Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

La multi ani Romania,fiindca oricum ai fi esti tare mea!
La multi ani romancelor oriunde v-ati afla!
Buna dimineata decembrie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

LA MULTI ANI ANDREILOR, ANDREELOR, atat mamici cat si pitici! cu intarziere ce-i drept

LAAA MUUULTI AAANI, ROMANI DRAGI!

Ce mai fac fetele? Pingu e binisor, il mai supara colicii si o constipatie ramasa cred de la apa de orez, a facut doar o data de cand am iesit din spital.

Ziua doarme afara si continua cu nani si cand intru in casa. Ieri a dormit la pranz 3,5h, cu un pui de somn dimineata de 2h, noaptea adoarme mai greu din cauza crizei de colici de la 22.00. Azi noapte insa a adormit leganat de la 22.30 - 04.00. De la 4 insa doar catnaps de la colici.Trezirea e la 07.30, zambit, schimbat, papa, jucat si am vrea nani dar astazi nu ne prea iese. Acus e la tzitzi cu ochii maaaari. ^^

Voi folositi Baby Calm de la Fares? E bun de ceva?

Oli si-a revenit de laColief cu tranzitul draga de maya?

Bobuletz, pe unde umbli cu dragonita??

Pup cu drag



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

KYTANA am incercat la D dar nu i-a placut la gust. Acum nu.

Ma bucur ca sunteti mai bine si ca pingutu doarme, o sa-si revina de acum cu somnul.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, cred ca suntem pe drumul cel bun ... sper. Ieri a facut de 3 ori, din care 2 aseara , dar inca moale. Aseara a fost mai bine cu colicii, s-a trezit cam la 2 ore. Acum a facut o data, inchegat in sfarsit. Incerc sa o scot putin pe afara. Sa vedem cat scandal face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
Stiu ca-s foarte zgarcita cu aparitiile, am o stare virtuala mai apatica putin. Nu-mi vine sa scriu nimic. Nici ce progrese am facut, nici sa va intreb ce lucruri mai am eu de lamurit... De citit, citesc, da' nu-mi vine deloc sa scriu, habar n-am de ce.
Felicit si eu sarbatoritii de ieri, sa fiti sanatosi si bucurosi!
Ma bucur ca Luca se simte mai bine; te imbratisez, Kytanutz!

Noi suntem bine, sanatoase, ne intelegem, ne mai si suparam, dar pot sa spun ca Iris e mai mult cuminte decat agitata/nazdravana.

Va pupam !

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Stella Dumnezeu s-o odihneasca in pace pe bunica ta!
Olivette ce mai face mami tau?
L multi ani pt ziua de ieri Andreea cu Andreiut si Stella pt Matei-Andrei!
La multi ani pt ziua Romaniei!azi ca de obicei am vazut parada militara...si strile de la pro cu romanii care au reusit :) iti da asa o stare pozitiva...macar o data pe an :)

Kytana ma bucur ca va intrati in ritm
Noi cum ne stiti...ziua somn cam nu...asa doarme cate 5-15 min...de multe ori la san...somn in patuts a avut doar la un moment dat o ora...alaptat non-stop in rest...agatat de mine...de la un san la altul...mananca sta cu sanul in gura...iar trage un pic asa o ducem dc incerc sa-l scot chiar dp o ora la un san in 2 min plange de se face rosu pana il mufez iar...laptic e...ca-l vad la gurita...ce sa zic...o sa ma manance agonia pt miercuri cand mergem la doc si-l va vedea/cantari...ma tot uit la el la corp mi se pare slabuts ...Fetelor la voi asa a fost pana la o luna/2 agatat non-stop si fara somnic?!parca doar de Olivette imi aduc aminte ca statea Maya agatata de san non-stop...noaptea acum pt ca il alaptez culcata dormim...el cu sanu in gura...nici nu stiu exact cat doarme ca adorm si eu...ma trezesc doar de 2-3 ori sa schimb sanul cand il simt ca se trezeste si incepe sa scanceasca...Offf o manca asa nonstop pt ca nu-i ajunge...sau o fi laptele meu slab?e normal sa nu doarma ziua mult?n-avem niciodata ziua somn de 2 ore acolo...in unele zile dormind pe mine doarme cate o oricica o data de 2 ori maxim pe zi...
Nu credeam c-o sa ajung sa am temeri d-astea dar au inceput sa ma chinuie...
Puup fetelor si o noapte linistita !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Incerc si azi un mesaj, dar nu mai astept sa scriu tot, trimit pe parcurs, sa fiu sigura ca nu pierd mult daca iar se intampla ceva si mi se sterge mesajul. Fac si eu ca Mirabelac. :)

Incerc sa reiau cate ceva de ieri, dar mai pe scurt.

