pastrat foi, coji si diverse prajituri ?

pastrat foi, coji si diverse prajituri ? | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

vreau sa fac prajituri cu foi pe dosul tavii si eclere pt craciun.
cum pastrez aceste foi si cojile sa nu se usuce rau, daca le fac cu 3-5 zile inainte de a le orna?

pt cine stie despre ce vb, mai fac niste prajituri "sugar cookies" si chocolate chip cookies...pe astea cum le pastrez moi daca le fac cu 3-5 zile inainte de a le servii?
am citit pe net ca se pune o felie de paine in punga sau un mar...a incercat cineva asa?

sugar cookies pot sa le si ornez (cream ceese frosting) inainte cu 3 zile?



michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Michelle,
Foile coapte pe dos de tava tin si o saptamina daca le pastrezi cu foi de hirtie de copt intre ele si intr-o camera racoroasa. Eu le-as face cu 3 zile inainte de a le umple, caci si umplute trebuie sa stea apoi vreo 1-2 zile numai bine sa se inmoaie.
Cu eclerele nu am experienta deloc, nu stiu ce sa zic.
Iar restul de cookies eu le pastrez in cutii ermetice metalice in care pun paper towels sau servetele de hirtie. Tot asa in camara. Le-am tinut si o saptamina cele cu cream cheese le-as tine totusi la frigider ca se pot altera .
Abia astept si eu sa prajituresc de Craciun !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Michelle foile facute pe fundul tavii tin si mai mult de 3-5 zile neumplute . Nu iti face griji chiar daca se intaresc , de fapt trebuie sa fie tari caci ele se inmoaie abia dupa minim o noapte de cind le-ai umplut cu creme.

La mine acasa aveam niste placi din placaj din ala bun de traforaj, deci un placaj subtire 0.5 mm si netratat cu vreun lac pe deasupra. Taiate in bucati putin mai mari decit dimensiunea fundului tavii. Se punea hirtie ( pe vremea aia hirtie alba acum de copt) pe fiecare placa de placaj, apoi pe hirtie foaia de prajitura copata, iar hirtie , placaj, hirtie foaia etc ... si se pastreau asa intr-o mare cutie de carton intre aceste placi ca sa nu se rupa. Puteai sa le si transporti fara grija.

Nu e insa musai sa ai aceste placi dar daca iti place sa faci prajituri cu foi pe fundul tavii eu iti recomanda placile caci sunt minunate. Poti sa pastrezi foice coapte intr-o cutie de metal cu capac c cale de biscuiti dar iti trebuie una mare, sau intr-o cutie de carton de tipul celor de pantofi ( cizme ca sa fie mai mare) in care ai pus hirtie de copt la interior si intre foi . Intr-o camera racoroasa dar fara umeazeala ca altfel se inmoaie si se strica foile.

Dupa ce umpli foile cu crema le poti pastra mai putin caci e crema care sa strica, inmoaie foile ..dar si asa le poti pastra tot in cutii de carton captusite cu hirtie de copt ( permagement) sau in cutii de metal care se inchid etans. In camere racoroase chiar reci.

Cojile de ecleruri la magazin vad ca le tin cu lunile in pungi de plastic ins aprobabil sunt imbibate de ceva conservanti .
Acasa se pot pastra neumplute tot in cutii de metal sau carton, pe vremea mea cutiile de pantofi erau preferatele caci de metal mai greu.Sau in pungute sau cutiute de plastic speciale in congelator.

spor la treaba !!

ma alatur si eu grupului care vaprajituri foi pe fund de tava de sarbatori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Am facut si eu de citeva ori o prajitura care-mi place f.mult cu foi si crema ,atunci cind am facut-o ,am portionato si am pus totul la congelator in cutii de inghetata ,de plastic .
De fiecare data cind venea cineva pe la noi ,cu citeva ore,2-3 ,scoteam cutia din congelator si le serveam .Ramin la fel de proaspete ca atunci cind le-am facut.
Pt.eclere cred ca e mai dificil ,nu stiu daca poti sa faci la fel pt.ca cojile de eclere au alta consistenta si daca nu le umpli in aceeasi zi in care le-ai facut se intaresc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Hai ca sunt in trend, anul asta fac si eu foi pe fundul tavii, alaturi de diverse fursecuri. Cojile de ecler eu nu le-am tinut mult, le-am facut ieri si azi le-am umplut, de congelat n-am incercat.
Cutiile de tabla sunt cele mai bune pentru a pastra fursecurile, eu am ajuns de le vanez pe la colege, cum vad cate una ma abonez la ea, da na, de Craciun cand or sa primeasca cutie cu fursecuri o sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

vreau sa fac prajituri cu foi pe dosul tavii si eclere pt craciun.
cum pastrez aceste foi si cojile sa nu se usuce rau, daca le fac cu 3-5 zile inainte de a le orna?

