Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neata!

La cat mai multe lunite printeselor sarbatorite! Sanatate si progrese multe si usoare!

M-a intristat rau vestea despre Shosho. Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate puiutului! Offf! Cum sa aiba atata puroi la ochisor?

Roxana, sper sa scapati si voi de branula azi si sa fiti bine!

Anitta tot cam asa suntem. Am facut azi programare la pediatru pentru maine. De 2 luni nici nu l-am mai cantarit, sa vedem cat o mai avea.
Ieri a facut un pic de diaree de la para, dar i-am dat mucilagiu de orez si vad ca azi a iesit chiar bine.

Ylari tu pe mine nu m-ai deranjat, si nu ma deranjezi nici acum.
Mihnea este diversificat de 3 luni deja. 3 luni in care a mancat zilnic piure de legume, si i-a placut.
La el reflexul de protruzie a limbii aproape a disparut.
Ce face acum - ca baga limba in lingurita - este un refuz al mancarii, cauzat de eruptia dentara, cred eu. Ca altfel nu-mi explic. Nu mai vrea nici cereale, nici lapte...nimic.
Fructele le-am inceput de 2 saptamani dar nu prea ii plac, nu stiu de ce.
Sper ca azi sa pape macar legumele.
Sunt convinsa ca e doar o faza in diversificare si o sa treaca, dar e tare extenuant.

Cuchi ce pui dolofanel ai tuuu!
Chiar daca se ridica el mai tarziu, nu conteaza. Sa fie el sanatos si in ritmul lui.

Virgi niste dintzoci nu ne dati si noua?
Ca vad ca s-au dus toti la voi...fara numar.
La noi...ioc!

Saptamana reusita, dragelor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Am reusit sa recuperez! Sunt o mama rea pentru ca in timpul asta imi ignor copilul pe care l-am lasat cu jucarii in centrul de activitati. Si el saracu sta cuminte si se tot uita la mine. Mai devreme adormise pe salteluta unde il pusesem pe burta in timp ce eu citeam ce-ati scris voi. El n-a adormit niciodata pe burta. Totusi ma gandesc ca daca nu plange poate nu-l deranjeaza ca nu il bag in seama...

Deci stau putin. Bun venit fetelor noi! Sa auzim de bine! A, am si eu o curiozitate pe care o am inca de cand eram gravide. De ce unele fete cu termen in iunie n-au intrat la noi in Odisee ci au intrat din prima la iulie-august? Nu zic de cele care au nascut in mai sau iunie prematur ci de cele care aveau chiar termen in iunie conform calculului.

Felicitari, Miha pentru premiile Biancai! Foarte talentata micuta si foarte relaxata pe scena. Un real succes!

Imi pare rau pentru toti bebicii bolnavi. Ma simt aiurea sa ma mai plang eu de niste treziri dese cand altii au probleme asa serioase.