Stella: Condoleante si multa putere de a iti reveni si de a-i fi alaturi mamei tale. E mai bine ca s-a intamplat asa, decat sa sufere atata! Daca tot era in stadiu final boala, e o usurare pentru toata lumea ca a scapat de dureri, rugati-va pentru sufletul dansei si incearca sa te gandesti doar la momentele frumoase din viata voastra, nu la perioada de sfarsit, cand era suferinda. Si bine ca a murit in somn, asa a murit si bunicul meu si asa isi dorea, spunea ca i se pare cel mai frumos mod de a incheia socoteala cu viata, fara durere, fara constientizare... Dumnezeu sa o ierte!

Olivette: Si la tine situatia e grea, multa sanatate mamei si voua multa putere sa gestionati situatia. Cum va veti descurca, cine va avea grija de dansa, ca sigur va fi incapabila sa faca cele mai mici lucruri o bucata buna de timp. Si in continuare va trebui sa aiba grija, ca vine iarna, se va aluneca pe jos daca vine zapada si osul la o anumita varsta e oricum fragil (probabil ca de asta s-a si rupt in 3 locuri), ca intervine osteoporoza. Va trebui sa mearga cu atentie sporita, indiferent de situatie, dar pana va merge sigur vor fi momente grele pentru voi toti. Si tu, saracutza, nu poti face nimic, ca ai piticutza mai mereu in brate. Asa am fost si eu la prima sarcina si inteleg perfect incapacitatea de a face orice altceva.

Ma gandeam de curand ca Dumnezeu ne da a doua oara copii mult mai cuminti dect primii, incat sa putem avea grija de amandoi. Nici nu vreau sa ma gandesc ce m-as fi facut daca bebelina 2 era la fel sau mai rau decat prima.. Clacam! Vad ca si la mine si la Tzitziri si la Ela04 experienta actuala e mult mai placuta decat prima. Noua nu ne vine sa credem cat de cuminte e Simona, ceva gen Fichi al Mirabelei. Doarme bine, doarme in patul ei, o pot pune si treaza uneori si adoarme singura, dar are si ea hachitele ei, pe care in mare le-am descoperit. Cand plange la san, o ridic pe umar, la orizontala, in brate nu ii place deloc. Daca plange si pe umar, solutia e sa o infas si apoi o pun la san, astfel acceptandu-l. De mancat mananca bine, abia astept sa o vad cum sta cu dimensiunile la doua luni, ca nu am mai fost de multa vreme, prima data mergand la doua saptamani si de atunci nu am mai fost. Am cantarit-o eu si avea 4 kg la o luna si jumatate, cred ca e bine, a luat minimumul de 700 g, restul nu conteaza. Si de lungit s-a lungit destul, pare mult mai maricica decat Iulia la varsta ei, dar e posibil ca perceptia mea sa se fi schimbat, ca la primul copil esti uimit de cat de mic si fragil e, la al doilea te descurci cu el asa usor, ca nu te mai surprinde mai nimic.

Trimit acum, scriu un alt mesaj, sa fiu sigura ca nu pierd iar informatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Kytana: Ma bucur mult ca ai rezolvat misterul starii lui Luca si sper ca ti-ai revenit si tu cu somnul. Si eu am comis de curand o data o imprundenta, stiam de la fetele cu probleme cu bebeii fornaiti ca au scapat de mucisori cu Physiomer si stiam ca mama are asa ceva. I l-am cerut si desi am vazut ca scrie ca e pt copii de peste 6 ani, am dat o data in nasucul Simonei, zicand ca nu dau jetul puternic, adica nu apas pana la capat, gandindu-ma ca asta e diferenta, ca apa de mare e la fel pentru orice varsta. Apoi am realizat ca poate am gresit si ca o fi spray special pentru copii si nu i-am mai dat. Am facut tot cu ser fiziologic, dar cu aspirat o singura data pe zi, dimineata si nici asta zilnic, deci nu a scapat de fornaiala. Totusi, astept sa vad ce imi spune pediatra si apoi vad ce cumpar.

Pentru cele care ati racit, va spun cum am scapat eu usor de ultimele doua raceli, care se anuntau puternice. Cu Bitter suedez (cred ca se gaseste la Plafar, dar nu stiu sigur, eu il am de la ai mei). E un lichid pe baza de plante, multe la numar, care e bun la multe afectiuni. Eu cand simteam ca racesc, adica simteam la gat jena, nasul curgea si ma jenau si urechile, iar ultima data a fost si o nevralgie, de ma durea tot maxilarul, am imbibat vata in bitter si mi-am bagat in nas si in urechi (in nas pe rand in nari, nu simultan, sa nu respir pe gura). Si cu alta bucata de vata tot cu bitter imi frecam pielea din zona sinusurilor. Imediat am scapat si de muci si de dureri ca prin minune, a doua zi eram ca noua. Acum doua dati am pus si eu sosete cu otet, ca aveam si putina febra si s-a dus imediat. Si am mai facut gargara cu apa cu sare, si asta m-a ajutat. Si de baut, am baut lichide calde, ideal ceai cu miere sau lapte cu galbenus de ou frecat cu zahar, cunoscut sub numele de sodou. Incercati, poate va ajuta sa scapati fara orice fel de medicament. Eu am luat ca fraiera un antinevralgic de curand, dupa ce am nascut, ca eram zombie, imi ceruse mama, ca o durea capul, m-am dus sa i-l pregatesc, cu tot cu apa, mi-a fost si mie sete si fara sa realizez, in timp ce am baut apa, am luat eu pastila, cu un gest reflex. Am realizat ce am facut cand sa ma duc la mama, vazand ca pastila nu mai e In rest, de ani de zile nu am mai luat nicio pastila (doar doua No spa inainte fiecare nastere si niste vitamine).

