Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Pfiuuu...Shosho, eu n-o las pe mama sa-i faca baie, dar pe soacra mea - alt subiect controversat?!!! :))))))

Prima baita i-a facut-o bunica mea, strabunica lui Mihnea.
Dar atat cat sa vad eu cum se face. Si sub stricta mea supraveghere.

I-am zis: "umbla cu el ca cu oul, ca stii ca 9 luni l-am clocit la pat! Fara miscari bruste, fara sa mi-l sperii, fara apa in urechi, fara tras de membre, exclus masaj! Daca-i faci ceva, urlu eu mai tare ca el!" :)))
Mujer loca!!!
Biata bunica mea, cred ca i-a facut baie cu atata grija de parca facea prima data baie unui prunc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Elly, eu mereu ii zic sotului sa tina minte fazele astea si sa mi le aminteasca cat voi fi soacra . Poate nu m-a injura nora prea tare.
Eu am descoperit povestile de pe youtube. Feciorasul are si preferata: Punguta cu doi bani. Indifereant de ce activitati are, cand aude "cucurigu boieri mari" intoarce capul spre laptop. Si reactioneaza tare comic cand aude melodia cailor verzi pe pereti: rade in hohote, da din picioare si din maini, sper sa il filmez zilele astea. Aaa, si zapacita de mine, m-am apucat de invatat poezii (cantece stiu prea multe ), cand incep sa zic "catelus cu parul cret" rade barbatelul meu, si zambeste mereu la unele cuvinte. Mi-e atat de drag ca incepe sa priceapa tot mai multe...

Se vede ca sunt "nescrisa" de mult si vesela ca broscuta se face bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna seara!

In primul rand vreau sa-i urez Dianei multa sanatate, noroc in toate si bucurii multe de la Mirciu
Apoi, Sasha la multe lunite vesele si multe cadouri
Sophiei trebuie sa-i uram pe fb, nu cred ca Anca mai intra pe aici.

Deni super tare cantareata ta. Imi place de mor vocea si timbrul ei, plus ca respira super bine, se vad orele de vocalize. Pupam si puiul mic sa se faca bine repede ca tare greu e cu ei bolnaviori.
Noi cu lapticul suntem praf, lapte praf . Nu curge nimic, iar Octavian in loc sa traga, sufla, ori musca pana imi da sangele. Daca tot asa continua, cred ca ma las pagubasa.

Madam Ylary, ma bucur ca a facut minuni in asternuturi cartea, ptr asta am si recomandat-o, nu ca ar fi cine stie ce literatura...
Sa stii ca sunt traduse toate 3 volumele.

Shosho sanatate multa barbatelului Edi si doamne ajuta sa se faca bine repede Mi s-a strans inima de mila lui
Imi place mult cum povestesti despre el

Elly citeam ce spuneai de M ca nu mananca fructe. Am observat la Octavian ca daca un fruct e prea dulce nu-l vrea, un pic acrisor de belea de bun. Daca i-ai dilua piureul cu putina apa?! Ori marul sa fie si un pic acrisor?

Eu in seara asta sunt fara pui. L-am lasat la mama. A insistat atat, plus ca e si ziua tatalui mei si a zis ca-l vrea pe octavian ca si cadou o seara.
Mi-am adus aminte ca nu m-am spalat pe cap de o saptamana, ca am avut musafiri sambata si inca nu sunt toate la locul lor, ca tre sa ma epilez... sa vad cate reusesc sa fac pana maine la 2.
Tare ciudat e fara el. Tot am senzatia ca-l aud plangand. Asta si din cauza ca de vreo 2 zile e tare plangacios si marait. Ori sunt dintisorii, ori i-a facut rau brocoli.Inca nu m-am prins.

Si ca sa vedeti ce retardata la propriu sunt, Octavian a cazut a doua oara din pat. Patul nostru nu e inalt, iar covoarele sunt groase si flocaite, dar oricat, cred ca i s-au zdruncinat creierii. Bineinteles ca m-am gandit si la moarte subita.
Il verificasem cu 3 minute inainte, tot de frica de a nu cadea din pat, cu toate ca era ingradit cu perne si pilota, scriam la mesajul asta, pe care-l concep de azi dimineata, si aud o busitura, am tasnit in camera, iar octavian era pe spate cu ochii inchisi. Clar mi-a venit in cap ca a murit Am tipat la el si a deschis ochii, s-a uitat la mine somnoros si mi-a zambit cu toata gingia. Am busit in plans, l-am luat in brate si si-a incloacit si el manutele dupa gatul meu. Bunicamea zice ca l-am trezit din morti
I-am lasat salteluta de la patut jos de tot, la ultimul nivel si adio somn in patul nostru. Acum am curaj sa-l pun sa doarma in patut, ca sambata parca, era in genunchi, cu capul peste grilaj si mi-a fost frica sa nu cada de acolo ca e mult mai sus decat de la noi din pat.

