Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Oau, Matei a papat pana acum, adica vreo 45 de min a stat la san, supt usurel, ca era semiadormit. Acu doarme in patul mare. Nu-mi vine sa cred ca a stat 45 de min sa suga, de regula daca era agitat, incepea sa planga in 5 min si trebuia sa-l pun pe umar sau papa vreo 20 de min si nu mai voia, ori adormea, ori statea cuminte. Sa vedem acum cat o sa doarma, oricum, pana la 9 incerc sa-l tin fara laptic, ca a mancat o groaza acum.

Intr-un fel mi se pare urat sa-l tin, vorba aia, nemancat, dar daca am primit aprobarea medicului sa-i aman mesele, ca sa pape si el mai mult la o masa, incerc. Sa vedem, poate se invata si el sa nu mai stea non stop cu sanul in gura.

Olivia, am vazut ca si tu esti pusa pe fapte mari cu Maya, iti tin pumnii sa reusesti sa o convingi ca e ok sa doarma si pe picioare sau in pat, nu doar in brate pe timpul zilei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Azi ne pregatim de Mos Nicolae, D vrea sa facem niste fursecuri sub forma de cizmulite rosii si am de pregatit pana vine el de la scoala. Forma nu am gasit asa ca o sa facem din carton mai gros, cu sfecla rosie le coloram si cu cocos in partea de sus, pun poze daca reusim. Vrea sa le lase la usa langa ghetute cu un pahar de lapte pt Mos Nicolae.

Am avut o noapte linistita, dupa ziua de ieri in care nu prea a dormit, aseara a adormit de la 8 la 2, cand l-am trezit eu ca nu dadea nici un semn. E a doua noapte cand ii pun o paturica in plus pe el si doarme f bine.

Sa va aduca Mosul diseara, voua si boboceilor, cat mai multe cadouri!

Ma duc sa citesc repede din urma si revin.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Andreea are si Andrei al tau par asa de mult ca si al meu, e un dulce oricum!

Moro eu nu mai port deloc sutienul de alaptat, nu ma simteam bine cu ele, am vreo 3, asa ca port o bustiera din lycra, e f moale si tine bine sanii fara sa-i preseze. Atunci cand mi se infundase canalul am pus si pe seama sutienului.

Olivia mult succes in schimbarea metodei de adormit!

Mira nu tine capul f bine, il mai balangane.

Elfica si eu voi opta pt un an insa nu stiu cum voi face a 12 luna pt ca inca nu stiu cum va fi platit tatal pt luna aia, voi stiti? Fctie de asta ma hotarasc daca va sta el sau nu. Sotul meu se implica destul cu copiii si nu cred ca va schimba cu ceva luna aia care va sta acasa, n-as vrea sa pierdem bani aiurea. Daca ii da indemnizatie fctie de salariul lui, vom lua mai putini bani asa ca voi opta pt salariul meu + stimulent.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

La multi ani CARMEN, sa fii sanatoara si fericita alaturi de comorile tale! Si ai grija sa pari surprinsa de cadou. Te .

Kytana multumesc si intr-adevar am copii cuminti, nu stiu ce m-as fi facut in situatia voastra, e f greu sa ai un copil care te solicita non-stop sau care nu doarme. Al meu chiar daca nu doarme sta in leganush sau pe pat si tot e linistit. Il mai intretine D cateodata, ii danseaza, vb cu el si sta cuminte.

Mr Frichi adoarme singur in patut de cand l-am nascut, asa l-am invatat de mic. Doar seara dupa baie uneori sau cand e f obosit mai vrea stimulat putin, in sensul ca il plimb putin prin casa si apoi il pun in patut si tot singur adoarme, numa ca-l ametesc putin inainte. Eu tot timpul il pun in patut cand e inca treaz ca sa fie constient, nu cand e total adormit. De obicei se uita la carusel de vreo 2-3 ori, e din ala cu cheita de la chicco, nu e cine stie ce. Apoi se zgaieste la plusurile de pe marginea patutului, rade si vb cu ele pana adoarme.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia recuperare usoara mamei tale!

Stella pune-l pe burtik, nu are ce sa-i fie rau, vezi si tu cum se comporta, daca-i place sau nu, nu-l forta. Uneori C daca e flamand tare se agita la masa, plange, se ineaca si inghite mult aer, e mai linistit cand nu e prea flamand.

C se agita spre dimineata ori ca e nasul infundat, ori produce niste parturi, etc. si atunci il intorc rapid cu fata la cearceaf, pe burtik adica si mai doarme o ora doua, in felul asta nu mai poate protesta, cel mult isi frichine capul stanga dreapta.

Fug la treaba, nu uitati sa va pregatiti ghetutele din timp si sa dormiti la noapte sa nu-l prindeti pe Mos Nicolae cand pune cadourile in cizmulitze!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Azi noapte pt ca eram cam daramata am luat fata cu mine in pat. Sa-mi fie mie mai usor si a dormit fata mea pana la 4 cand am auzito cum face kk si m-am trezit sa o schimb ca ea nu zicea nimic dar mie mi-e asa teama sa o las asa. S-a culcat la loc si ne-a trezit baiatul... bineinteles la 7. Gata nani io!
Mereu imi vine sa-i spun ... bravo tie! dute atunci de aici si lasa-ma sa dorm. Poate peste cativa ani...inca mai sper.
Sutien eu nu port. Nu am canale infundate dar de cate ori il pun (cand plec pe undeva) ma dor sanii, ma injunghie asa, si abia astept sa ajung acasa sa-l dau jos. Gata. s-a trezit mandra...
O zi minunata!

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Zombilici, ce mai faceti?

