brate.ea ar fii vrut numai ea sa-l tina pe tot parcusul botezului.
Roli dormea si tot zicea sa se trezeasca virgula ca a venit bunica,a szi de vreo 3 ori dupa ce i-am zpus ca de aia am venit in dormitor cu el ca sa mai apuce o ora de somn inainte de a merge la biserica.ea numai nu intelegea,la un moment dat vine si-i spune la ureche:trezeste-te ca a venit bunica,si-i spun sa-l lase in pace sa doarma ca o sa fie foarte agitat dupa botez si in timpul botezului,dar ea,auziti numai ce cretina egoista e,"dar eu vreau s-al tin in brate ca de mult astept",stam la 90 km de ei si de cand s-a nascut de 2 luni nu a venit niciodata sa-l vada.
pana la urma s-a trezit Roli si i-am dat sa pape,a lasat tzitzi din gurita si a sta putin sa se odihneasca,nu terminase de papat si vine nebuna si fara sa-mi zica nimic da sa mi-il smulga din brate,se napustise ca vulturul pe prada,Roli incepe sa planga,vroia sa ragaie si-i spun la pshycho ca vrea sa ragaie,lasa ca-l fac eu,zice d-na soacra si-i spun sa-l lase in pace,sa vad de ce plange si dup-aai i-l dau in brate,dar ea nu si nu ca ea vrea sa-l tina,tot s-a tinut dupa mine ca si scaiul si pana la urma a reusit sa mi-il ia din brate,am fost rosie ca racul de nervi,am crezut ca-i dau cu ceva-n cap
merg sa ma aranjez si ma imbrac,intre timp vin si parintii mei cu sora-mea,cumnatul si fetita lor de 6 luni,se fac si ei comozi si tot astept sa-l dea in brate si la ei,vad ca nu schiteaza nimic,atunci ii spun sa-l dea si la ei in brate,merge sora-mea la Roli si-il pupa pe manuta si d-na pshycho nu schiteaza nimic.pana la urma nu l-a dat la nimeni in brate,de la ea l-am cerut cand a trebuit sa-l imbracam pt botez.dupa aia,numai ca o muta a stat de zici ca i-ai furat boii de la car,mai rau.
asa ca la party numai asa a stat,bine ca nu a stricat cheful la toata lumea.
Numai murea de ciuda cand vedea ca e la mine in brate,asa urat se uita.
ce sa faci cu nebunii astia?
na ,ati mai vazut asa femeie tampita pana acum?

na,merg sa citesc din urma

Roli e in wrap si doarme si ma mai pot si eu misca prin casa,nu mai mor de foame si sete

va pupam
sa avem o zii faina si usoara

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Ce scump e Frichishor,o dulceata de baietel
Are niste obrajiori numai buni de pupacit

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Sa va mai zic ce dusa-i d-nna soacra
vecina-sa de etaj are bebe de 4 luni si a chemat-o acum vreo 1 luna sa o ajute sa aibe grija de pruncut,contra cost,deci angajata la ei cum ar veni si de cate ori am sunat-o,de fiecare data cand ziceam ceva de Roli si ea una-doua,ca si Razvan tot asa,deja era enervant
nu numai ca nu venea sa-l vada,dar nici nu intreba ce face sau ceva,ii spuneam eu si chiar si atunci trebuia sa minimizeze ce spuneam eu despre Roli prin asocierile cu baiatul vecinei
dar asta nu-i nimic pe langa ce a zis tampita cand am sunat-o ultima data,spun nu stiu ce depspre Roli,dar psycho stiti ce spune:"ca si al nostru tot asa face"Jesus,si al vostru?al cui al vostru?al ei si al socru-lui?sau al ei si al vecine?daca da,cand l-au facut?
Si-i spun:"cum adica al vostru?ala-i nepotul vostru?nu Roli?"
La care cretina pamantului:"pai na,eu cu asta m-am obisnuit"
Nu mai stiu ce am zis dupa aia ca eram prea nervoasa

Si dupa ce zice astfel de tampenii si nu vine deloc in 2 luni sa-l vada mai si pozeaza in bunica perfecta

Si acum tot ea-i aia suparat ca nu am lasat-o la botez sa-l tina numai ea-n brate
cica-i spune la sotior ca pana nu-mi schimb comportamentul nu mai vine aici
nu a apucat sa-i spuna nimic la dobitoaca pt ca tocmai atunci isi lua ramas bun de la restul lumii care mai pleca atunci,frate-sau,cumnata si socru

na,cu ce specimene ma confrunt eu

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Paula e dusa rau soacra ta, bine ca nu o ai prea aproape pana la urma, asta ti-ar mai trebui, sa te streseze toata ziua. Las-o in plata ei si tu nu te agita ca-i transmiti si lui Roli, am mai spus-o, eu acum cat alaptez, incerc sa ma protejez de toti nebunii care-mi provoaca stress, mai ales de cand am vazut reportajul ala in care se spunea ca tot mai putine mame reusesc sa alapteze din cauza stresului. Evit-o si gata, nu mai vb cu ea nici la telefon. Important e ca sotul tau sa fie de partea ta si sa nu te judece si el ca n-o suporti ca atunci ai alta sursa de stress.