Va pup! Ma duc sa-mi spal sotul pe spate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Doamne, Shosho, soacra-ta-i dusa rau, cred ca ti-a fost tare greu sa-ti inghiti cuvintele sau poate ca la un moment dat le-ai dat drumul. Eu, in locul tau sa fi fost as fi zis cateva bune de tot. Ce e bine e ca si sotul tau s-a lamurit definitiv, ca ar fi fost tare impovarator pentru tine sa trebuiasca sa te abtii si in fata lui.
Aever, si eu l-am crescut pe baiat mult intuitiv, am avut asa, un instinct sanatos si un pic de seninatate de-a lungul timpului. Sa te ajute Dumnezeu sa iti pastrezi linia, va fi excelent. N-am citit nici eu carti AP, dar forumul pe care scriu m-a ajutat mult. Articole, discutii interesante, mai ales cand copilul e mai marisor si te confrunti cu diverse probleme. Ideea generala cu AP-ul e aia de care zici si tu, respectarea copilului ca fiinta, cu drepturi depline in familie.
Mie mi se pare ca te centrezi un pic cam mult pe copil (asta inteleg cand spui ca te simti vinovata ca ti-ai rupt un sfert de ora sa stai pe forum), ori mai sanatoasa mi se pare abordarea educatiei necentrate pe copil. Adica integrezi copilul in familie, nu iti schimbi tu 100% toata viata dupa copil, cam cum zice si Ylari. Ii lasi spatiul lui in care sa descopere singur ce-i cu lumea asta, il lasi sa se taraie ca sa ajunga la scama de pe covor, s-o guste si sa se prinda singur ca-i nasoala si ca n-are nici un gust. Iulia a adormit o singura data singura, si inca in patutul ei. Am fost asa de bucuroasa si cu mare speranta am mai asteptat sa se repete, dar, ghinion, a fost doar un 'accident'. Nu stiu daca chiar ai de ce sa te simti vinovata, in fond esti si tu om, copilul se mai poate juca si singur, atata timp cat nu plange, cat nu te cere, e chiar o bucurie ca invata sa descopere singur particica de lume in care traieste. Hai ti pup, am mai scris inca vreo 20 de randuri, dar le-am sters, si-asa mi-e teama mereu sa nu zic ceva 'zgariecios'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

buna seara tuturor, nu am mai intrat de mult pe aici.. nu reusesc sa tin pazul cu voi oricat as incerca...mai intru p FB acolo-s putine mesaje...
mi-a spus elena de shosho si bebe edi :( imi pare foarte rau ca ati trecut prin chinul asta :( multa sanantate ii doresc puiului, sa dea Domnul sa nu mai treaca niciodata prin asa dureri!!!
si al meu are pb cu un ochisor, la fel cu secretie.. acum o luna ajunsesem chiar la spital pt a vb cu dr de ochisorul lui... si ne facuse chiar si programare.. trebuia sa fie dupa o saptamana.. dar a fost anulata caci tocmai ii facusem vaccinul de 4 luni si pt operatie trebuie sa treaca cel putin o luna de la ultimul vaccin...
am mai citit sespre masaj...si m-am hotarat sa-i fac masaj serios .. in sensul ca sa-i fac cu mai multa forta si fara frica atunci cand incepe sa planga..
si i-am facut pana a inceput sa i se umezesca narile de la cat plangea... atunci am zis ca nu are cum sa mai fie canalul infundat de vreme ce ii curge nasucul... i-am mai facut un tratament cu antibiotic o sapt si ii trecuse secretia galbuie.. aparea doar lacramioare limpede... asa am rarito cu masajul caci prea mult plangea de mi se rupea sufletul..
din pacate iar are secretie :( chiar in ciuda masajului si iar ajungem la antibiotic...
nici nu stiu ce se intampla.. narile i se umezesc.. cand ii fac masaj... in primele 2 minute i se umezeste nara dreapta ( ochisorul drept nu are nici o problema desi cand s-a nascut avea secretie si el..) iar dupa alte 2 minute i se umeseste si nara stanga de la ochisorul curgator...
ii si aud cum curge nasucul in timul masajului.. si cum el incearca sa inghida mucisorii...
din cate ma citit asa fac bebei.. inghid musicorii.. asa mi s-a spus si din maternitate ca se intampla... desi acuma e mai maricel
si tind sa cred ca, canalul stang nu are cum sa fie infundat ( cel putin nu de tot) de vreme ce la masaj ii curge din nara...
sau poate nu e drept canalul...
la fel mi s-a spus de catre dr oft ca o data cu varsta oasele se maresc si ar trebui sa se rupa acea membrana.. sa se largeaca canalul...
dar am citit si ca se poate osifica dupa varsta de 6 luni
speram sa reusesc si eu doar cu masaj.. dar acuma citind despre puiul Edi imi este foarte frica...
ma duc cu el la dr oft sa vad ce spune...
multa sanatate va doresc !

