Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

La multe Lunite, Cristian de Joanna si Stefanut de Tzuky!!
Onutza, eu sunt interesata de pantalonasi cu picior pentru ca nu am gasit pe nicaieri mai mari de 68 cm !
Ylari, ma bucur ca ni te mai alaturi din cand in cand si sper ca sunteti bine, sanatosi
Elena, sanatate multa si voua iar daca intradevar iese dintisorul, macar stii de ce este urlacios, Eric !
Roxana, eu am Salin S2( un aparat inventat,brevetat de un roman) in camera si sunt super mega multumita de el. Cu el m-am vindecat de alergii si astm ( la mine trebuiau sa se declanseze chiar inainte sa nasc dar nu am mai avut absolut nimic),iar raceli nu stim nici unul din noi cum "arata la fatza" . Il recomand cu mare drag
Fetelor, am vrut sa intreb de ceva timp dar am tot uitat .. am vazut ca au disparut pozele lui Shoshonik si Edi pe pe Picasa. Aveti idee ce s-a intamplat? Mai stiti ceva de ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna seara!

Nu dati cu pietre va rog. Am citit tot, nu mi-a scapat nimic, mi-au scapat doar 2 mesaje kilometrice cu urari ptr Virgi/Lucas si toti bebeii aniversati, dar telefonul meu s-a incapatanat sa nu le transmita si m-am enervat maxim. Nici pe fb nu m-am omorat, cu toate ca si acolo am citit.
Recunosc ca nu m-am scaldat nici eu in ape prea limpezi. Sunt maxim de bulversata si tot incerc sa gasesc solutii pentru Octavian, care nu vrea si nu vrea sa manance laptele fara proteine Althera. Doua zile nu a depasit 50ml/masa, a fost o masa unde a mancat 10ml amarati , Bineinteles ca s-a si vazut la cantar.
Daca ii dau nan se umple de bube, daca ii fac althera nu-l vrea. Ma bucur macar ca mananca supa si piure/suc de fructe, dar nu e de ajuns, ii acopera doar 2 mese.

Acum va spun si ce mi-a "busit" ca sa nu zic altfel, mintea mea roscata aseara! Le-am scris fetelor de pe fb si am mai scris si pe clinica de alaptare si sprijin pentru alaptare unde am primit o gramada de mesaje de incurajare si sustinere.
Mentionez ca nimeni din familia mea nu este de acord.
De cand cu intoleranta la prot din lapte, tot ma gandesc ca daca as mai fi avut eu lapte nu ar mai fi fost copilul meu in situatia asta. Si de cat m-am gandit, am inceput sa si visez noaptea, incat m-am si trezit in vreo 2 nopti sa verific daca am lapte.
Si am zis ca, chiar daca o sa rada fetele de intrebarea mea, o pun.
"Oare ce s-ar intampla daca as lua pastile pt lactatie(dupa 2 luni jumate)? Ori vine din nou lapte, ori doar imi fac rau singura si fizic si psihic?! Va jur ca simt ca o iau razna la propriu cand vad ca lapte fara proteine nu vrea sa manance, iar nan-ul il umple de bube. Imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca am fost proasta si nu am mai insistat cand scadea productia mea de lapte si am cazut in plasa lp-ului. Visez noaptea ca am lapte si sar bezmetica la 3 noaptea si incep sa mulg sa vad daca e sau nu doar un vis. Imi vine sa iau 6 pastile de galafor sa vad ce se intampla."
Asta a fost mesajul de pe fb si am primit o gramada de pareri pro si contra, pro majoritatea ce-i drept.
Asa am aflat de relactare. Si am mai discutat si cu 2 consilieri in alaptare(Vania Limban si Ionela Moraru Luciu) de la care am primit numai sfaturi si incurajari cu foc. Mi-au dat si povestea unei mame s-o citesc http://atasatlasanulmamei.blogspot.ro/2011/01/didinuska.html.
Pana si dr de familie mi-a zis sa o las balta ca ea nu a auzit de asa ceva si ce e dus, dus ramane.

Am incercat azi la pranz sa-l pun la san, a supt in gol 1-2 minute si s-a plictisit. Acum poate sunt eu aiurea, dar nu prea imi mai place senzatia, dar nu asta conteaza.
Am incercat si pe seara si m-a muscat atat de rau de 4-5 ori de mi-au dat lacrimile. Dintisorii lui sunt ca niste ace de intepatori.

Acum ma mai gandesc si la parerea uneia dintre fete. O sa-mi ia cateva luni sa se reinstaleze lactatia, asta daca si reusesc, asta inseamna ca Octavian va ave 9-10 luni, poate nici nu va mai vrea lapte, la cum mananca solidele acum si ptr cativa ml de lapte pe zi poate nu merita efortul. Nu stiu, m-am bulversat si mai tare acum cu noua idee.

