indemnizatia de 85%

indemnizatia de 85% | Autor: denisamov

Link direct la acest mesaj

Buna,
Te rog sa ma ajuti cu o lamurire vis-a-vis de noua lege.
"Parintii care vor intra īn concediu de crestere a copilului de la 1 octombrie vor primi o indemnizatie marita. Mai exact, 85% din venitul net, dar nu mai mult de 3.400 lei, daca aleg concediu de un an, si 1.200 lei, daca aleg sa stea acasa cu copilul de 2 ani."
Eu am auzit-o pe D-na "Mistra" spunand ca legea se aplica si pt mamele aflat in CIC si daca este asa insemna ca eu nu voi benefici ade aceasta majorare, nu? pt ca eu iau acum 1200 ron.Apoi vine si spune:
Proiectul de lege adoptat mart de deputati stabileste:
-acordarea stimulentului de insertie si pentru persoanele care au optat pentru concediul pāna la īmplinirea de catre copil a vārstei de 2 ani,

Eu ce sa inteleg...ce trebuie sa fac eu? mai pot face ceva?Primesc si eu insertie daca am optat pt 2 ani?

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca te-ai reintors la serviciu - da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Mi-a zis o prietena ca stimulentul de insertie se acorda din momentul in care ai depus actele pentru obtinerea lui. Daca te-ai intors la serviciu acum 3 luni si abia acum depui actele nu primesti stimulentul retroactiv pe cele 3 luni dintre momentul intoarcerii si momentul depunerii actelor, deci daca te-ai intors trebuie urgent sa depui actele altfel pierzi bani.

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorinne spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Mi-a zis o prietena ca stimulentul de insertie se acorda din momentul in care ai depus actele pentru obtinerea lui. Daca te-ai intors la serviciu acum 3 luni si abia acum depui actele nu primesti stimulentul retroactiv pe cele 3 luni dintre momentul intoarcerii si momentul depunerii actelor, deci daca te-ai intors trebuie urgent sa depui actele altfel pierzi bani.

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan



Din momentul intoarcerii la serviciu, ai la dispozitie 30 de zile pentru depunerea dosarului. Chiar daca depui in a 29a zi, nu pierzi nimic, ci primesti banii retroactiv, adica acordarea stimulentului incepe cu prima zi de reluare a contractului de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

denisa, beneficiezi de stimulent, daca te intorci la servici dupa implinirea de catre copil a varstei de 1 an(daca ai optat pt. optiunea 2), dar nu poti lua inainte de aparitia legii...adica de 11.10.2012...oricum nu au aparut normele de aplicare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Stimultentul de insertie se refera la cei 500 de lei in plus la salariu daca te intorci mai repede de 2 ani (in cazul optiunii nr. 2) ai copilului? Se acorda acum si pentru optiunea CIC de 2 ani?


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, se acorda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coana_andreea spune:

articolul 7 alineatul 1 zice asa:
(1) Persoanele care īn perioada īn care sunt īndreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, īnainte de īmplinirea de catre copil a vārstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie īn cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pāna la īmplinirea de catre copil a vārstei de 2 ani

este vorba despre oug 124/2011 care modifica oug 111/2010

iar art 2 alin (1) lit a) din oug 111/2010 zice asa:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

S-a modificat legea de atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coana_andreea spune:

pai spune-mi si mie legea noua. Te referi la cea prin care se modifica doar procentajul de la 75 la 85%?

Mergi la inceput