Gemanutzele in asteptarea lui Mos Craciun!

Gemanutzele in asteptarea lui Mos Craciun! | Autor: blackgirl0

Link direct la acest mesaj

... caci poate pana atunci scriem si noi pe-aici!

Doina, bafta in 26, iti tin pumnii sa fie de bine! Nu prea am inteles ce va fi atunci, deja te-a programat la operatie sau...?

Buflea, am vazut ca ai fost/esti activa pe la alte subiecte/actiuni. In spiritul gemanutzelor! Eu, sincer, sunt uimita ca ai atata timp disponibil si atata energie! As vrea sa fiu si eu mai activa, insa in fiecare dimineata mai trag de mine sa trec peste zi, iar seara numai stiu cum sa ma bag mai repede in pat. Nu-mi revin deloc din oboseala asta cronica, mi-am facut si analizele de frica, sunt bune.

Despre noi: Dragos merge cu incantare la gradinita, au avut si ceva serbare de Sf. Martin (fiind la clasa germana au tinut si asa ceva). Era fericit caci avea un dovleac din carton confectionat de ta'su (eu, bineinteles, nu am putut participa, fiind de garda ). Macar de-as simti banii in plus, dar nu se vad absolut deloc. Banii pe ultima luna i-am dat socrelei, i se stricase masina de spalat rufe. Si cireasa de pe tort: sunt de garda inclusiv in noaptea de Revelion! Nici cu sotul nu merg prea bine lucrurile: este deprimat de-un nou refuz la un job, de 2 ani incearca sa-si schimbe locul de munca si dc este acceptat este nemultumit de salarizare, iar unde ar vrea nu este acceptat. Prostia este ca-si varsa frustrarile pe noi, cu scandaluri/certuri din orice, ca de ce sunt plecata toata ziua la munca (desi ma stradui sa gatesc tot la 2 zile, daca nu zilnic, rufe spalate/calcate mereu, curatenie zilnica, cumparaturile le fac tot eu, nu-l mai inham pe el) si daca vede ca nici asa nu are motiv de repros incepe pe partea cealalta: unde sunt banii?? De salariul lui nu m-am mai atins de 2 luni, daca a avut de dat banii lui mama'sa i-a dat (chit ca si noi avem datoriile noastre), daca a vrut ceva si-a luat, nu i-am mai spus nimic impotriva (caci altfel devine violent). Din pacate, s-a ajuns si la asa ceva! Vad ca in ultimul timp este mai calm, mai ales de cand i-am promis ca in 2-3 luni poate schimba masina (acum i s-a pus pata pe masina). Cu Dragos mereu a fost un tata exemplar, chiar nu am ce sa-i reprosez aici. Am ajuns sa cred ca este bine si-asa: suntem sanatosi toti, ce sa-mi doresc in plus?

Fetele, am spart gheata! Sper sa ne auzim mai des!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Ma bucur Black ca ai deschis subiectul iar. Da pe 26 ma internez, mai am sa imi fac cardiologia, caci in rest mi-au facut toate analizele. Astept si rezultatul la Papanicolau.Daca imi faceau si controlul cardiolocic pierdeam microbuzul.Fiboamele sunt unul de 12,5 com si unul de 9 cm, mi-au facut ecografie teansvaginala 3D.Apasa pe toate cele...vezica, colon...In rest noutati nu am , doar campania pentru Dan si treburile zilnice.
Fetelor, voi pe unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Doina, eu spun sa nu-ti fie frica! Mama s-a operat acum 3 ani de asa ceva (histerectomie totala cu anexectomie bilaterala) si este hipertensiva, diabetica, cu un accident vascular cerebral in antecedente. Plus ca-i obeza tare (bate 100 de kg). A facut anestezie generala, internare fix 5 zile, recuperare imediata (doar ziua operatiei ce-a stat in terapie intensiva). Taietura fina, subtire, sub marginea chilotului, abia se observa. La ea a fost si mai complicat: era in menopauza de la 39 de ani, cu un polip ce i sangera brusc dupa 19 ani. Primul meu gand a fost cancer. Nu-ti spun cum am stat pana am aflat rezultatul de la biopsie, mai ales ca eram si gravida. In fine, a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

M-am mai "imbarbatat" sa zic asa...caci nu pot nici sa ma pleostesc eu singura... Asa mi-a spus si d-na dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Buna... noapte!

