Nasterea la Regina Maria

Nasterea la Regina Maria | Autor: mami_papatot

Link direct la acest mesaj

Va propun ca in acest subiect, fiecare dintre mamicile care ati nascut la Regina Maria, sa povestiti cum au decurs lucurile. Tot aici, ne putem aduna toate cele care urmeaza sa nasca la aceasta clinica, pentru a ne tine reciproc la curent. Ce ziceti?

Eu sunt o mamica ce a semnat deja cu Regina Maria si daca lucrurile vor decurge foarte bine, ca pana acum, voi naste in februarie 2013, cu domnul dr. Parvu Ioan.

Sper sa adunam aici multe povesti frumoase!

Doamne Ajuta!

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 25+ cu Heidi Sofia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Eu am "testat" noua maternitate nu nascand (inca) ci am fost internata 2 zile din cauza unor contractii care au deschis nitel colul.
Pot sa spun ca totul arata impecabil, asistentele sunt f dragute si vin imediat ce le chemi.

Un singur lucru l-ar putea imbunatati, din punctul meu de vedere: intre masa de pranz si cina e distanta prea mare (prinzul pe la 12, cina la 18:30) si nu exista nici o gustare si nici posibilitatea de a cumpara. Cand am fost eu internata, Dl meu era plecat din oras deci nici nu avea cum sa-mi aduca el ceva. Dar, din nou, dle asistente au fost dragute, si cand am inceput sa chitai de foame pe la 16 mi-au mai adus o portie din ce se servise la pranz (si isi cereau scuze ca nu au ce sa-mi dea altceva)

30+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Blue_sea, ma bucur ca ai scris aici, in felul acesta vor mai prinde curaj si alte mamici sa ne impartasasca din experientele lor ! Tu ai programat nasterea aici? Daca da, cand si cu cine?

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 25+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Parca mai era un subiect despre nasterea la regina maria.
Iti scriu si eu, dar mai tarziu ca doar ce s-au trezit picii :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Parca mai era un subiect despre nasterea la regina maria.
Iti scriu si eu, dar mai tarziu ca doar ce s-au trezit picii :)

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


Alice! Exista, dar nu se vorbeste despre experiente reale de nastere ... sunt rubrici cu sfatul medicilor, nasterea Cristinei Spatar, etc. Eu aici doresc sa scriem despre experiente reale. La vremea la care am nascut-o pe Honey, intr-o alta clinica privata, am detaliat fiecare moemnt de la internare si pana la externare ... si mamicile care au nascut dupa mine au gasit foarte utila postarea ... in plus, eu, la randul meu am avut o stare de relativa familiarizare cu spitalul doar pentru ca citisem anterior de la alte mamici binevoitoare, cum decurg lucrurile pe acolo.


Te asteptam cu drag, deci, cu povestea nasterii tale!

Am vazut si pozicile, piticii tai sunt deliciosi ! Iar tu esti o mamica superba ... cum te descurci cu 2 pui atat de mici?

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 25+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mys spune:

E o idee buna topicul asta, si eu mi-as dori sa nasc la RM dar inca nu am semnat contractul cu ei; chiar as vrea sa aflu detalii despre conditiile si experientele altor mamici care au nascut la RM ..
Deci asteptam mamicile sa ne impartaseasca impresiile lor

lui Matei (15.12.2010) si 30+ cu Amelia

http://matei-sansalaviata.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tweetisor spune:

e f interesant subiectul

a mai fost unul la un moment dat :
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173832&SearchTerms=vythoulkas

l-am gasit atunci cand am cautat despre dr meu pe forum ..dar vad ca fetele nu au mai continuat , dar e povestita o experienta

asteptam mamici sa povesteasca cum a fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

am revenit!