Anca-> mamica fericita cu pui minunat Rares Mihai (12-06-2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neata fetelor, va servesc cu o cafea si salam de biscuitzi ptr cine vrea. Da, noi ne-am trezit de o ora si am si facut niste treaba, deja am pus la fiert legumele, am facut patul, am spalat biberoanele (desi il rugasem pe tati sa o fca aseara ca erau toate murdare, dar na... cine se mai uita la meci daca el spala biberoanele)
La multe lunite, Matteo, sa fii sanatos!!!
Deea, pe bune sunt traduse? Si tu le-ai cumparat sau le-ai citit online? Doh... ce simpatica ai fost, ca nu le-ai recomandat pt literatura, hahahaha lol! Of Doamne, incearca sa il pui pe Octavitzu de-a curmezisul patlui de acum inainte, sau pune ceva perne, plapuma sipe jos daca e asa invartacios. Mie Eva mi-a cazut o sg data pe la vreo 10-11 luni nu am fost atenta, ma sunase sotul ca l-a oprit politia si i-a dat amenda si eram socata, Eva abia ce incepuse sa mearga si o apucase mersul in pat si buf, a calcat pe langa pat. Partea haioasa a fostca eu am ridicat-o repede si am dat fuga cu ea spre baie dar n-am apucat ca am dat-o si cu capul de usa tantaloaica hahahaha
Anitta, exact ca tine si eu mai scrisesem, dar am sters, nu vreau sa fiu inteleasca gresit, pana la urma fiecare face cum considera si cum simte, eu una asa simt ca as inebuni si eu si copilul sa stau cu el nas in nas toata ziua. In plus cand mai ai un copil e totul diferitptr ca si primul e tot copilu tau, prima ta lumina si fara sa vrei te rupi usor de al doilea pentru a-l pupaci si pe primul... e mult de spus, e complicat, dar nu uitati ca ei au nevoie de noi toata viata, e mai bine sa fim constanti decat sa oferit totul o perioada dupa care sa fim nevoiti (de ex din cauza unui al doilea bebe) sa ne rupem de ei si sa-i debusolam, atunci vor deveni gelosi pe aldoilea si ma rog, restul de probleme nu vor intarzia sa apara. Parerea mea. De ex, Evae foarte independenta, asa a fost de mica, ea NU A VRUT in brate. tanjeam sa tin un bebe in brate cu bebe langa mine apoi cand a mai crescut pe la un anisor deja se juca singura pe paturica si eu faceam mancare la bucatarie. aveam grija doar sa o las c jucarioare sigure.
Edit: Asa, si asta a fost minunat pentru ca mie nu imi spala nimeni o cana, eu trebuia sa le fac pe toate, nu m-a ajutat nimeni cu nimic. In fine, nu iti mai face procese de constiinta, esti o mama minunata atata timp cat ai grija de el sa fie saatos, sa manance, sa fie odihnit, sa te mai joci cu el din cand in cand... perfectiune nu exista pe lumea asta, nimeni nu e perfect si oricat de mult ne-am stradui din pacate tot vor avea o diaree, o temperatura, un muc, o tuse, pentru ca asa e normal, nu avem cum sa-i protejam 100% In fine, eu mi-am spus parerea si imi povestesc aici experientele cu primul copil esi nu se aseamana mai deloc cu al doilea,dar esenta e aceeasi... nu critic pe nimeni, nu spun sa faca cineva cum am facut eu...
2liniute sper sa se reolve si la voi pb cu okishorul, a nu va mai chinuiti.
Mai vroiam sa zic ceva dar sunt batrana si senila... asa ca dau send si revin cand mi-o reveni gandul in cap

Va pup, o zi superba va doresc!

