placenta praevia

placenta praevia | Autor: flaviutza

Link direct la acest mesaj

fetele, iar ma apuca disperarea...
mie mi-a zis la eco ca am placenta situata jos, dar ca deocamdata nu sunt probleme, ca cel mai probabil va urca mai incolo..
acum am citit pe net despre acest lucru si am aflat ca daca nu urca pana prin sapt 26 sau 28 se pune diagn de placenta praevia...si ce imi citira ochii la placenta praevia..mai bine nu spun ca va sperii..oricum cica tre neaparat cezariana, ca fatul nu este oxigenat suficient,ca se naste prematur..
acum nu pot decat sa sper...cealtceva? mai e cineva in sit asta, si daca da, ce anume v-a zis doctorul?
ca al meu nu parea speriat..
eu sunt mom in sapt 17 , inca mai sper sa urce..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Flaviutza, exact ca tine am patit si eu. Placenta era joasa prin sapt 15-16, plus ca am avut si ceva sangerari...am luat o carte de Obstetrica si am citit...m-am ingrozit. Si pe la 20 sapt era tot jos, mai urcase putin...Iar da-i cu cititul...Pot da examen din capitolul "anomaliile placentei".
Bineinteles ca a urcat placenta dupa (abia recent am aflat ca e oarecum normal sa fie mult mai jos in sapt 14-18).Acum am 26 sapt; placenta e bine-mersi, copilul la fel...
Mai bine nu mai citeam , ca mai mult m-am stresat. Cateodata e mai bine sa fii ignorant.
Te pup,
Adina Iulia, BB 26W

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Flaviutza

In saptamana 24 eu eram tot cu placenta praevia dar ulterior s-a hotarat sa urce. Deci nu dispera ca nu-i bai. de citit si eu am citit tot ce-am gasit si-am vorbit si cu dr (prof dr Ancar)care a fost f linistit ca nu-i bai chiar daca ramane asa.

Sanatate multa si ... rabdare!

Ioana si "Arturicii - sapt 31"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

Si eu am avut placenta previa. La 1.5 luni sau 2, nu mai stiu sigur, am avut ceva sangerari, la 2,5 luni am avut o hemoragie puternica. Am stat 2 sapt in spital unde s-a constatat ca aveam placenta previa si din cauza contractiilor pe care le aveam de atunci s-a dezlipit intr-o parte placenta, am avut si un hematom langa ea de cand se dezlipise, cu tratament si stat la pat 2 luni si apoi efort fizic foarte foarte putin am reusit sa-l duc pala la 36 sapt cand am nascut prin cezariana desi placenta urcase, dar nu erau sigur ca era bine prinsa si aveam si miopie. BB a avut 2.800 la nastere, deci nici prea mult nici prea putin, dar nu ar fi fost rau daca ar fi avut mai mult. Doctorul mi-a zis ca a fost micut din cauza placentei.
Dar vezi ca si praeviile de termina cu bb-i sanatosi si voinici.

Adina si dragalasii ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Stai linistita Flaviutza. Si eu am avut placenta jos inserata, dar si-a revenit la normal prin saptamina 28. Dr. mi-a zis ca nu are nici o semnificatie patologica si sa nu ma impacientez, caci sarcina, pe masura ce creste, va trage in sus de placenta. Si asa a fost. In cazurile in care placenta e f. jos inserata poti avea singerari (jumate de la tine, jumate de la BB, dixit dr.), eu numai de asta m-am temut mai mult, nu de alta dar am Rh negativ si as fi putut face anticorpi la BB. Dar, din fericire, nu a fost cazul si totul a fost OK.
Sa fii sanatoasa si nastere usoara !

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Si eu am avut risc de placenta praevia ( nu era chiar pe col dar era la 4 cm doar de acesta, si am avut destule probleme de la acest aspect, adica sangerari maronii) insa in sapt 26 a avut loc migrarea placentara si a urcat la 8 cm de orificiul intern al colului. Chiar daca va fi sa fie praevia, nu-i chiar asa un capat de tara, dar trebuie sa stai mai mult la pat si sa nasti prin cezariana! Oricum bafta si sa nu fie cazul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

hai ca m-ati mai linistit! oricum sangerari nu am avut, si sunt in sapt 18...sa speram ca va fi bine. domnul bebe e chiar mai dezvoltat decat ar trebui, lichidul in exces s-a mai retras, momentan sunt linistita.
oricum sunt sanse mari sa fie cezariana, din doua motive: bebe s-a dezv f bine, e cam marisor, avand in vedere ca am mancat ca o sparta si n-am avut pic de greturi in primele luni si daca o tine tot asa cu crescutul e vai de pielea mea, ca am diametrul bazinului foarte foarte mic..practic nu am deloc solduri, nu stiu exact masuratorile, insa imi pot atinge cu palma deschisa chiar si acum cu burtika cele doua proeminente osoase ale bazinului...
mi s-a spus sa o las balta cu sarea( si eu pap f f sarat de mica) si sa mananc miere de albine zilnic pt dilatatie..

Mergi la inceput