Azi am fost si la vaccinul de 6 luni, nu a plans deloc, dar i-a jumulit pleata asistentei de nu mai stia cum sa-si scoata parul din mainile lui.
Bilant 6 luni vs. 4 luni:
7.75kg vs 7.1kg
68cm vs 73cm

Sta binisor per total, dar per luna nu prea.

M-a umplut de spumele marii dr de familie care mai nou este si ghicitoare in ghioc. Imi spune ca sigur va face astm la 7 ani copilul din cauza ca eu am mai fumat in timpul sarcinii.
Nu mai zic ca in afara de greutate, inaltime nu a mai masurat nimic altceva, s-a uitat un pic la el si gata controlul.
Nu m-a intrebat despre cum merge diversificarea, despre ce stie/nu stie sa faca copilul pana acum...nimic.

Multumesc fetelor ca v-ati amintit de mine, Albinutule scuza-ma dar abia dupa ce am vazut ca mi-ai scris de mesaj mai devreme, l-am vazut si eu.

Inca nu mi-am luat vol 3 din trilogia lui Grey si doresc lectura placuta celor care s-au apucat de citit. Abia astept impresii

Recitesc ca am uitat ce vroiam sa ma dau si eu cu parerea si revin.

Aaa, sambata ne sarbatorim toti 3 Andreii si am musafiri, deci maine intru in febra pregatirilor si a curateniei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

La multe lunite si ani fericiti si sanatosi Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

La cat mai multe lunite frumoase si sanatoase pentru Cristian si Stefan!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

La multe lunitze,bebe CRISTIAN!
La multi ani,ANDREI si ANDRELE!
La multe lunite,TAVICA,azi petreci cu mami!
ALBINUTZA,sarumana am primit mailul!
DEEA,te sustin si eu in demersurile tale cu ralactarea,eu cred ca la dorinta pe care o ai si cu un consilier priceput o scoti mai repede de cateva luni la capat.E solutia cea mai sanatoasa pt puiul tau!Sa te ajute Dumnezeu!Stiu ca nu-i usor,da numa ce nu vrea ,nu poate omu!
GYAN ,noi la 6 luni am facut Infanrixul,gratuit de la medicul de fam!
IOANA,ma bucur ca usor-usor se potoleste printul si incepe iar sa-si caute de papa.Sa vezi tu ca acusi ii ies dintii de sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

deni, pe 7-9 suntem si noi cu filmarile la piatra, ne vedem la festival



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

GYAN, fetelor- stati un pic sa explicam un pic atasamentul asta ca poate nu se intelege. Conceptul de atasament inseamna sa ai incredere in copilul tai si sa-l respecti ca fiinta umana, sa-i respecti dorintele si sa-i accepti emotiile si trairile. Tu cind ai spus ca ai dormit in pat cu ai tai pina la 6 ani, chiar daca tie nu-ti placea, acum nu stiu daca tu ai vocalizat la acel moment acest fapt sau nu, in atasament nu se va intimpla acelasi lucru. Mie de ex. daca Bryce sau Kaeden imi vor spune ca nu vor sa doarma cu mine, gata le respect dorinta, de fapt eu nici nu-i spun lui Bryce acum sa vina sa doarma cu noi, copiii au camera lor cu pat/patut ce le trebuie, insa diferenta e ca noi il primim in pat cu noi ori de cite ori simte nevoia, nu il trimitem inapoi in camera lui, pentru ca asta e regula sau mai stiu eu din ce motiv.

AEVER - sa stii ca intentionat nu am mentionat numele tau cind am deschis acel subiect chiar daca tu ai scris despre el acum, pentru ce eu cred ca sunt multe mamici care gindesc in felul asta : lasa ca el merge la servici si eu stau acasa. De aici se creaza un percedent pentru anii ce vor urma, cred eu, cind vor veni si alti copii si lucrurile se vor mai schimba. Ideea e ca noi (mama si tata) suntem o echipa, tata merge la servici iar mama ramine la serviciul ei acasa si are grija de copil, gospodarie etc. Daca eu stau acasa nu inseamna ca-mi fac manechiura sau beau coctailuri, munca de mamica e mult mai grea decit orice alta meserie din lume, atit emotional cit si fizic, e o meserie pe viata cea mai frumoasa dar si cea mai intensa. De aceea, cred eu, ca e normal si beneficial pentru sanatatea cuplului, sa va implicati partenerul inca din primele minute de viata ale copilului.
Nu vreau sa credeti ca sotul meu e exceptional, insa, pe linga faptul ca sta cel putin cite 12 ore la filmari, cind vine acasa, munceste cot la cot cu mine: schimba scutece, face baie la baieti, se trezeste noaptea daca e nevoie si eu l-am alaptat pe Kaeden, insa el se tot foieste, la 6-6:30 dimineata e in picioare cu baietii si ma lasa sa mai stau inca o ora in pat sa ma odihnesc ca stie ca ramin o zi intreaga cu baietii singura si intelege ce inseamna acest lucru.
Oricum, fiecare familie are ritmul ei, insa e important sa nu ne subestimam sau sa subestimam meseria de mamica.:)

