Despre ciucalata!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Mie imi place ciocolata cu portocale. Ca de exemplu: Enescu (jofre cu o "palarie" de portocala confiata) si Orangina (bomboana de ciocolata cu crema de de portocale) de la Capsa; ciocolata cu portocale de la Carrefour (marca lor - e ciocolata neagra cu coaja de portocale confiata).

De la Capsa imi mai plac cerisse - visine alcoolizate in fondant.

Imi place si ciocolata cu menta After Eight. After Eight cu portocale / lamai parca nu m-a incantat asa tare (au fost niste editii limitate anul trecut).

De la Ritter Sport imi place ciocolata cu crema de alune (nougat) si cea cu rom si stafide.

Aaaa, era sa uit: de la Leonida's ciocolata cu gianduja (o crema de alune). Bine, de la Leonida's sunt multe foarte bune.

Ma mai gandesc, sigur mai am .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Pe primul loc sunt ciocolatele de la ciocolateriile Leonidas si Jeff de Brugge.
Apoi vin Lindt, Butlers, Ritter Sport, si tot asa.

Imi place ciocolata neagra, daca se poate cu portocala. De fapt nu cred ca poate exista ceva mai bun decat asta, portocala confiata trasa in ciocolata neagra :)
Imi place si cu alcool, desigur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Lindor, ah se topeste in gura si are o textura matasoasa. Orgasm gastric garantat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Leonidas, si nu mai au magazine in Romania [:((((]
Anthon Berg - combinatia ideala - marzipan cu alcohol....
si mai zic mai tarziu, acu e dimineata si m-ati facut sa plang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ciucalata mea preferata e Milka Chocolate Dessert , e ciocolata amaruie umpluta cu crema de ciocolata amaruie, yum-yum. Abia apoi vin trufele simple, apoi scoicile Guylian si alcoolizatele (cu rom alb/whisky)

Ma abtin cu greu sa nu cumpar mai multe Milka, iau una pe saptamana si mananc 2-3 patratele in fiecare seara, asa, pour la bonne bouche

Ce de lume iubeste ciocolata cu portocale sau menta! Chiar ma intrebam cine cumpara asa ceva, io nici batuta nu ma ating de ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

imi place doar aia de casa, dulce de leche sau cum ii zice. sau aia nu e ciocolata?
s batoanele alea sfaramicioase cu lapote praf (sau ce-or fi avand) vandute tot cu denumirea de "ciocolata de casa". dar nu mai gasesc :(

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Leonidas, si nu mai au magazine in Romania [:((((]


Roxana, exista magazine Leonida's in Bucuresti. www.leonidas-mb.ro/contact_us.php" target="_blank">Aici e unul, pe strada Doamnei, in capatul dinspre spitalul Coltea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

oooh, merci! aveau si in constanta, cred ca dupa ce am cumparat eu jumatate de stoc s-au inchis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Lindor, 3 musketeers, si ciocolata dark
( belgiana0

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

imi place doar aia de casa, dulce de leche sau cum ii zice. sau aia nu e ciocolata?
s batoanele alea sfaramicioase cu lapote praf (sau ce-or fi avand) vandute tot cu denumirea de "ciocolata de casa". dar nu mai gasesc :(

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

ciocolata de casa excelenta se face prin secuime. gasesc la diverse targuri, alaturi de turta dulce si Kürtoskalács .

eu sunt in faza in care apreciez ciocolata in maxima concentratie (cu minim de zahar, lapte, alte briz-brizuri...). cat mai neagra si daca se poate bio.

Mergi la inceput