Earl Grey (ceai) - va ajuta la raceala/digestie?

Earl Grey (ceai) - va ajuta la raceala/digestie? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

O intamplare oarecum amuzanta pe care as pune-o pe seama ceaiului asta: mama unui baietel din clasa fetei a adus la scoala ceai, Earl Grey, drept cadou pt. colegi si profesoara (impreuna cu niste fursecuri). Fusesera cu totii in concediu in Marea Britanie :).

Fata mea, care raceste f. usor (cu complicatii ajunse uneori pana la otite si sinuzite) si are si probleme de digestie, a trecut de minune peste tusea persistenta (si raceala) care ne bantuie pe toti din casa in prezent. Invariabil, fata era cea care se imbolnavea prima din familie si scapa ultima de raceli si gripe iar acum n-are mai nimic.

Am citit azi aici - http://www.livestrong.com/article/97747-health-benefits-earl-grey-tea/ - ca ar ajuta la infectii, raceli si digestie. Este prima data cand aud.


Sunt impatimiti Earl Grey pe-aici care pot confirma ?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Nu pot sa-ti spun daca m-a ajutat la vreo raceala (cam rar am racit in ultimii ani..o fi ceaiul un motiv...nu stiu ) dar noua ne place mult Earl Grey, are o aroma deosebita si il savuram zilnic
Poate au altii alte experiente mai precise

Continutul de cafeina din ceai variaza de la tip la tip, dar este, in general, comparabil cu alte ceaiuri negre... in jur de 55 la 90 mg de cofeina pe ceasca, si Earl Grey decofeinizat 10 mg pe ceasca.

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

teoria zice ca bauturile cu cafeina nu ajuta cu nimic in cazurile de raceala, pentru ca virgula cofeina distruge lantul de metabolizare si sinteza a vitaminei C, cu legatura directa in procesul de vindecare.
pe scurt, daca esti gutunarit si bei cafea/ceai negru nu faci nicio scofala.
nu stiu cine-s livestrong.com astia.... da' pe internet se scriu si o gramada de chestii complet neadevarate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Eu sunt o mare bautoare de Earl Grey . il beau de cel putin 10 ani.

Cine spune ca ceaiul negru nu ajuta la raceala are dreptate dar Earl Grey nu e un simplu ceai negru. este ceai negru cu bergamota ( de unde si aroma superba).

Sunt pe fuga asa ca va las pe voi sa dati search si sa vedeti care sunt proprietatile bergamotei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Eu beau ceai din asta in fiecare zi; nu am observat sa imi treaca mai repede raceala de el; in schimb cel cu scortisoara cuisoare si coriandru m-a ajutat mult cind am avut un virus localizat intestinal;
explicatia pt fata ta ca a trecut mai repede peste raceala: a mai avut virusul inainte si avea deja ceva anticorpi; s-a hidratat mai mult decit de obicei bind acel ceai in plus;
din cite stiu eu altele sint ceaiurile care ar ajuta la raceli, cel de soc de ex; am vazut si combinatii aici pt copii special facute organice pt diferite afectiuni de ex: cold care (avea menta, musetel, lemn dulce si nu mai stiu ce) tummy care(musetel, menta) mai era unu care avea mai multe pt racela inclusiv echinaceea, de ce nu incerci ceaiuri din acelea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Si noi suntem fani Earl Gray. Aroma suprema.

Livestrong este site-ul fundatiei ciclistului Armstrong, informatiile de acolo sunt foarte corecte, din cate stiu eu. Il citesc de multe ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Am cumparat azi o cutie - decofeinizat (nu ma pricep, eu credeam ca daca scrie ca nu are, nu are, nu asa cu 10 mg pe ceasca ). Am baut, ii bun, fetei ii place si mai mult; vad ca nimeni nu se pronunta definitiv :); va spun si eu cum ii cu raceala noastra mai incolo, daca ma pot lamuri (msl, da bem din greu si de soc, plus extract de soc, mereu ne ajuta. Fata bea multa apa in general, nu cred sa fi facut ceaiul asa o diferenta).

Mirela, interesant de aflat originea siteului.



Mergi la inceput