Edit 2: mi-am adus aminte deci nu sunt chiar as dusa. Mai, eu nu instig la cearta nu ma intelegeti gresit, dar eu nu tac frate in fata nimanui cand e vorba de copii mei. Socramiu de exemplu face pe racitul de cateva zile. Ofi, n-o fi, nu stiu, cert e ca a tot stat in dormitor la el, cu caciula in cap, ia medicamente, iar ieri mi-a cerut si aspirina. Si dupaia vine la mine sa mi-l ceara pe Lucasel. Cumetre esti tzacanit la cap ce dracu ai, imi venea sa ii spun. Ii zic "nu mai esti racit?" "aaa, pai.. nu prea... nu... ba da..." nici nu stia ce sa mai zica. Si ii zic "uite hai sa mai asteptam cateva zile sa nu mai fii racit deloc ca nu se scoala nimeni cu mine noaptea sa ii soata mucii sau sa il plimbe in brate, si nu ma ducenimeni la dr cu el ptr tratamente, ok?" A facut o fatza, sincer dar ce ea sa fac? Sa tac, sa ii dau copilul si dupaia cine tragea? Lucasel ca el se imbolnavea. Eu nu am mai pomenit atata egoism. Si baie Evei i-a facut doar mama la inceput si soacramea o data si nu am mai lasat-o ca tot asa o chinuia la masaj dar i-am zis de la obraz ca ii facem noi baie. si pe Lucas nu a pus nimeni mana nicisa-l schimbe. Nici nu s-a ingramadit nimeni dar nici eu nu am cerut niciun ajutor.

stati ca revin o sa dau edit la mesajul asta ca trebuie sa o imbrac pe Eva ca pleaca la gradi. in timpul asta Lucas se batzaie in leagan si se joaca cu jucarioarele lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hello!

Se pare ca Mihnea e un pic racit, parca stia ca mergem azi la pediatru.
I-am dat Oscillo, 5 pic de vit C si un puf in gat cu Tantum verde.
A dormit nitzel si parca e mai bine.

Sanatate multa puilor!
Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Virgi am o intrebare intrebatoare pt tine.

Mihnea are de-a lungul gingiei o linie asa, ca un pliu. Si sus si jos. Banuiesc ca asa e normal la astia...stirbi.

Jos, se vede gingia latita in dreptul incisivilor centrali, dar in spatele pliului acela.
Eu credeam ca pliul ala dispare cand apar dintisorii.
E normal asa?

Sper ca n-am fost alambicata in explicatii.

Pup, ms anticipat pt raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza trupa!
Elly eu m-am speriat ca ii ies copilului incisivii de sus in cerul gurii, dar e normal sa aiba sus ca un pliu dupa gingii. Jos nu am sesizat. Lui E cred ca i-au iesit simultan incisivii de jos pt ca se vad 2 zone albe unde ar trebui sa fie dintii, dar nu prea ma pot uita bine in gurita lui inca.
Va ca is in butoi rau de tot, nu stiu ce sa fac, daca sa mai astept sau sa-l programez pe E la operatie la ochisor, tare amarata sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Fetelor, ati fost dragute! Nu stiu daca ce vroiati sa spuneti in plus era ceva "acid" eu n-am sesizat nimic deranjant in mesajele voastre. Sigur ca fiecare copil e diferit si fiecare mama e diferita. Eu ma simt vinovata cand stau prea mult pe calculator, ma simteam cumva asa si inainte sa il nasc. Am tendinta sa evit lucrurile importante de facut si sa ma "relaxez" prea mult. Adica am tendinta sa fiu lenesa, ce sa mai zicem atata. Am atata treaba ce as putea face prin casa si in loc sa profit ca Mihai se mai joaca si singur eu stau pe net. In fine, hai sa trecem peste astea. Nu-l tin intr-un glob de sticla, nici nu as vrea sa fie lipit de mine. Eu mi-as fi dorit sa fie independent, insa trebuie sa am grija la ce isi doreste el si cum se simte el. El e intr-o perioada in care nu vrea sa-l las singur. De multe ori plange daca vede ca plec de langa el si noaptea verifica sa fiu acolo cand adoarme. Azi noapte la 1 a trebuit sa-l iau cu mine ca nu mai vroia sa doarma. Asa ca eu simt ca acum ar trebui sa-i acord toata atentia mea. Cred ca fiecare se adapteaza situatiei in care se afla.
Anitta, o sa mai pun poze si pe Picassa, evident ca nu stiu cand. Momentan trebuie sa aleg ce poze de la botez pun in album, si nu m-am ocupat deloc de asta. Ca tot ziceam ce lucruri ce am de facut si de care nu ma apuc.

Mergi la inceput