FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 37

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raisa2012 spune:

FUMI, imi pare rau pentru dezamagirea si pentru durerea ta. Aproape toate de aici, am trecut prin aceeasi stare. Ia-ti o perioada in care sa te linistesti si apoi treci la lupta! Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

miracol e vorba de mutatiile genei PAI-1. eu am facut analiza la Medlife unde e 250 ron. in lista de analize o gasesti la biologie moleculara www.medlife.ro/pentru-tine/analize-medicale/
la synevo: www.synevo.ro/gena-inhibitorului-activatorilor-plasminogenului-pai-polimorfism-675-4g5g-risc-trombofilie/
bafta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

QiaoBing , multumesc mult pt ajutor , o notez si ma duc sapt viitoare la bioclinica, e singura de la noi din oras unde se fac mai multe tipuri de analize!doar acolo am gasit analiza celulelor NK!te pup si duminica frumoasa!

Astept un "miracol" curand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

raisa,eu te-as sfatui sa faci analizele astea...iti spun din propria experienta, am mers cu incredere dupa puiuti in Grecia, cu gandul ca dr m-a linistit sa nu fac analizele, pt ca aveam 26 de ani si e exclus sa am mutatii la varsta asta!...si binenteles am ascultat si sarcina s-a oprit din evolutie....u s-a mia dublat beta...si am tras=o doua luni dupa aia....sa elimin sarcina....
tu te nasti cu mutatii...mostenite genetic...indiferent de varsta si pr medicale...eu zic ca tre sa le faci sa elimini orice risc!
eu m-am invatat minte, si acum le fac...deocamdata mi-am gasit o mutatie in grupa MTHFR...
de donatoare nu stiu ce sa zc, cred ca trebuie sa platesti suplimentar ca sa o testeze si pe ea!
asa ca tu alegi....oricum bafta~!

Astept un "miracol" curand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

va pup dragelor...o duminica frumoasa!!

Astept un "miracol" curand...
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Miracol, eu sunt deja in trim II, de la 14 sapt. Acum sunt in 17, maine intru in 18
Raisa, mutatiile genetice, daca le ai, iti pot opri sarcina in evolutie. Daca le are donatoarea, singura problema este ca e posibil sa le mosteneasca copii tai, dar nu influenteaza crioprezervarea embrionilor...
Va pup

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miracol11

QiaoBing , multumesc mult pt ajutor , o notez si ma duc sapt viitoare... singura de la noi din oras...

Miracol cred ca am gasit-o:www.bioclinica.ro/index.php?section=analize&loc2=2&c_type=1&id=533" target="_blank">http://www.bioclinica.ro/index.php?section=analize&loc2=2&c_type=1&id=533 - plasminogen activator inhibitor 1.

Succes (adica sa nu o ai)!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrica spune:

Raisa nu stiu cat de relevant ar fi mutatiile donatoarei avand in vedere ca tu esti cea care va trebui sa duca sarcina la bun sfarsit. Cred ca mai degraba ar tb sa vezi daca nu cumva ai tu vreo mutatie care sa-ti puna in pericol o posibila sarcina.
Pt mine donatoarea fara mutatii recunosc ca este in moft, diferenta e ca eu stiu deja ca am o pb in a tine sarcinile datorita trombofiliei si in plus imi permit sa platesc testele donatoarei.
Daca as fi stramtorata cu banii, as alege clar sa-mi fac eu testele.
Nu am inteles ce ai vrut sa spui prin pastrarea embrionilor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

merci nanne, am gasit si eu intre timp!pup
si eu sper sa nu o am...daca iasa , asta e!
noapte buna all!!

Astept un "miracol" curand...
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna fetele, tare liniste pe aici pe la noi...
Ieri am avut o zi plina, am vizitat sectia noua de maternitate din spital, f frumos s-a facut, am asistat la o nastere naturala care m-a marcat , am facut eco, bebe e ok in 2sapt cred ca ne vedem . Aseara in schimb mi-a fost rau m-am speriat tare asa ca panica s-a instalat f repede la mine....nu stiu ce-i cu mine ca nu-mi pot controla emotiile astea. Ar trebui sa fie emotii constructive dar vad ca pe mine ma doboara si mai rau imi fac
Azi vad ca sunt mai ok.
Coco, Alina, Bichi, voi tot asa de emotionate sunteti sau eu o iau pe campii?
O saptamana usoara va doresc


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
35+

Mergi la inceput