pt cine stie despre ce vb, mai fac niste prajituri "sugar cookies" si chocolate chip cookies...pe astea cum le pastrez moi daca le fac cu 3-5 zile inainte de a le servii?
am citit pe net ca se pune o felie de paine in punga sau un mar...a incercat cineva asa?

sugar cookies pot sa le si ornez (cream ceese frosting) inainte cu 3 zile?



michelle

Daca te referi la foile cu amoniac, coapte pe fundul tavii, da, poti sa le pastrezi chiar si o saptamana, eu le-am pus infasurate in hartie ,intr-o cutie de carton , in camara, la rece. Crema este cea care le va inmuia, de regula se vor umple cu crema cu max 1 zi inainte de a le taia/portiona. Crema pentru aceste foi trebuie sa contina lapte in compozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tot ce este ornat cu cream cheese frosting as tine in frigider si nu mai mult de 3-5 zile sa zic drept, pt ca se altereaza; cream cheese scrie pe ea ca sa fie mincata in 7 zile de la data deschiderii si sa fie pastrata in frigider ca este perisabila;
Cum faci cream cheese frosting?
Iar foile daca au crema in care este lapte/oua/unt eu le-as tine la frigider si pe alea;
Cred ca dupa 5-6 zile foile(fara crema) nu mai sint bune daca au fost tinute la temperatura camerei, ma gindesc ca totusi facute in casa nu au nimic chimicale in ele ca sa impiedice cresterea bacteriilor cum au cele din comert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

eu am o reteta din care imi ies 9 foi,pe care o fac de sarbatori.tin foile de la craciun pana la sf ion.le impachetez in hartie alba si le asez pe un hol mai racoros,dar nu umed.fac asta de multi ani si nu si-au schimbat gustul. practic sunt niste biscuiti bine copti nu au cum sa se strice,eu coc foile bine nu doar putin rumenite,iar crema o adaug fierbinte ca sa se inmoaie mai usor.
cojile pt eclere stau cateva zile in cutie de plastic sau punga la rece.se gasesc asa refrigerate si in comert si au ceva termende garantie vreo 10 zile cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Hai ca sunt in trend, anul asta fac si eu foi pe fundul tavii, alaturi de diverse fursecuri. Cojile de ecler eu nu le-am tinut mult, le-am facut ieri si azi le-am umplut, de congelat n-am incercat.
Cutiile de tabla sunt cele mai bune pentru a pastra fursecurile, eu am ajuns de le vanez pe la colege, cum vad cate una ma abonez la ea, da na, de Craciun cand or sa primeasca cutie cu fursecuri o sa fie bine

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania





Vezi ca cei de la dr Q(firma cu esentele)au la promotie cutii metalice.La mine la munca la 5 produse cumparate ai o cutie de tabla de 20/20cm frumos colorata in rosu sau albastru cu imagini de Craciun (cele 5 produse pot fi si 5 banale pliculete de zahar vanilat de 0.39 ron bucata).
De te ispiteste iti cumpar 2 maine si iti trimit prin posta,numai sa ma anunti pana diseara(eu intru la maine 6.45 dimineata la munca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Tot ce este ornat cu cream cheese frosting as tine in frigider si nu mai mult de 3-5 zile sa zic drept, pt ca se altereaza; cream cheese scrie pe ea ca sa fie mincata in 7 zile de la data deschiderii si sa fie pastrata in frigider ca este perisabila;
Cum faci cream cheese frosting?
Iar foile daca au crema in care este lapte/oua/unt eu le-as tine la frigider si pe alea;
Cred ca dupa 5-6 zile foile(fara crema) nu mai sint bune daca au fost tinute la temperatura camerei, ma gindesc ca totusi facute in casa nu au nimic chimicale in ele ca sa impiedice cresterea bacteriilor cum au cele din comert.


sugar cookies o sa le ornez cu glaze: din milk, zahar pudra, vanila si coloranti.
cream cheese frosting o sa fol pt muffins. retzeta e aici:

http://allrecipes.com/recipe/cream-cheese-frosting-ii-2/detail.aspx?event8=1&prop24=SR_Title&e11=cream%20cheese%20frosting&e8=Quick%20Search&event10=1&e7=Home%20Page

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Nina, ti-am trimis si pm, dar azi, aseara n-am intrat
Am ratat!

Mergi la inceput