Licurici de ianuarie-februarie 2009 (171)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Multumesc Roxana.
Nu stiu inca ce tort. Pentru diseara am facut unul mic cu o crema de fructe de padure (cea mai buna crema ever :D ) dar nu stiu daca mai am timp sa il si ornez, cred ca doar punem o lumanare in varf. Iar pentru sambata nu m-am decis inca, oscilez intre 2 variante. Problema e ca nici nu am suficienti invitati pentru ce as incerca eu. Se mai ofera cineva sa vina la noi sambata la ora 17?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ia scrie reteta de la crema
stii ca io as veni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

La multi ani pentru Bogdan!

Nadia a fost azi la dentist fiindca o durea rau o masea (zicea ea). Nu are carie, avea o afta uriasa. Dar ... i-a facut detartraj, era plina de tartru, s-am mirat tare doctorita, cica foarte rar fac copiii tartru.
Mai rau este insa ca ne-a programat la ortodont, cica are mari probleme (dintii nu calca unii peste altii nici de frica, se mira doctorita ca poate mesteca) si probabil va trebui sa ii puna gutiera, ca sa incerce de acum sa corecteze un pic maxilarul.
Numai Nadia cu gutiera imi lipsea, si asa Ioana are niste probleme uriase cu dantura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Paula LMA pt mezin! Si sa nu pui poze cu tortul, te rog frumos
Am dat si eu sa fac unul si mi-a iesit o branza, habar nu am de ce ca alte dati era okish
Rox, da si eu am auzit pe la altii, asa ca ma asteptam. Da parca tot nu e usor de rezolvat, ca nu ii pot zice lui cel mare sa dea si elasa ca tot cu gura si explicatiile dupa al mic, poate poate
Miere, macar poate faci ceva praf de rezervaPai si ce tot bea atata daca nu mai e?Mare smechera.
Of, Naty ce mai aduni si tu acolo Hai sa le rezolvati cat mai rpd
Gata ca m-am spart in figuri

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata

Paula pentru Bogdanel! Sa creasca mare si sa fie fericit! Asteptam poze de la petrecere, daca am fi fost in Tm veneam cu mare placere .

Porumbita pentru Victoras, e baiat mare, mai are putin si o ajunge pe Andrusk a mea la parametri. Noi tot la categoria fulgulet suntem, la aproape 1 an si 4 luni are 74cm si 8,4 kg. Mersi de sfat, o sa incerc sa ajung eu la un psiholog ceva, poate ma poate ajuta sa-l inteleg mai bine. De cateva zile parca sa zic ca se inteleg mai bine intre ei, desi Andra e permanent in garda , nu-i vine sa creada din prima ca Razvi chiar se joaca cu ea.

Miere bafta la eco sau mamo, ce te hotarasti tu sa faci sa iasa bine . Treaba lor daca le murdaresti aparatele .

Naty imi pare rau de Nadia, sanatate multa la amandoua . Eu nu am reusit nici pana acum sa ajung cu Razvi la dentist, nici macar pt un control. Din cate vad eu, dintisorii lui sunt OK, dar nah, nu sunt de specialitate. Cum mai e Ioana, o mai doare burtica?

Eu am o perioada cam nashpa la birou, au fost niste schimbari si incerc sa invat sa fac si alte chestii pe langa alea pe care le faceam deja. Sper sa ma descurc! Abia astept sa ajung acasa la copii sa-mi incarc bateriile pentru a2a zi.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Hello!
Porumbita, mersi de intrebare, dar eu nu, nu am gasit nimic, depun la cv-uri zilnic, de nu le mai stiu numarul, si abia m-a sunat cineva ieri, dar nu s-a concretizat nimic...clasicul: "Va sunam noi." nu pot sa cred ca sunt iar in aceeasi situatie...of!

Am fost cu Alex la noua doctora, "doamna cea buna", cum ii zice el, care l-a cantarit, evaluat din multe pdv. si a conculzionat ca "e prea mic". Are 14 kg, 96 cm, perimetrul cranian: 48 cm, perimetrul toracic: 53 cm.
Si ne-a trimis la control oftalmologic, pt ca nu i-au placut cearcanele. Maine mergem la control, revin cu detalii.

Miere, si eu zic ca si fetele, intai eco.
Naty, sanatate multa Nadiushei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Se pare ca belele se tin lant, am facut mastita la celalalt san. Da, mastita, nu imi vine sa cred ca dupa un an de alaptat poti sa faci mastita, eu nu am avut nici un fel de probleme pana acum. Mi s-a umflat sanul, doare ca naiba si am avut febra toata ziua. Acum sunt pe antibiotic 10 zile.

Nati, m-am tot tinut sa iti spun cat de impresionata am fost de Nadia, a stat ea singurica la detartraj, wow~!

