MONTIGNAC (180)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cryssa spune:

Brandu tot urmaresc vremea si speram sa fim ok. Sa nu facem Craciunul pe cine stie ce coclauri .

Apropos de mutat de acasa, ii mai zic fica-mii ca abia astept sa faca 18 sa plece la college sa mai traiesc si eu o viata. si ea zice "niciodata, niciodata o sa te las" in romaneasca ei stricata, e asa de funny .
Sa ne bucuram ca sunt sanatosi copiii nostri si noi pe langa ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Chrys, amenintarea asta am facut-o si eu, insa de-abia acum vad ca de fapt pe mine ma doare...
Asta e.
Fetelor, ce mai faceti? cum mai merge`?
Meniul meu de aseara:
quinoa cu vitel si legume (toate la un loc)
Azi:
MD: wasa
Pranz: am quinoa la mine cu legume
Diseara fac paste monti cu creveti la fetita mea acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Ieri am fost cuminte, aproape:
Md: un mic foietaj
P: morcovi cruzi si o bucata de jambon prajit in tigaie (fara ulei)
G: o banana, un mar
C: pireu de telina si un burger (numai carnea de fapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello!
Ce mai fac frumoasele?
mi-e rusine sa zic meniul din ultimele zile sper ca de vineri ma tin mai bine de treaba, ca incepe vacanta.

Noroc ca am facut niste sedinte de drenaj limfatic, cred ca de la alea mi-am mentinut kilogramele, ca in rest... tot la doua zile am mancat pizza (cu mult spanac si alte legume, ce-i drept, dar totusi...pizza).

mi-am cumparat o cutie de ruccola si mi se strica prin frigider ca n-am timp sa-mi fac nimic


azi ma duc la dr ca nu se mai poate cu tusea asta!!!


Lorelei, Cryssa, apropo de copii, eu abia astept sa-si ia zborul la casa lor, sa mai ies si eu in oras si sa plec in concedii fara bataie de cap! ca-mi mananca urechile, nu mai pot! au 3 ani si respectiv 1 an, va zic ca e de groaza, toata casa e cu fundul in sus, toata ziua trebuie sa fac curatenie, se cearta ca chiorii pe jucarii, nu pot pleca nicaieri, no sex, no life, no nothing. si toata ziua stau agatati de fundul meu, parca taica-su nici n-ar exista; eu stau si invart lingura in oala si ei stau fiecare cu cate un picior de-al meu in brate. imaginati-va, doi mamosi! abia astept sa se insoare!

Wow, Brindusikule, ce trai pe vatrai! bucura-te de vacanta la mami in brate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

...ninha m-am prapadit de ras la mesajul tau ... nu mai fi supi

gena ies cu la tine...burgerul e facut de tine?daca nu EVITA-L... in primul rand ca se pune zahar in el..si in al doilea rand ca are glutamat de sodiu care e super mega cancerigen!!

io la fel ca ninha nu va spun ce mananc...pot spune doar ca is chestii gatite in casa..da nemoti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Burgerul nu era facut in casa , nu are zahar, ca m-am uitat, dar are alte "bunatati" chimice. Din pacate ... nu am timp sa gatesc, ma apuc duminica de pregatirile de Craciun, insa Non-Monti toate!!!!
Promit ca dupa Anul Nou o sa incep iar cu sportul si cu Monti total!!!

Mai fetelor, nu va mai plangeti, ca nu aveti viata din cauza copiilor, ca nu ati fi avut viata nici fara ei. Va zic eu ca iesirea la baruri, cinema, sex life activ si ce mai vreti voi... dupa o vreme nu v-ar mai conveni. Eu zic sa va ganditi, ca sunt altii, care atunci cand vor fi la pensie, nu va avea cine sa le deschida usa si sa ii intrebe ce mai fac. Sunt persoane care s-au mutat la casa de batrani pentru ca nu au copii si nu mai pot sa iasa sa isi cumpere singuri o paine.
Ieri am fost, cu proiectul meu, la o casa de batrani si am vorbit cu niste babutze. Una zicea ca ea a avut o viata plina de bani, bautura si amanti, dar nu a tinut nici un copil si acum este singura si trista, asteapta fratele ei sa ii semneze actele pe casa. Iar o alta, care a facut 11 Fiv-uri la viata ei ... si cand a murit sotul ei, ultimele lui cuvinte au fost: "Ai fost dragostea vietii mele, pacat ca nu am putut sa avem copii" ... ce sa va zic... nu mai am nimic de adaugat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Ninha, esti de coma
Uite, cam asa mi-am imaginat eu scena, doar ca nu e barbat, ci femeie si are doi copii agatati de picioare: http://www.adspedia.ro/wp-content/uploads/2010/01/copil_agatat_picior_tata_jos.jpg
Asa ziceam si eu, doar ca socoteala de-acasa...
Acum mi-e dor sa-si roteasca ochii si sa ma contrazica din orice. Asa-i omu', vrea ceea ce nu are...
Brindu, savureaza-ti vacanta din plin si bucura-te de familie. Fericito
La monti te poti intoarce cand esti din nou acasa
Chrys, si fiica-mea vorbeste cu mine mai mult germana decat romana. Nu ca n-ar sti romana (vocabularul roman este mai sarac ce-i drept decat cel in germana), dar a spus ca se simte "acasa" in limba germana. Sunt haioase asa, juma/juma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ninha, foarte plastica descrierea Dar eu zic ca si Gena are dreptate, fara copii ne-ar fi mai pustie viata.