am nascut la regina maria, de doua ori, prin cezariana, cu doctorul Parvu. dar nu in cladirea noua, in cea veche.
am programat interventia, mi s-a spus sa merg cu doua ore inainte la spital. am ajuns acolo, m-a dus o asistenta intr-o rezerva, sa ma pregateasca de operatie (schimbat haine, montat branula, perfuzie, clisma, monitorizare).
m-au luat cu scaunul, m-au dus la sala de operatii. anestezistul/anestezista (ca au fost diferiti), niste oameni suuuper misto, au stiut cum sa ma relaxeze (de anestezie mi-a fost cel mai frica), mi-au explicat fiecare miscare in parte, inainte sa o faca. chiar si cand ma stergeau cu rivanol imi spuneau.
asistentele din ati, la fel, foarte misto, relaxate, ma intrebau tot felul.
dupa operatie am stat 6-8 ore in postoperator, pana m-am dezmortit sa ma pot ridica din pat, sa merg, fara sa mi se faca rau. altfel nu ma trimiteau in rezerva. sotul meu a dormit cu mine in fiecare seara (cand am nascut-o pe mara. cand l-am nascut pe radu avea alta "femeie" mai importanta, cu care sa doarma. fi-sa)
conditiile sunt extraordinare, am primit vizite la orice ora, fara sa comenteze cineva. asistentele veneau mereu cand le chemam, chiar si sa imi aduca un ceai daca asta vroiam. personalul de la neonatologie, fara repros. m-au invatat tot ce trebuia sa stiu despre cum sa am grija de copil, cum sa alaptez, cum sa il spal, tot tot.
cand l-am nascut pe radu nu mi s-au mai parut asa wow conditiile. poate pt ca stiam la ce sa ma astept. dar personalul la fel de amabil si profesionist.

(nu stiu exact ce va intereseaza, asa ca astept intrebari)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

multumesc :) cu copiii ma ajuta ori mama mea, ori soacra. acum devine din ce in ce mai usor

tu cum vei naste? natural? ca eu am povestit cezariana. poate vine cineva si cu o poveste de nastere naturala la regina maria.
acum vad ca avem acelasi doctor, deci, oricum ai naste, e fara emotii!
pe honey ai nascut-o tot cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Tweetishor, dl dr Vythoulkas este medicul care iti urmareste sarcina? Eu tot cu el sunt si-mi place mult de el. Sper sa pot naste natural, ma rog pt asta
Deocamdata nu am facut contractul eu ei, in urmatoarea luna va trebui sa o fac, ca sa putem beneficia de preturile mai ok. Cu toate astea, sunt mereu atenta de vreo posibilitate de a scoate nasterea mai ieftin de 5000lei.

Am o prietena care a nascut la RM, cu dl dr Andrea Vythoulkas si a fost f multumita.Mi-a spus sa nu-mi fac griji, ca totul va fi ok si dpdv al serviciilor si al medicilor, toti banutii merita din plin. prin urmare, stiu pentru ce fac un efort.

Astept si eu sa citesc despre experiente de nastere la RM, poate naturale si sunt curioasa despre cea in apa.

Sa va fie bine bebeii si mamele puternice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:


Tweetisor, nici nu stiam de acest link...pacat ca fetele s-au oprit ... sper sa reusim aici sa adunam mai multe pareri !

Alice, esti o comoara! Multumim pentru inceput! Pe Honey a monitorizat-o dr. Parvu pana in ultima clipa ( respectiv pana pe la vreo 36 de saptamani) dar pentru ca la vremea respectiva (aprilie 2008) nu puteam naste decat la Elias sau la CMU ( si nu ma incanta niciuna dintre idei), am nascut la Medlife cu dr. Predoi ... a fost foarte bine si acolo, nu reprosez nimic, dar de data aceasta am vrut sa merg cu dl. dr. Parvu pana la capat ... stiu c a este un profesionist si un om execetional . Si pentru ca si prima nastere a fost cu cezariana ( am si eu aici povestea http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119822&whichpage=3 - prima parte si http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119822&whichpage=4 - a doua parte ) , asa s-a impus cu toate ca eu as fi vrut natural, voi merge si de data aceasta tot pe cezariana. Nu stiu cat de "de urgenta" a fost prima cezariana ... am nascut la 40 s si 4 zile si mi s-a spus ca lui bebe i-ar fi mai bine afara din burtica ... sa-i fie deci am zis, dupa ce am trantit niste bocete bune ... nu sunt genul care sa comenteze acolo unde nu se pricepe asa ca am mers pe C ... acum zic ca asa a fost cel mai bine. La mine recuperarea a durat foarte putin.

Elena, felicitari pentru decizia de a naste natural! Esti o curajoasas! Sper sa gasim si aici povesti despre aceasta experienta, la RM.

Pup !


Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 25+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput