Imprimanta cu laser sau cu inkjet ?

Imprimanta cu laser sau cu inkjet ? | Autor: Alizee

Link direct la acest mesaj

Trebuie neaparat sa imi cumpar o alta imprimanta, dar nu sunt lamurita care ar fi diferenta intre cele cu laser si cele cu inkjet ( a mea asa este ) sau cu deskjet.

Multumesc.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Costul cartusului. Imprimanta mea deskjet costa ea cat un cartus cu care trag maxim 350 de foi, pe alb/negru, la color nu stiu probabil mai scump. Daca vreau sa-l reincarc merge maxim o data pe urma sunt nevoita sa cumpar cartus original.
Daca iei una laser e usor mai scumpa decat un deskjet, dar e din cauza consumabilelor, adica a cartusului care se reincarca la nesfarsit si tine mult mai mult decat un cartus cu cerneala.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ia uite aici "As a general rule of thumb, the cheaper the printer, the more expensive the ink is."

http://www.dslreports.com/forum/r20739419-Inkjet-and-Deskjet-difference

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si eu am avut aceeasi problema . mi-am luat o imprimanta inkjet care ma tinea cartusul foarte putin si il incarcam max de 2 ori . de multe ori il cumparam pentru ca nu mai mergea incarcat . costul celor 2 cartuse noi era 160 ron . cand mi-era lumea mai draga nu mergea ca se termina cerneala .

acum mi-am luat laser . scot cam 1700 coli , fac copii xerox si ma costa 35 ron incarcarea . nu pot decat alb negru dar pentru color am o librarie jos unde imprim .

deci , parerea mea este laser clar .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Multumesc pt raspunsuri.

Da, o imprimanta cu laser o sa-mi cumpar.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu mi-am luat un samsung - nu ma pricep la marci , dar am intrebat unde se incarca cartuse care cartus-marca este mai rezistant la incarcari multiple . mi-a recomandat-o pe asta si sunt tare multumita . daca te-ai decis fa un drum si pana la un centru unde se ocupa de cartuse si iti raspund la intrebari . am dat 460 ron - dar mi se par cei mai bine investiti bani din cati am cheltuit pe electrice/electronice .

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Fa o socoteala cat de multe coli printezi.
Eu scot destul de multe, am luat 3 imprimante laser SH si sunt foarte multumita.
Una mica si simpla pentru acasa, HP, scot 2000 coli cu un cartus,
una mare cu scaner la birou + una color. La birou scot volume intregi,nu pot face o socoteala dar tot pe-acolo ssunt performantele. Le folosesc de 3-4 ani si sunt second hand, aduse din Germania.
Un incarcat e 65 lei (negru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu am optat pentru una laser, noua, un HP PP1100, care costat anul trecut pana in 300 de lei. Inainte sa o cumpar am dat telefon la un centru de incarcat cartuse si tonere, i-am spus baiatului de acolo ca-mi trebuie o imprimanta laser si ca am ochit modelele x, y si z, cat ma costa o reincarcare si el ce ma sfatuieste.

A fost un gentelman si mi-a explicat despre fiecare si el a recomandat HP-ul ala, ma tine 1700 de pagini o incarcare si costa 50 de lei reumplerea dar nu are chip (unele tonere trebuie si re-chipate la reincarcare). Deja sunt la a 4-a reincarcare si in afara de o mica liniuta pe cilindrul de transfer nu are nimic cartusul. E folosita la gradinita deci e muncita

Edit: un toner nou, original HP, (care include si cilindrul de transfer) pt imprimanta mea costa cat imprimanta in sine, e in jur de 320 de lei, dar se gasesc si compatibile care costa 120, noi.

In plus, la o imprimanta laser daca nu o folosesti un timp nu risti sa ti se usuce cerneala pe capete sau chiar in cartus. Cand imi voi lua imprimanta acasa tot una de-asta laser micuta voi lua.

Mergi la inceput