Va pup cu drag,
Clara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Las o cisterna de cafea strong sa ajunga la toate "liliecele" ce nu au dormit si tort si sampanie pentru ca sarbatorim asa:
1.Octavian Andrei implineste 6 luni si ii serbam si prima zi de nume din vietisoara lui!
2.Eu si sotul suntem Andrei!

Va pup si la multi ani Andreea(aever), sa fii sanatoasa si sa ai o viata plina de zambete! Stii ca-mi esti draga(inca)

La multi ani soti, partinti, frati, surori Andrei si Andree!
O zi frumoasa cu multe cadouri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Ia sa itzesc si eu un cap aici

Gyan, exact ce a scris Clara voiam sa scriu si eu. Daca tie nu ti-a placut sa dormi cu parintii tai, atunci nu era ok sa dormi cu ei. Acum, nu stiu, poate aveau constrangeri de spatiu. Dar attachment parenting nu presupune sa legi copilul de tine, indiferent daca el da din maini si din picioare ca vrea sa fie liber.

Aever, cateodata mi se pare ca esti prea dura cu tine insati. Doar nu-l lasi pe Mihai intr-o camera gri, cu gratii si cu apa rece curgand pe pereti. Il lasi in camera pe care cu atata drag i-ai pregatit-o.
Despre attachment parenting... O sa readuc in discutie cartea aia de care ti-am mai scris. Ce mi s-a parut deosebit la ea a fost ca jumatate din carte era dedicata teoriilor cu care autorul nu era de acord. Si erau unele teorii care pareau destul de logice, altele care erau de-a dreptul absurde. Iti dau un exemplu: a existat la un moment dat o teorie care spunea ca bebelusii trebuie sa invete sa mearga la olita pana la 1 an (parca) si daca nu fac asta inseamna ca vor deveni niste dezaxati. Asa ca toti parintii isi punea copiii pe olita cat mai devreme si copiii isi formau in timp un reflex conditionat: cum ii puneai pe olita, cum facea. Dar nu toti reuseau. Si de aici incepe tragedia. Disperati sa nu creasca niste handicapati mintal, parintii incepeau sa-i bata. Si bateau bine la ei (ca doar bataia era rupta din rai), de ajungeau unii dintre copii sa dezvolte intr-adevar probleme psihice si sa confirme teoria.
Ce am invatat din asta? Ca de cand e omenirea asta civilizata au existat si vor exista teorii despre cum trebuie crescuti copiii. Si ca unele astfel de teorii pot parea foarte logice la un moment dat, pentru ca peste cateva zeci de ani sa para niste aberatii. Eu nu fac attachment parenting, desi mi se pare cat de cat logic. Dar nu e practic. Facem co-sleeping dar nu alaptez exclusiv, nu le tin tot timpul cu mine, chiar ma mai duc si la serviciu din cand in cand, ca simt ca innebunesc daca stau doar cu ele (desi mor de dragul lor). Poate cand vor avea ele copii, attachment parenting-ul va parea o poveste cel putin amuzanta. Sau poate va fi in continuare pe val. Habar nu avem.
Stiu ca se zice ca fiecare e mama perfecta pentru puiul ei. Eu nu cred ca exista mama perfecta. Toate facem greseli, dar toate (cel putin cele care suntem pe aici) facem tot posibilul sa fim mame cat mai bune pentru copiii nostri. Cateodata ma gandesc si eu ca poate ale mele ar fi meritat o mama mai buna. Ei, asta e! Ma straduiesc cat pot. Mai fac si boacane, le mai repar.
Pana la urma, a fi o mama buna implica si a fi cat de cat relaxata. Am mai zis: probabil ca, daca m-as fi indarjit, as fi reusit sa le alaptez exclusiv. Dar as fi fost zombie si plina de ragade. Si ce e cel mai rau, cred ca asta mi-ar fi afectat relatia cu ele, as fi ajuns sa le vad ca pe un fel de inamici care nu ma lasa sa ma odihnesc. Poate nu am fost suficient de tare, poate nu aveam de unde sa iau atata putere, poate as fi gasit resursele necesare. Nu stiu.
Daca pentru voi nu e potrivit sa faceti co-sleeping, poate ca e mai bine sa nu faceti asta. Daca mi-ai cere un sfat, ti-as zice sa incerci si sa vezi ce se intampla. Dar daca nu merge, nu merge. Nu ajuta la nimic daca faci ceva impotriva vointei tale sau a lui, numai fiindca asa scrie intr-o carte sau pe un forum.
E o perioada mai grea acum, incep sa faca separarea intre ei ca fiinte distincte si restul lumii. O lume mare si noua, care trebuie descoperita, asimilata, in care cauta siguranta. Vor sa ajunga la lucruri, dar nu se pot deplasa. Au cate o nevoie pe care nu reusesc sa o comunice eficient. Adauga la asta un dinte, un reflux, niste gaze etc. Iti dai seama ca nici lor nu le e usor.

