va rog dati-mi sfaturi pentru nastere in Cluj

va rog dati-mi sfaturi pentru nastere in Cluj | Autor: ilisca

Link direct la acest mesaj

Buna la toate mamicile si viitoarelor mamici.
Am si eu cateva nelamuriri si va rog sa ma ajutati. In curand trebuie sa nasc, deoarece sunt in saptamana 36, la doamna doctor Puscas Mariana de la Ginecologie 1 din Cluj. Pana in momentul de fata sarcina a decurs foarte bine dar la ultimul control la 33 de saptamani bebele a avut 2.250 g, iar acum banuiesc ca are peste 3 kg, iar cand va veni momentul sa nasc poate o sa fie maricel si mie putin frica sa nu intampin probleme la nastere (dureri prea mari si sa trebuiasca sa ma taie prea mult). Aveti careva vreo informatie daca la Ginecologie 1 se face si cezariana daca ceri (daca nu se face imi spuneti va rog un alt spital sau clinica de incredere unde se face cezariana la cerere In Cluj)? Mamicilor care ati nascut cu doamna doctor Puscas Mariana imi puteti spune va rog ce impresie va facut, cum sa comportat si daca a asistat la nastere pentru ca nu mi-a dat nici un numar de telefon de-al ei, zicand ca o vor suna asistentele de la spital si mie frica ca nu o sa vina la nastere.
Nastere epidurala aveti idee daca se face la Gine 1 si daca se face la cerere sau doar cand considera ei ca este necesara.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xtraordinary spune:

buna Ilisca,
iti doresc inainte de orice nastere usoara si bebe sanatos si mancacios.
Am nascut mai demult la Gine1, conditiile au fost ok pentru perioada aceea si aveau si atunci rooming in. Bebe a avut 4 kg si nu s-a intamplat nimic rau.
Din pacate nu am date actuale, stiu ca se face epidurala la cerere dar de cezariana nu stiu. Am nascut natural.
Oricum clinica e mai sigura ca Stanca, din ce am auzit. Si Ginya, dar este privat.

O idee ar fi sa intri pe forumul mamicilor de la Cluj si sa le intrebi direct.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=164577&whichpage=1&SearchTerms=Cluj%2Crulz br /
Oricum, sfatul meu este sa incerci sa vezi nasterea cu cat mai putina teama, pentru ca este inscrisa in corpul tau si in 99% din cazuri el stie ce sa faca. Stiu ce inseamna sa nu fii sigura ce vei face sau cine va asista la nastere, dar chiar daca ai un plan EXACT acesta nu va fi 100% aplicat. Am 32 de sapt de sarcina si nu ma entuziasmeaza ideea nasterii, dar Clujul e un loc bun sa nasti (nu cred ca vor aparea multe pericole nici chiar daca nu iti cunosti gine din timp si nasti cu cel de garda).
Iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

La Gine 1 nu se face cezariana la cerere, numai daca sunt probleme care sa puna in pericol viata mamei sau a copilului. Asta stiu sigur.
La Stanca si Gynia stiu ca se fac cezariene la cerere.

Mergi la inceput