intoleranta la lactoza?

intoleranta la lactoza? | Autor: oana76voicu

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Nu este chiar o urgenta dar este o nesiguranta cu care stam de ceva timp...

Fetita mea de 1 an si 10 luni a fost diagnosticata acum 1 an cu o intoleranta temporara la laptele de vaca sau lactoza...
Dupa depistarea problemei (2 luni de colindat pe la diversi doctori) la 5 luni am tinut un tratament cu Ercefuryl, Enterol si vreo 3 luni doar lapte Alfare de la Nestle pana la refacerea scaunelor. Dupa aceasta, la recomandarea doctorului, am trecut timp de 1 luna pe Humana HN pt ca nu ne mai permiteam sa cumparam Alfare...scaunele au ramas f. bune in continuare iar copilul a inceput sa bea cu mult mai multa placere si in cantitate mai mare decat bea Alfare...
Toate bune...am fost la control si Dna Doctor (Gastroenterologie) ne-a spus ca este bine si putem sa incepem sa introducem treptat laptele praf normal specific varstei de atunci (1mas inlocuita la 2 zile)...am ales Humana 2 si rezultatul a fost ca dupa 3 masuri inlocuite au revenit scaunele moi...si am ramas pe HN...in acest timp copilul a inceput sa manance iaurt, branzica facuta in casa, orez preparat cu lapte din comert si scaunele erau tot bune...am incercat din nou cu Humana 3 si dupa alta perioada de refacere cu Humana JR... Rezultatul este ca de fiecare data ajung la un moment in care revine la scaunele moi chiar daca am prelungit inlocuirea masurilor la 3 zile, 4 zile, 5 zile, o sapt....si in continuare a baut lapte Humana HN si cateodata SL (soia)...
Intre timp (din primavara) am inceput sa-i mai inlocuiesc cate o masa cu lapte de capra La Colline...fetita la acceptat f. bine si il bea cu placere, scaunele sunt bune ...la indicatia doctorului am incercat si laptele de vaca din comert (am ales La Dorna cu vitamine pe care de asemenea la acceptat bine, scaune bune...precizez ca nu i-am inlocuit de tot mesele de lapte cu aceste produse si in fiecare zi a existat si masa cu Humana HN.

Nelamurirea si intrebarea mea este:
Cum e posibil ca un copil sa poata bea si manca cele de mai sus iar la laptele praf sa aiba scaune moi?

Insist pe aceasta idee( a laptelui praf) pt ca acest lapte contine toate vitaminele si proteinele necesare cresterii la varsta ei ... am facut analize generale la jum lui august si a iesit o mica anemie motiv pt care am primit Ca-Mg-Zc, Fier si incepand cu 1 oct Vigantolette 1 pastila/zi....
nu cumva aceasta anemie a fost din cauza laptelui Humana HN? e totusi un lapte pt diaree...
e bine sa-l bea atata vreme?
as vrea sa mai incerc incaodata trecerea pe un lapte praf normal...credeti ca alta marca ar fii mai buna?
ma gandeam la Vitalact Produse Vitalact Immunity Junior ...credeti ca e ok?

In plus ma ingrijoreaza ca la varsta ei nu vorbeste ...nu repeta cuvinte...vorbeste o limba a ei...comunica cu noi (sau asa crede ea pt ca noi nu o intelegem) dar gesticuleaza si are o mimica ca si cum ar vorbii normal...singurele cuvinte pe care le spune sunt mama, tata, mac mac si ham ham pe care le reproduce cand ii vede...in rest intelege tot ce spui si cateodata face ce spui dar mai rar...e f. capoasa si vrea sa faca totul singura...asa a si invatat sa mearga de altfel pt ca nu vroia sa o ajute nimeni...