Ieri noapte am prestat si noi "neste treburi" si pt mine nu a fost placut, ca data trecuta, o jena mare, ma simteam ca o virgina :) Dupa prima nastere mi-am revenit destul de greu, ma jena, nu ma lubrifiam ok, desi inainte nu aveam astfel de probleme, s-au rezolvat cu Viviflor (parca Stella a mai luat in sarcina, dar pt altceva). Sper acum sa se rezolve mai rapid. Voi ati patit ceva similar? Macar daca nasteam natural, intelegeam, ca s-a modificat prin zona, dar asa... Legat de amorteala din zona operatiei si eu o am, am avut-o si prima data, doar ca acum e extinsa zona, ma simt amortita si pe toata linia buricului, iar doctorul spunea ca e normal, ca in timpul operatiei au fost taiate niste terminatii nervoase. Zicea ca e posibil sa isi revina partial sau sa raman asa.

Alta data va povestesc si cum a fost cu operatia si de ce nu pot face bebe 3, ca acum ma simt obosita si nu vreau nici sa va plictisesc cu inca un mesaj. Va pup, noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am uitat de raspunsul pentru Anaomaria legat de vaccinuri. Si eu sunt in cumpana, tot aud ca e mai bine sa nu facem vaccinurile, ca slabim sistemul imunitar al copilului, care e pus sa lupte cu boli pe care nu le-ar face, ca nu mai sunt actuale si ca efectele adverse sunt mult mai daunatoare decat avantajele vaccinurilor. Tot zic ca citesc info utile de pe site-ul www.nuvaccinurilor.blogspot.com, dar nu imi gasesc timp. Daca citesti tu, fa-ne si noua un rezumat, macar asa, niste idei principale... Am o prietena cu patru copii care imi spune ca dupa ce a citit, daca ar fi sa mai aiba unul, nu i-ar mai face niciun vaccin. Iar pentru copiii mari refuza vaccinurile viitoare, chiar de curand a anuntat ca nu e de acord cu vaccinarea antipoliomielita din clasa a doua. E greu sa iau decizia, pana acum am facut schema de la stat, in niciun caz nu vreau sa fac optionalele, dar mi-e greu si sa zic pas la cele obligatorii, mi-e teama sa nu gresesc si merg pe procentajul majoritar, ca cei mai multi copii care au facut aceste vaccinuri nu au patit nimic. Dar daca va fi unul din cei putini care au ramas surzi, ologi sau mai stiu eu cum. Cica si autismul ar putea fi indus de vaccinuri. Of, greu de luat decizii, doar ca in ultima vreme e o tendinta antivaccinare, tot aud persoane care refuza aceasta. O informare mai exacta ne-ar ajuta, incerc si eu sa o fac, ca interesele materiale ale doctorilor si companiilor farmaceutice primeaza si ei normal ca recomanda vaccinarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro, ma regasesc in ce povestesti tu. La mine din pacate era asa pt ca nu se satura, dar vezi ca au mai patit si alte fete si nu era lapticul problema. E posibil sa fie o perioada, pe madura ce mai cresc se mai acomodeaza si ei.

Mama e inca in spital. E greu, sta 15 min pe marginea patului pana sa se ridice Acasa o sa fie iar greu, cu mancarea mai ales. L-am inebunit si pe sot saracul cate drumuri a facut la ea. A cazut pe capul lui!
Elfica, si pe mine cu cezariana m-a avertizat dra ca nu va fi prea placut o vreme si mi-a recomandat lubrifiant. Inca nu am incercat ca n-avem cand. Maya doarme pe mine ziua si langa mine noaptea.
Asta seara s-a zguduit si la noi patul! De la cutremur :)))))
Vroiam sa ma ridic dar pitica era 90% adormita si cu tzatza in gura, asa ca am stat pe loc. L-am intrebat pe sot pe mess daca a fost cutremur si mi-a confirmat El era in camera cealalta :)))

Elfica, ai fost tare cu antinevralgicul!!!

Ma bag si eu la somn ca pitica doarme.

O noapte usoara!

Mergi la inceput