Micola, bafta la gasirea unui alt job!

Maine e ziua buburuzei, implineste un anisor. Ce repede a trecut.E o haioasa, vorbeste o gramada si e foarte infipta, se bate cot la cot cu frate-su. A inceput sa faca doi-trei pasi timizi dar doar atat. Cu mancarea iar trece printr-o pasa proasta dar poate e din cauza ca am pus-o sa suga f f mult din sanul umflat ca sa desfunde canalele, va dati seama ce festin a fost pe capul ei, cum ma vedea ca ma deschei la bluza incepea sa ma aplaude:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

miere eu acum o luna (deci la 3 ale lui victor si cu experienta de 18 luni de alaptat de la robert) am fost la un pas sa fac mastita;

noroc ca m am prins si am actionat din pripa si am scapat fara antibiotic


sanatate multa si la multi ani piticei!

uau naty cum asa mult tartru?

crisspy lasa ca o sa fie o finuta pitica ta

micola nasol fara job! nu merge sa devii pfa si sa te ocupi serios de cursuri de eng pt copii?

la socru dupa operatia de urgenta de marti starea s-a deteriorat rau;
insa asistentele ne au zis ca lupta extraordinar sa traiasca (joi noapte a fost de 3 ori pe pct sa sa termine totul)
dc reuseste si rezista va fi o a treia operatie sapt viitoare care ar putea face diferenta


eu cred in sansa lui si va rog sa il tineti in rugaciunile voastre in continuare

robert e super cooperant dar efectiv ne termina (mai ales pe sot) cand se supara ca de ce nu poate vb cu bunicul la telefon :(

victor a trecut cu bine peste vacinul de 4 luni, nu mai plange deloc la kineto si e un deliciu cand il bag in cada mare; dc imi gasesc timp o sa incerc sa filmez (

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Intru si eu pentru ca nu mai stiu ce sa fac sa treaca perioada asta de viroze. Din septembrie o ducem tot cu muci si tuse. O saptamana mergem la gradi, 10 zile stam acasa. Ii dau chestii de imunitate, am fost la spital, i-am facut analize, ii dau numai mancare naturala (avantajul de a sta la tara) si tot degeaba. Acum, inca mai are o tuse de la viroza trecuta (am tinut-o 2 saptamani acasa) insa, tati a venit aseara de la un congres in Spania si e racit serios. Si bunicul, la fel. Ma trec fiori reci numai cand m#259; gandesc ca am lua-o de la capat, mai ales ca gradi e f stricta si nu ne lasa decat perfect sanatosi. Ma rog la Dumnezeu sa scapam de muci si tuse si sa o pot duce la gradi pt ca se dezobisnuieste si, de fiecare data, in primele zile, cam plange.
Miere, La Multi Ani pentru buburuza! Si multa sanatate!
Naty, imi pare rau pentru problemele cu dintisorii! Noi nu am ajuns la un control stomatologic, dar l-am pus pe lista. Sanatate multa!
Crisspy, bine ca se inteleg copilasii.
Porumbita, inteleg prin ce treci. Am trecut si noi prin asa. Socrul meu a avut cancer la stomac, 3 operatii, 2 in Romania si una in Austria, o multime de tratamente, o lupta grea pt viata. Socrul meu a avut o vointa incredibila si o dorinta incredibila de a trai, probabil de aceea a trait ceva mai mult decat speranta de viata pentru boala pe care a avut-o, insa Dumnezeu probabil ca a considerat ca s-a chinuit si a luptat destul si i-a dat liniste. Iti zic toate astea pentru ca imi dau seama cat va e de greu. Ne agatam si de ultima speranta si de ultima suflare. Tot ce pot sa iti zic e ca speranta nu trebuie pierduta! Va doresc putere si ma rog ca Dumnezeu sa va dea putere si sa ii dea zile socrului!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Miere pentru Nadia! E o scumpa si o frumoasa!

Imi pare rau de patania cu mastita, sanatate multa! Sper ca esti mai bine acum!

Porumbita sper din tot sufletul sa fie bine cu socrul tau si sa suporte si cea de-a treia operatie.

Mona sanatate multa si voua. Nu stiu ce sa zic cu virozele astea, am ajuns la concluzia ca degeaba ii tot dau chestii de imunitate. Asa ca nu-i mai dau nimic, ii mai dau cand imi aduc aminte din Colostrum-ul de la Secom. In rest anul asta de cand a inceput gradi a stat acasa aproape 2 sapt din cauza unei raceli, din care o sapt l-am tinut ca sa nu mai ia si altceva si sa-i aduca Andrei care era racita rau.

O saptamana usoara tuturor!


Mergi la inceput