va multumesc pt timpul acordat si sper sa ma puteti lamuri cu raspunsuri la toate aceste intrebari...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Si pe mine ma intereseaza subiectul. In primul rand as vrea sa stiu ce analize i-au facut medicii fetitei tale pentru a-i pune diagnosticul de intoleranta la lactoza.
Baiatul meu consuma Nan fara lactoza de cand a facut la un moment dat ceva la burtica. Orice incercare sa-l trec pe lapte praf obisnuit s-a soldat cu probleme de genul mentionat de tine. Insa kefir, unt, chestii din astea, a mancat si nu i-au facut probleme. Acelasi gen de probleme cu burtica a avut si cand am incercat sa-i dau orez de la Nestle. Coincidenta sau nu, era si orezul ala cu bifidus de nu stiu ce fel, exact ca mai toate formulele de lapte. Cand am trecut la cereale fara lapte de la milupa (amestecate apoi cu lapte fara lactoza), nu au mai fost probleme. Nu stiu daca e sau nu o coincidenta. Impresia mea a fost ca la noi nu e intoleranta la lactoza ci la probioticele adaugate la majoritatea formulelor de lapte praf si la alte chestii pentru bebelusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Fica mea a avut intoleranta la lactoza. Sau asa ne-a spus med de fam, caci analize nu i-a facut. Pe scurt la 9 luni i-am dat niste smantana si s-a deranjat cu scaune moi. I-am dat atunci Milupa HN25 special pet diaree, dar cand o treceam inapoi pe lapte normal facea din nou scaune moi. Asa ca am continuat sa ii dam Milupa HN25 pana pe la 2 ani si ceva. Manca si derivate din lapte: iaurt, branza unt. Acestea fiind din lapte procesat se mai pierde din lactoza si de aceea sunt mai bine tolerate de copil.
La cand am trecut-o pe lapte de vaca am pastrat si formula de la Milupa, la inceput pentru siguranta ca nu va avea scaune moi si apoi pentru gust, altfel nu il bea.

Pentru linistea vostra aceasta intoleranta trece de la sine pana pe la varsta de 3-5 ani. Multa sanatate.

Nicoleta 34+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

oana76voicu si eu sunt de parere ca are intoleranta la lactoza , dar nu renunta complet la administrare . adica mai incearca sa-i dai poate este doar ceva tranzitoriu . si ii poti face testul de alergie alimentara la lapte etc . cauta pe google .

iar pentru faptul ca ti se pare ca inca nu vorbeste eu te sfatuiesc sa ii faci un control de specialitate - te trimite medicul de familie -

iti doresc sa fie cu succes controlul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
a fost diagnosticata acum 1 an cu o intoleranta temporara la laptele de vaca sau lactoza...


Intoleranta la lactoza se stabileste de obicei printr-un test genetic de intoleranta la lactoza. Alergia la proteinele din laptele de vaca se determina (cel putin asta a fost cazul nostru), printr-un test numit panel 4 alergeni (pediatric), in cadrul caruia se afla daca valorile beta-lactoglobulinei (cel mai puternic alergen din laptele de vaca) ies din limitele admise.

Fetita a facut ambele teste - deoarece testul genetic a fost neconcludent (genotip 13910 T/C), am facut si panelul pediatric de alergeni si de acolo am constatat valori peste limite la alergenii din laptele de vaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

In intrebarea Dvoastra va referiti de la inceput la 2 diagnostice
diferite-unul e intoleranta la proteinele laptelui de vaca si
celalalt e intoleranta la lactoza. Ar trebui sa stim ce dg a avut
fetita dvoastra. Din relatarea facuta pare sa fie intoleranta la
lactoza. Pt a stii precis e necesara examinarea copilului si
cunoasterea tuturor analizelor anterioare. Pentru ca sa va linistim
va putem spune ca anemia copilului nu e cauzata de alimentatia cu
H-HN24
O examinare medicala la doctorul care a urmarit copilul sau o
evaluare la orice pediatru doriti Dvoastra ar fi necesara atit pt
problemele enumerate cit si pt dezvoltarea ei neuropsihica

Multa sanatate !

dr. Mariana Stefan

Mergi la inceput