[Noi am inceput cu co-sleeping mai ales la insistentele sotului meu. El a vrut sa fim cu ele. Se intampla sa plece la 9-10 dimineata si sa vina la 12 acasa, dar nu vede dormitul cu ele in camera ca pe un chin, ci ca pe o bucurie. Daca tot nu e cu ele peste zi, macar noaptea sa fim toti impreuna. Dar probabil conteaza si faptul ca ele se trezesc noaptea doar pentru mancare. Dimineata dau ele desteptarea pe la 7 (cred). Eu dorm(itez) in continuare pana pe la ora 9, timp in care ele rad, chiuie si se joaca impreuna cu tatalor. Iar el savureaza la maxim momentele astea. ]


La multi ani Aever! La multi ani si multa sanantate bb-ilor BebstEric Andrei #351;i Robert Andrei cel racit! Si de 3 ori la multi ani si o data la multe luni pentru Deea & co, unde e petrecere mare! Sa sarbatoriti frumos!

Va doresc o noapte linistita, doamnelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Hei, hei!
N-am somn, m-a trezit un cosmar, fir-ar sa fie. Drept urmare am bantuit un pic prin casa si acum pe net.
Gyan ma gandeam la seminte de chia. Nu stiu, sa vad, intai ma voi informa intens. Te tin la curent daca vrei.
Albinuta poate la primavara o sa ajung la dr U ca acum nicio sansa. Prea multe pe cap, Decembrie e o luna frumoasa dar cu multa activitate, si trece si repede...
Deea la multi ani si tie si frumosului tau. Bafta cu realaptarea. Nu mai discuta cu persoane care te pot afecta negativ, sfatul meu. Incearca tu singura ce ti-ai propus, eventual cu consilierii, oameni care cred in asta si te pot influenta pozitiv. Tu ce crezi ca ar spune pediatra mea daca ii spun ca nu vreau sa dau carne copilului? Asa incerc intai sa vad ce si cum, il evaluez si trag concluziile ulterior. Nasol cu atatea alergii... Dar cum de te-ai prins ca le are, ca sa investigati? Pacat si cu lapticul special ca nu il vrea, dar ma gandesc ca de acum poate suplinesti cu diversificarea? Ce dusa si dra de familie, de unde stie ea ca o sa faca bb astm? Si de unde stie ca la 7 ani? Doamne cate unii chiar sunt cu capu frate, grav de tot. Si ca ce chestie ti-o spunea? Ca sa faceti ceva sa preveniti sau doar ca sa iti scoata ochii??? Gezas!!! Pupici si putere multa, nu te lasa doborata. Fii puternica pt bb si cauta solutii, el doar pe tine te are te pup!
Clara ce frumos vb tu acolo! Eu nu stiu mare lucru despre attachment nu am citit nimic despre dar practic co-sleepingul, cu Eva am dormit pana pe 6 iunie 2012 hahaha, o respect cum spui tu si nu o fortez Doamne fereste sa faca nmic din ce nu vrea, vorbesc mult ii explic mult, sa inteleaga si atunci colaboreaza minunat. Nu stiu daca asta e attachment dar stiu ca ei ii place sa fie tratata asa. Suntem intotdeauna NOI, noi trei (pana sa vina Lucas) noi 4 de atunci. Nu i-am lasat niciodata cu nimeni ca sa mergem noi undeva, am fost mereu impreuna si ne place. Tati e minunat, m-a surprins in mod placut inca de cand am nascut-o pe Eva, s-a implicat enorm la amandoi, pe Lucas el il schimba la inceput ca pe mine ma teroriza cu urletele, apoi incet incet m-a lasat in charge dar intotdeauna cand am avut nevoie m-am dus la el sa ii cer sa ma ajute. Fiecare face cum vrea si mai ales cum ii e bine in familie, eu clar o luam pe campie sa ma chinui singura... Dar iuby stie si de aia ma si ajuta atat, cred hahaha sa nu o iau pe aratura

Mergi la inceput