Piersicute de iulie august (11)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Voi cand va apucati de impodobit brad ,geamuri?pe aici vad ca lumea sa apucat deja si mi au facut si mie pofta.m as apuca si eu dar ma gândesc ca pana la craciun isi pierde farmecul si ma satur de ele.
Va doresc o duminica frumoas#259;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Am revenit ... sunt tare suparata ca nu mi-a luat in greutate luna asta deloc , a scazut 300 gr si a ramas acolo . Cred ca nu am procedat bine cu diversificarea asta de la 4 luni , vad ca majoritatea dintre voi va ganditi de la 6 luni sa incepeti . Eu m-am luat dupa pediatra si cred ca am dat un mare gres . Am zis sa intrerup totul si sa mergem numai pe lm si daca intr-o sapt nu ia in greutate , merg cu el la doctor sa vad ce zice . Nici de lungime nu sunt multumita , tot citesc ca bb vostri au 67, 68, 70 cm si al meu are 63 . Practic luna asta a stagnat cu totul , sper sa nu fie vre-o problema .

Va invit la lapte cu orez

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Lorena si denis regurciteaza mult si des dar atâta timp cat ia in greutate nu mai ma stresez.nici eu nu as renun#539;a asa u#537;or la lm.poate nu e de la el.
Balanta tu nu mai ai laptic deloc?
Laura nu stiu ce sa zic cu stagnatul lui Andrei. Ma gândesc ca poate daca tu nu ai prea mâncat si ai mai avut si enterocolitele alea poate nu a mai fost lapticul asa consistent?nu stiu zic si eu...dar atunci probabil ar fi plâns totu#537;i de foame.eu nu prea cred ca ar fi de la diversificare.
Eu nici cand eram gravida nu am avut asa poate ca acum.m ai omorât cu orezul cu lapte.dar mi e lene sa fac.poate imi trimiti tu cu prastia o por#539;ie.si m a mai sunat si cumnata mea ca a facut ceva praji sa mergem la ea.dar dorm b#259;ie#539;ii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Ali , nu a mai plans , l-a durut burtica . Dimineata la patru a reusit sa garaie tare si sa traga un part si a cazut o data pe mine , extenuat maxim . Asta e , am zis ca are aproape 5 luni si nu cred ca ne mai lovim cu durerile de burta , da de unde ? acum o luna am patit-o cu conopida
Azi am stat 4 ore afara , si a dormit . Dupa atata oboseala , va imaginati

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna fetelor.
Noi mai devreme ne-am trezit urland ca din gura de sarpe, ma si speriat. La vreo 10 minute a reusit sa faca kk probabil ca de asta si plangea.
Noi nu stam afara decat vreo ora si asta din vina mea ca eu sunt foarte friguroasa pe cand ea nu e ca mine si ar dormi si 4 ore afara.
De pus in fund mie medicul mi-a zis ca de acum as putea sa o pun intre perne (are 4 luni si o saptamana) dar nu prea o pun ca mi se pare ca o cam chinui.
De regurgitat\ vomitat si a mea inca o fce poate chiar zilnic daca nu la 2 zile sigur, nu cantitati mari. Nu m-am panicat pt ca atunci cand era mica ea vomita dupa fiecare masa si cantitati mari si tot a luat in greutate cam 1 kg sau 800 gr (luna asta) asa ca nu iti face griji eu zic sa o urmaresti si daca ia in greutate nu cred ca e grav.
Laura al tau e flacau pe langa fata mea care are abia 57 cm. Ea a crescut lunar cate 3 cm (am nascut-o de 48) asa ca iar nu imi fac griji. Si eu ma gandesc ca e cam micuta fata de ceilalti copilasi dar ma consolez cu gandu ca creste incet dar sigur. Ma gandesc ca alti copii cresc mai mult in primele luni ai apoi mai putin si invers nu cred sa fie vreo probleme ca Andrei are doar 63. Te-am consolat a mea e doar cu 2 sapt mai mica si are cu 6 cm mai putin (cei drept nici noi nu suntem niste inalti).
De cateva zile a reinceput sa gangureasca dar doar dimineata la ora 5, asta dupa ce se culca la ora 11 seara.
Fetelor fata mea s-a nascut cu un hemangiom care a crescut intre timp si va trebui sa merg la un medic. Cel mai aproape imi e la Iasi si cineva mi-a recomandat un medic chirurg de la Medicina Copilului Prof. Dr. Dan George Gotia aveti cineva idee daca e o recomandare buna? Eu la cabinetul acela i-am facut eco cardio si acum nu stiu daca sa merg tot acolo cu ea. Daca aveti ceva pareri ar fi binevenite.
Sper sa mai apuc sa intru.
O duminica frumoasa in continuare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Vreiam sa mai zic de diversificare da am uitat.
Eu am fost sfatuita sa incep la 6 luni fiind alaptata la san, cei drept ma tenta sa incerc mai devreme dar ma gandesc ca apoi daca se invata sa manance si nu va mai vrea sanul eu inca nu m-am saturat sa o vad cum papa ea tzatza. Si apoi mai intervine si comoditatea daca ii e foame papa e la purtator. Ii dau aproape zilnic suculet de mar adica vreo 2 3 linguri (pe care aproape ca il da afara pe tot) pentru ca o ajuta cu kk ca ea nu facea zilnic si asa a reusit sa se regleze.
Aaaa si mai vreiam sa ma laud ca isi da toata silinta sa se ridice singura in fundulet.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Na'siara

Am dat si noi o tura pe la targ. Ne-am imbogatit casa cu un scaun de masa chicco polly 2 in 1, la 560 ron. Pe site e 620, redus de la 770. Am luat si un gel de dus si un lapte praf, nu ca ar fi fost gratis, dar oricum se terminau si nu stiu cand ajung la farm tei. Am uitat de detergent de biberoane...

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


cand vrei ceva de la BB Tei sa-mi zici k io dau comanda cam la 2-3 sapt si mi le aduce mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Bun seara fetelor,
în legtur cu farmacia Tei, eu fac comand odat pe luna direct pe site, pltesc cu cardul, transportul e 8 lei max, dar îi recuperez. azi fac'comand, mâine o primesc. S-a întâmplat s ajung i în aceeai zi, dar a fost excepie.
Mulumesc pentru incurajari, cred c sunt i un pic exagerat. Intradevar, copilul crete încet, dar sigur. Problema e c este i agitat i plangacioasa când o doare burtica. Când ragaie, chiar dac da lapticul afar se linitete, dac nu e posibil s regugiteze întruna i cantitti semnificative.
Apropo, mi-a comandat soul de pe amazon gaviscon infant. Azi l-am dat nexium pe care mi l-a vomitat cu tot cu lapticul din stomac. Fleur tu cum îl dau lui Eric?
Pup, revin mâine! Noapte bun! A mea doarme! Ura !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna mamici!

Fleur , multumim pemtru urari!
Ioana, La multi ani tizei noastre!

Bea, numele doctorului nu imi spune nimic si din pacate nici nu stiu catre cine altcineva sa te indrum. La ce cabinet ai facut ecocardiografia? Ce doctor?

Noi ne luptam cu cerealele de cateva zile. Majoritatea ajung pe barba, obraji, gene, sprancene, par, urechi..poate totusi ceva ceva ajunge si in stomacel. Azi am ajuns la 6 lingurite.

Intrebare pentru mamicile cu experienta: cand o sa-i dau supa, cum fac la inceput? Pun o singura leguma la fiert ca sa ii dau doar zeama? De exemplu ii dau in prima zi o lingurita de zeama de morcov fiert, a 2-a zi 2 si din a 3-a zi pun la fiert inca o leguma si ii dau zeama din astea 2 legume fierte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Danette cabinetul se numeste Medicina Copilului (e localizat pe langa maternitate) am mers la dr. Rusu Georgiana. Mi-a fost recomandata de medicul cu care am nascut si in care am mare incredere. Iar chirurgul pediatru de la acest cabinet e tatal dr. la care am facut eco cord. Eu ce am googalit despre el ma incantat. Cred ca voi merge sapt asta la el vedem ce zice. Ma gandesc ca fiind medic batran e si experimentat. O sa vad eu. Astept sa vad ce zice si Michelle poate stie ceva.
Mandra mea se miauna in patuc ca nu vrea sa doarma si ar sta putin in pat cu mine la joaca. Mie asa o ciuda ca avea program bun si nu stiu dc si la stricat. Gata fug mie mila de ea.
Pop

Mergi la inceput