Raportez inca o noapte de cosmar. Nu mai doarme mai deloc, adoarme la san apoi se trezeste de fiecare data cand pierde tzitzi sau daca ii da chiar el drumul il cauta ca disperatul. Suzeta tot nu ia. Am sanii vraiste! Astazi nici pe mine nu a mai vrut sa adoarma. Cred ca l-au chinuit nitel colicii ca zbiera inconsolabil.

Acum l-am lasat pe sunet de ploaie si gangureste ceva. M-a vazut o verisoara si mi-a zis ca zici ca sunt bolnava grav. Asa compliment zic si eu

Sunt in pana de idei cu adormitul, brate nu, leganat nu, la san adoarme doar nitel si apoi se trezeste, deci fail iarasi.

Ma duc sa ma spal pe fata cat mai sta asa... cumintel [:)))]





Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, ce dragut cu fursecurile! Sa ne trimiti si noua!
Andreea, pup un Andreiutz dulce si cheliuta
Stela, cum a functionat metoda peste noapte?

Kytana, ne luam de mana! Maya care de obicei facea ziua 2 somnuri de 3 ore a facut ieri doar 3 de 30 min. In rest maraiala la greu!
Aseara a adormit la 22.10. Peste 20 min s-a trezit si a molfait o oea pana a adormit din nou. Apoi treziri toata noaptea la 1,5-2 ore. De dimineata tot tragwam de ea sa mai doarma ca eram terminata. Cand dadea semne de trezire ii bagam tzatza in gura. La 10.20 zic hai ca-i ajunge, o las sa se trezeasca. De unde, a supt, a ragait si ea tot dormea. Am pus-o in pat pe burta si a dormit o ora! Am spalat si eu vasele si aragazul ca era nespalat de aproape o luna! Am mancat, i-am facut si nepotelului niste sandwichuri si un ceai, ca de vreo luna doarme la mine sa-l ajut la lectii seara. Simt ca am facut o groaza de treaba!
Acum pitica a supt 20 min, ne conversam si noi si peste 30 ii dau primul bibe de lp.

Carmen, la multi ani!!! Sa te bucuri de ziua ta alaturi de sot si copii!

Mie aseara mi s-a mai infundat un canal Ca ma laudam ca-mi trecuse repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Pe mine ma dispera fata cea mare, ma termina cu prostiile. Cred ca trebuie sa compenseze cu linistea fetei mici intr-un fel, sa am si eu un stres!

Olivette: Cu stimulentul de insertie e asa: iei pe luna 5 milioane de cand ai inceput serviciul, pana cand expira perioada pt care ai optat. Deci, dc incepi serv la 11 luni, in a 12-a iei stimulentul, daca nu sta sotul acasa. Dc te intorci la 10 luni, iei stimulent pt 2 luni. Dc a optat cineva pt 2 ani si incepe serv dp un an, in fiecare luna din cel de-al doilea an va lua pe langa salariu si stimulentul de insertie de 5 mil. / luna. Tu ce ai facut cu indemnizatia, ai mers sa corecteze in sistemul lor si sa iti vireze banii pe card, in loc sa vina prin posta, cum s-a intamplat in prima luna? Mie tocmai mi-a venit decizia prin posta cu suma calculata ca indemnizatie, sper ca prima indemnizatie pt bebe 2 sa vina in decembrie, adica sa nu avem pauza intre indemnizatia de la bebe 1, care s-a terminat luna aceasta si cea de la bebe 2.

Mirabelac: Nu stiu cum se calculeaza, si eu sunt curioasa, oare trebuie sa ducem acte cu cat castiga sotul si luam 85% din salariul lui? Oricum, sotul meu, desi ma ajuta mult, nu ar rezista o luna intreaga singur cu Simona (plus ca la serviciu greu isi ia cateva zile de concediu, daramite o luna!). Ma gandesc insa ca ar putea sta mama cu ea, ca pana atunci iese la pensie, iar sotul sa stea pe langa ele, nu sa fie de baza. Vedem si noi atunci cum or sta lucrurile si decidem. Cine afla cum se calculeaza a 12-a luna daca sta sotul cu fata, spuneti-ne si noua.

Fetelor cu copii mai mari, incercati sa va procurati niste jucarii zornaitoare usoare si usor de tinut in mana. Imi aduc aminte ca Iulia la 3 luni (sper sa nu gresesc) a tinut prima jucarie in mana, era o gantera in miniatura. Pur intamplator i-a pus-o sotul in mana si a tinut-o si zornait-o, descoperind ce poate face singura. Mama a verificat-o pe Simona de curand si isi plimba ochii dupa jucariile zornaitoare. Adica o zornaia in stanga ei, se uita acolo, apoi o muta incet incet in dreapta, iar ea isi intorcea privirea intr-acolo. In curand incep sa isi coordoneze mainile si atunci vor tine si jucariile. Incep progresele evidente, sa vedeti atunci ce frumos va fi. Rostogoliri burta spate si spate burta, gangurit la greu si nu mai stiu, trebuie sa imi reamintesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Carmen: La multi ani fericiti si numai impliniri! Petrecere frumoasa astazi si numai bucurii si daruri frumoase!

Kytana: Aeriseste des incaperea in care doarme, fara insa a il raci iar, poate doarme mai bine! Incearca sa il imbraci mai bine sau sa il mai dezbraci, poate temperatura nu ii convine. Mai sunt 10 zile si pleci la Pingu, rezista ca apoi mai ai un sprijin! Fii sigura ca medical e bine bebe, ca acolo nu cred ca va baga cineva in seama, doar la privat si cu o gramada de bani. Voi ce ati decis cu vaccinurile, le faceti? V-ati interesat cum trebuie sa procedati, cum inscrieti copilul pt a le face?



Mergi la inceput