N-o sa va vina sa credeti dar am noroc de o soacra super, sa-i dea Dzeu sanatate, din pacate are cancer desi e tanara... azi mi-a facut special placinta de dovleac, stie ca imi place. Am stat cu ea cativa ani buni si nu ne-am certat, din contra, imi tinea partea mie cand mai erau discutii in casa... anul asta cand ne-am mutat am suferit amandoua, si acuma ma suna zilnic sa vada ce fac, sa mai palavragim... la sarbatori tot timpul eu faceam mancarurile mai moderne si ea astea traditionale, acuma de cand m-am mutat, la fel, ne impartim retetele... ma ajuta cu copiii, pana acuma doar cu D., cu asta mic nu prea a apucat. Doresc la toata lumea sa aiba asa noroc ca mine, in general soacrele sunt cum sunt...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Multumim de aprecieri, Paula si Andreea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, pe unde sunteti? Afara nu cred ca nu e de stat mult, sper ca sunteti toate bine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Intru si eu ca sa nu ma dati disparuta dar sunt cu cititul de abia la inceputul capitolului trecut. Imi pare tare rau sa citesc de problemutele care le-ai avut Kytana . Sper ca totul sta mai bine acum.

Noi suntem bine si ca sa spun o veste buna e ca i s-a desfundat canalul de la ochisor la bebe Alex. In sfarsit!!! Asa ca sunt super bucuroasa. Nu am facut nimic special si doar masaj. S-a intamplat in ziua de dupa vaccin, cand avea temperatura. Nu stiu daca sa asociez cu asta sau nu.

Si dupa cum spuneam, am facut si noi doua lunite si am facut vaccinul care s-a soldat cu temperatura. Si stres pe noi parintii ca nu am reusit defel sa ii bagam supozitorul de paracetamol. Orice am facut el impingea afara jumatatea de supozitor si am renuntat cand a inceput sa si sangereze sarcul de fundic. Si ce m-am speriat atunci. Si in cele din urma am vorbit cu doctorita si ne-a dar ok la Panadol sirop cu care am trecut cu bine peste episodul febril.

La 2 luni l-am si cantarit si masurat si a crescut foarte bine. Avea 5,640 kg de la 3,1 la nastere ( a crescut 1,4 kg doar in luna a 2-a ceea ce mie mi s-a parut foarte bine avand in vedere ca primeste 1 sg supliment pe zi si ma face sa ma gandesc ca de fapt nu are nevoie de el ca sa creasca bine ci doar al meu copil e mai infometat ca altii si cere) si a ajuns la 60 de cm de la 50 la nastere.

Pup toate fetele si va las acum ca ma odihnesc si eu putin pana mai doarme piciul meu si astept sa imi vina mandra acasa.

PS azi am fost tare harnica si am facut pizza si un tort de zahar ars cu mere pe care abia astept sa il gust, dar nici timp nu am avut de nimic si am ajuns sa mananc cu A in brate.

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare,

Multumesc fetelir pt incurajari. Pe mama au operat-o azi. Am fost si eu la ea ca n-am rezistat. Maya a stat cu tati in parcare. Cand am ajuns noi drul plecase, asa ca nu am apucat sa vb cu el, o sa vb sotul maine dimi. Mama era ca dupa operatie, ametita, gura uscata, abia vorbea... stiti cum e dupa anestezie. Sa vedem maine cum se va simti cand va trece efectul anesteziei. Mi-e asa mila de ea saracuta. Pe ea ne bazam toti.

Mirabela, Frichi e un dulce si are gusulita la fel ca motata mea.
Paula, soacra-ta... bine ca sta departe si nu va vedeti prea des.
Carina, ma bucur ca at rezolvat cu canalul!
Adina, ce precoce e smecherasul de Mihnea!
Oana, ce-a zis dr-ul?

Kytanutz, cum esti? Ce-ati facut aseara? Intra pe-aici sa te mai descarci, nu tine in tine ca nu-ti face bine!



Mergi la inceput