Doina, multa putere, mult curaj si multa sanatate, sa treci cu bine peste aceasta perioada! Eu vreau sa cred ca totul va fi ok...

Black... sunt... nu prea am cuvinte referitor la situatia ta... Dar te inteleg perfect... experienta... stii cum e...
Si la noi e o perioada extrem de aiurea, din toate punctele de vedere... deci chiar te inteleg...
Putere si tie, sa poti trece peste!

pentru toata trupa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Rall, Black si la mine sunt perioade cand imi vine sa fugggggggg...asa sunt barbatii uneori...Aiurea mi se pare si viata...alergi, aduni, cresti...si ....cand nu mai poti...parca nu ai facut nimic...niciodata...cred ca am spus tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Raluca, ce bine ca ai revenit si tu in gasca!

Cred ca ieri eram intr-o pasa proasta. De fapt si azi sunt, caci este a 3-a zi fara asis(toanta) si nici macar nu m-a anuntat de ce nu vine/nu poate. Si ajung sa-i dau femeii in mana 800 ron pt "doar" 8 zile de munca (imi vine sa o schimb, atat de furioasa sunt pe ea).

Cu sotul... ma fac ca nu-l vad, nu-l intreb decat strictul necesar legat de copil/cumparaturi/mancare/timp liber. Si ce bine este! Azi sunt de garda, deci il mai vad maine dimineata la 9. Saptamana viitoare sunt sambata 24 de ore, iar peste 2 saptamani am garda de 24 de ore si in 30 noiembrie, si in 2 decembrie. Pot sa ma mut cu totul la munca...

Noroc ca vin Sarbatorile, deja am comandat si primit o parte din cadouri (Mos Niculae pt copii si Mos Craciun pt cumnat si sora). Acum ma gandesc sa fac si tarta dulce impreuna cu Dragos.

Care aveti o reteta buna-buna de tarta dulce?
De-ar fi si usor de facut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Buna dimineata! Ce faceti?

La mine ieri a fost zi de munca/leneveala, Dragos la mama cu verisorii. Acum sunt cu vopseaua de colorat in par, roscat inchis de la Kaloss, (cea mai ieftina). Devin redgirl! De nu mi-o placea trag un negru inchis peste si gata. Intre timp, mi-a cazut in mana catalogul de la Ikea pe 2013 si sunt bolnava! Vreau musai acum sa schimb si masa/scaunele din bucatarie (cadoul meu de Mos). Asa ca planific cat de curand un drum incolo cu cardul de credit (cum altfel?).

Sper sa mai treceti pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna!
Balck, eu sunt roscata natural...numai ca au aparut multe fire albe...Nu te-ai mai facut roscata pana acum? Cred ca in catalogul ala sunt frumuseti. Oare unde sunt fetele?Eu am mancarica facuta de ieri, azi sunt mai pe usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si eu am mancare cam pe toata saptamana: o oala imensa de supa crema cartofi cu conopida. Barbat'miu va fi siiigur fericit!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doamnelor,

Va citesc si eu
Capul sus si dati ignore celor care va deranjeaza ... mda, stiu, usor de spus, greu de executat.

Noi ne pregatim de Canada. In sfarsit ne ducem in vizita la nasii copiilor, pe care nu i-am mai vazut de 6 ani, adica fix de cand au venit ei la noi sa ii taie motzul fica-mii.

In rest, nu am nimic special sa ma laud - serviciu, casa, hockey, soccer (care tocmai s-a terminat), inot si din cand in cand o iesire din decor pentru sufletul meu ... cum ar fi cea de joia viitoare cand ma duc sa vad un film romanesc care ruleaza pe ecranele de aici. Se numeste "Despre oameni si melci" si se pare ca e o comedie.

Doina, sanatate multa. Si eu am fost operata de fibrom, e drept ca nu histerectomie, dar poate e mai usor daca scoate tot decat sa taie... nu cred ca operatia in sine e grea, doar sa iti reziste tie inima bine si mai apoi cu menopauza aia fortzata nu stiu cum e.

Dar stii ceva, o sa fie bine, ai toate gandurile noastre bune indreptate catre tine

Mergi la inceput