Si ca tot vroiam sa spun mai devreme, am dormit cu Mihai in unele nopti. Nu toata noaptea, cand simteam ca se trezeste mai des sau pe la 5 dimineata cand aveam impresia ca n-o sa mai adoarma. Azi noapte l-am luat cu mine la 3 pentru ca eram super buimaca si speram ca ne odihnim mai bine. Cand doarme cu mine e super agitat si se tot foieste si se zbate. Azi noapte m-a tot pipait cu mainile pe fata sau se pune pe o parte si zgarie cu degetele cearceaful(nu stiu cum sa exprim altfel). Totusi cred ca atunci cand doarme singur nu se zbate chiar asa, desi e posibil sa nu-l aud daca nu scanceste. Deci chiar nu pare o idee buna sa dorm cu el. Au fost si nopti mai bune cand nu s-a trezit chiar asa des sau oricum nu s-a trezit sa suga. Acu vreo 2 nopti a fost asa. S-a trezit pe la 2 sa manance, apoi la 4 s-a trezit si i-am dat suzeta(A adormit la loc instant) si apoi s-a trezit de tot abia la 7. Deci de la 2 la 7 n-a mai mancat, deci se poate. Si nu stiu de ce se trezeste, chiar nu stiu. Dinti eu nu vad. Cred ca mai avem pana la dinti.
Va las ca ma simt vinovata ca-l las singur. Desi el se joaca linistit cu jucariile. Tare cuminte copil mai am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza trupa!
La multi si frumoase lunite pentru Sophie si Sasha!
La multi si frumosi ani draga noastra Diana!
Aruncati cu galeata de cafea pe mine ca tare somnoroasa mai sunt ca a meu sot in loc sa dea caloriferul la 3,5 cand ne-am culcat , l-a dat la 5.... pfff sunt inca turmentata de la caldura.
Eric a dormit bine, cred ca a fost scandal 2 nopti pt ca ii era prea cald, am renuntat la sacul de dormit si a revenit la normal, trezire la 2-3 si la 5-6 si finala la 8.
Noi venim dupa un we plin, dupa ce sambata am fost in 2 vizite, ieri am avut musafiri acasa, abia la 7 s-au dat dusi, dar tare mi-a placut sa am casa plina si Eric a fost si el incantat, doar cateva matzaieli de alintat.
Ylari am fost cu E la oftalmolog si are canalul lacrimar infundat si cu tot masajul nu si-a revenit, cred ca ne paste operatia .
Elly nici noi nu suntem dintzosi... se vad jos dintii dar nu au spart, asteptam, numai ca e cam certat cu tzatza si suge cu aer f mult si da-i plans si tipete pe el la fiecare supt.
Cuchi si E tot asa le face pe toate mai greu pt ca e szolocanel si pe langa asta il tinem si numai in brate din cauza refluxului teoretic si practic pt ca mi-e tare drag si cand incepe sa miaune il iau... daca ii place brate-brate .
Va dorim o zi si o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

PS Anitta e pe facebook? Te-ai trecut in lista de id-uri DC de pe grupul de facebook? Ne pui si noua poze cu minunile tale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Aever, am cont pe fb, dar nu sunt in grupul fluturasilor. Poze c u copiii am pus pe Picasa acum cateva zile. Chiar acum cateva minute m-am gandit la tine, ce ti-e si cu telepatia asta. Daca intra si Virgi, ma declar medium. Hahaha


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Cuchi, ce copilut maricel ai! Excelent! Elly, astept sa ne spui parerea pediatrului, ce-o fi cu bebicul oare?... Aever, cred si eu ca esti aspra cu tine. Nu pot scrie acum mai mult, dar sper sa am un pic de timp liber sa o fac. Mi-ar fi mult mai la indemana face to face, cuvintele nu transmit decat o mica parte a mesajului. Mi-ar placea mult sa te intalnes in realitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Dar apropo de poze: nu ni-l mai arati si noua pe Mihai cel cu gurita asa de frumoasa si cu ochisori albastri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Elena te inteleg perfect cu urletele si cu plimbatul in brate ca exact cu aceeasi problema ne confruntam si noi.Am inceput sa-l pun iar in wrap ca parca nu ma doare spatele asa tare si plus ca am mainile libere,chiar daca nu fac mare treaba,totusi pare mai usor asa.Eu tot sper ca dupa ce vom termina tratamentul isi va mai reveni ca zilele astea a fost doar miorlait si nimic nu i-a convenit.Mereu numai in brate de ni s-au lungit mainile.Azi dimineata mi-a urlat atat incat un pic a lipsit sa nu clachez.Cand am zile de astea parca incep sa ma gandesc sa ma intorc la servici si sa caut o bona ca imi e ca o iau pe campii.Of of tare e greu uneori.


Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Dragele mele, va multumesc pentru griji.Nu am avut puterea sa va povestesc prin ce trecem, mi-e greu sa vorbesc despre asta, insa ne apropiem de final acum.
Virginia, eu am simtit cutremurul chiar foarte bine...Cezar dormea si cand l-am trezit a crezut ca mint. Pupici dulci dintzosului alintat. Surioara cum se mai simte cu burtica?
Elena, nu mai amana, mergi la dr si rezolva problema lui Eric. Cand am vorbit cu dr, m-am gandit imediat la tine si mi-am promis ca iti voi povesti tot ce stiu despre canalul asta amarat.
Dupa cum stiti, de cand am nascut, ii curgea un ochisor lui Edy, ceva galbui, lipicios. Am fost la dr de familie, oftalmolog si pediatru, adica am facut trei tratamente insa ochisorul era la fel. Mai rau, nu il mai deschidea la fel de tare si incepuse un fel de strabism (doar la acel ochi). Am sperat sa treaca cu masaj insa nu...Am mers la spital, la un profesor dr. Dupa ce l-a vazut, mi-a zis sa ii pun picaturi si sa revin peste 3 zile(medicamentul e din spital, nu stiu numele) si sa fie nemancat cu 6 ore inainte. A urmat o noapte ingrozitoare, Edy papa non-stop, maxim la doua ore, inclusiv noaptea. Ajunsi la spital, vorbesc cu dr de anestezie locala...in final vine o asistenta in salon, zice sa ii dau blugii si papucii jos si il ia deodata in brate( nu m-am asteptat, in sinea mea, tot amanam momentul), imi spune ca o sa il aduca infasat cand se trezeste. A fost adormit puiul, cumva e mai bine. Peste 10 minute se auzea pe hol un copil care urla de parca il taiai pe viu, o mamica din salon zice :"e al tau?". Nuuu, al meu are vocea mai subtire si mai dulce. Fetelor, sa lesin nu alta, ma uit pe hol si el era, puiul meu racnea. Daca nu tipa asistenta la mine, cadeam. L-am luat in brate si au urmat suspine multe insa s-a linitit destul de repede. Cand vine dr, eu plangeam. A zis ca membrana care bloca canalul se osificase (puteam sa fac si mama-masajului ca nu trecea),ca era fff mult puroi acolo si ca partea de canal blocata nu s-a dezvoltat de tot( ceva de genul asta). Revenim a doua zi, inca o noapte chinuita si nemancata. De data asta nu il adoarme, nu il anesteziaza, si nici eu nu am auzit nimic. L-a spalat pe canal cu antibiotic, se formase iar puroi acolo...Concluzia: un microb luat din spital la nastere, e o sursa de puroi undeva, scapam de ea insa dureaza. Puroiul asta e periculos pentru ca atat oasele si se duce la cap. Azi am fost iar, doar s-a uitat la el, insa noaptea tot grea a fost...fara tzitzi. Revenim joi si continuam tratamentul: doua feluri de picaturi ce ustura rau. Urmarile: nu vrea sa il las din brate deloc, se agata de mine si plange, daca il pun pe spate tipa(asociaza cu manevra de pus picaturi), e mult mai mofturos, si mie imi vine sa plang mereu de ciuda.
In tot acest timp, mai merg si la stomatolog, nu mai rezistam de durere si a trbuit sa lucreze la o masea cu anestezie....iar fara tzitzi o perioada...insa m-a ajutat sotul mult, i-a mai dat fructe, l-a plimbat afara, am scapat mai repede cu asta.
Alta belea cu care ne luptam e baia. De cand i-a facut socra-mea baie si masaj apoi(unde a plans mult si tare), Edy nu suporta sa il spal. Cum vede cadita plange. Acum incerc sa fac dus cu el, sa ne jucam, daca esueaza si metoda asta, merg la mama si ne bagam in cada. Poate merge asa.
Mi-a fost foarte greu zilele astea, insa incep sa imi revin.
Va multumesc mult fetelor ca v-ati gandit la mine.
Elena, sper sa nu patesti ca mine. Daca era doar operatia era ok, insa s-a complicat putin treaba. Nu amana, sa nu se faca puroi acolo.
Va pup dulce pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Doamne, Shosho, ce spui tu acolo!!! Jur ca mi s-a facut pielea de g#259;ina.cand am citit, Doamne, puiul mic si luptator! Cred ca esti stoarsa de toata energia... Plus nemancatul lui si plansul, nici nu vreau sa ma gandesc! Dragii de voi! Si ce i-a trebuit soacra-tii sa-l maseze impotriva vointei lui, cu plansete, cata trauma pe un puiut atat de gingas! Va doresc sanatate si cat mai rapid si frumos sa va recapatati echilibrul!
Ma gandesc la baie, ai putea sa incerci si in chiuveta, eu de multe ori o spal asa pe I, o asez in fund si apa curge pe ea, ca un dus sau chiar cu dusul o spal, ea fiind in chiuveta. Am facut si dus cu ea in brate, ii place. Acum vezi tu o metoda care sa nu-l sperie. Si cred ca masaj nu mai faci, nu?

Mergi la inceput