Brandu, m-ai innebunit cu salata ta orientala asa ca diseara o prestez si eu.

Cryssa, drum bun

Kallista, ai ajuns in Romania?

Lorelei, imi dai si mie reteta de paste cu creveti? Ne plac foarte tare crevetii dar cu paste nu am incercat.

Ati stabilit meniul de sarbatori?

Prajituri cred ca o sa fac un cheescake si turta dulce pt Stefi. Sigur mai face si maica-mea vreo doua feluri, dar cum nu sunt fan nu e nici un pericol

De mancare inca nu stiu, ma apuc azi de scotocit dupa retete.

XOXOXO



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Asa e, fetelor, cand ai prea mult dintr-una ti se face dor de cealalta...

Mi-a dat dr antibiotice oricat am incercat sa ma feresc...

aseara am mancat doua feliute mici-mici de paine integrala cu somon si castraveti. mmmm, ce bune au fost!
am chef sa fac deseara paste cu zucchini, stiti ceva retete?

Ce faceti de sarbatori?
eu tot ma invart pe net si caut retete de praji, dar nu ma pot hotari. Ce ziceti de asta? oare se gaseste faina de castane pe la noi?
http://www.saveur.com/article/Recipes/Corsican-Chestnut-Tart?cmpid=rotd
si astea ptr aperitiv:
http://www.saveur.com/article/Recipes/Beet-and-Goat-Cheese-Napoleons
http://www.saveur.com/article/Recipe/Corsican-Chard-Cheese-Dumplings?cmpid=rotd



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Neata gagici

Puisor, pastele cu creveti le fac dupa "ureche", dar cam asa:
Pun crevetii (nu chiar dintr-aia mici, ceva mai marisori), deci ii pun la prajit in ulei de masline si cu catei de usturoi intregi. Eu pun 2-3 cu coaja cu tot, dupa ce-i apas putin cu podul palmei sa se desfaca. Smecheria asta am vazut-o la tv
In timpul asta pun pastele la fiert in apa cu sare. Ca sa nu se lipeasca pui si o lingura de ulei la fiert (tot de la tv invatata ).
Dureaza cam la fel prajitul crevetilor si fiertul pastelor. Scurgi pastele si le clatesti si le pui inapoi in oala in care au fiert (ca inca e fierbinte). Deasupra torni tot continutul tigaii unde sunt crevetii si usturoiul. Mai torni putin ulei de masline deasupra si gata! Sunt bestiali de simtpli si bestiali de buni!

Meniul? haber n-am! pe 24 mergem la soacra si mancam grill pe masa (e o plata fierbinte unde iti poti praji singur bucatelele de carne, ca in poza www.google.ch/imgres?q=tischgrill&start=60&um=1&hl=de&sa=N&tbo=d&biw=1920&bih=1075&tbm=isch&tbnid=6uMG98BMtMuZkM:&imgrefurl=http://www.coopzeitung.ch/grill&docid=9PKzOtMyZ07ytM&imgurl=http://www.coopzeitung.ch/site/presse/displayImageThumbService/1642266/600x400/4811CZ_R1_tischgrill_top.jpg%253FacitvCropping%253Dtrue%2526multimediaElement%253Dtrue&w=600&h=400&ei=xtrSUMaILMjd4QSo_oCgAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=1492&vpy=270&dur=461&hovh=161&hovw=227&tx=125&ty=66&sig=103308630227189428514&page=2&tbnh=138&tbnw=178&ndsp=74&ved=1t:429,r:0,s:100,i:4" target="_blank">asta).
Pe 25 dec mergem la sora mea si nu stiu ce-o sa facem, de gatit gateste ea, eu fac un desert- probabil tortul meu arhicunoscut si iubit cu fructe si branza (adaptat de mine).
Apoi pe 27 e ziua mea si-o sa avem o multime de invitati. Chiar, aveti idee cam ce sa gatesc? vreau ceva ce pot pregati dinainte, foarte usor si necomplicat, in asa fel incat sa pot sa stau de vorba cu musafirii. As fi tare incantata de orice idee. Anul trecut am avut sunca presata (nu stiu cum se cheama in romaneste, e vorba de sunca www.google.ch/imgres?imgurl=http://www.muelhaupt.de/assets/theme/content/onlineshop/014.jpg&imgrefurl=http://www.muelhaupt.de/artikeldetails/kategorie/produktuebersicht/artikel/rollschinken-im-kochbeutel.html&h=462&w=600&sz=78&tbnid=opHxL9-4-Gt1bM:&tbnh=95&tbnw=124&prev=/search%3Fq%3Drollschinken%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=rollschinken&usg=0hgHnw8DlOtHoxwavafwTWuO7uo=&docid=Suy8gF68obcIZM&hl=de&sa=X&ei=DNzSUOXVNoTj4QS20YGYBQ&sqi=2&ved=0CFUQ9QEwBQ&dur=491" target="_blank">asta pe care-am servit-o cu salata de cartofi, mustar samd.
Puisor, da-mi te rog si mie reteta de cheesecake

Ninha, insanatosire grabnica. Ai grija de tine.

Meniul meu de azi:
MD: Brownies fantastici, din pacate ne-monti
Pranz: mergem sa mancam cu totii la restaurant japonez, banuiesc ca iar ne-monti.
Incerc macar diseara sa fiu monti, inainte sa vina Brandusik cu biciul.

Va pup

Mergi la inceput